Clubul Oțelul, acuzat că nu-și plăteşte datoriile

Clubul Oțelul, acuzat că nu-și plăteşte datoriile
Evaluaţi acest articol
(18 voturi)

Chiar dacă, la nivel sportiv, Oțelul a reușit până acum să-și îndeplinească obiectivele, există unele probleme din punct de vedere financiar.

Victoria cu CSM Focșani din runda trecută a adus liniștea necesară la Oțelul, care este la un succes distanță de calificarea matematică la baraj, cu șapte etape rămase de disputat în play-off. Pe de altă parte, există câteva turbulențe la nivel financiar. Un patron de restaurant din Galați ni s-a adresat, din cauza unei datorii de 70.000 de lei pe care clubul Oțelul a acumulat-o pe parcursul a câtorva luni în care jucătorii au mâncat la localul respectiv.
"Mă numesc Mihai Ciprian Sandu şi sunt patronul unui local din Galați, unde echipa sportivă Oțelul a mâncat. I-am ajutat timp de aproape doi ani. Relația cu domnul profesor Grigoraș a fost una ok în primul sezon. Ruptura dintre mine și Oțelul, legat de masă, s-a produs când a venit domnul profesor Dorinel. Au promis ceva și nu s-au ținut de cuvânt. Au ajuns astfel la o datorie de 70.000 de lei către firma noastră. Încerc să-mi recuperez banii, din cauza asta am apelat la presă, ca să știe toată lumea că treburile nu sunt așa cum par la Oţelul. Din câte am auzit, clubul are datorii în tot orașul. Am vrut să fiu discret, dar risc să-mi pierd afacere, familie, tot. Am fost un om de bună-credință, dar nu se mai poate. Îi rog pe suporteri să mă înțeleagă, pentru că și eu sunt fan Oțelul", ne-a povestit cel care se consideră păgubit de circa 14.000 de euro.
Suma respectivă s-a strâns în sezonul de toamnă, atunci când masa de prânz a jucătorilor era programată la localul respectiv. "Am contract cu clubul, un angajament de plată ce trebuia respectat până pe 28 martie, dar n-au venit la discuții nici să reeșalonăm. Am apelat la un executor judecătoresc ca să-mi recuperez banii, dar cred că numai în instanță voi reuși acest lucru. Cei de la Oțelul au dat din umeri, singurul cu care am putut să comunic a fost Cristi Munteanu și câțiva băieți de-acolo. Pe plan sportiv, lui Dorinel Munteanu nu avem ce să-i reproșăm, dar la comunicare lasă mult de dorit. Eram dispus să ne înțelegem, dar am fost ignorat. Suma s-a strâns de când a venit Dorinel Munteanu. Aveau meniu de Liga 1, cu pretenții foarte mari la masă", a mai spus Mihai Ciprian Sandu.

Oțelul, la fel ca Barcelona

Dreptul la replică a fost oferit de managerul general al Oțelului, Cristian Munteanu. Acesta recunoaște datoria față de restaurant și a precizat că cei de la club au în plan achitarea datoriilor. "Da, s-a strâns o sumă de plătit acolo unde se servea masa, dar trebuie să ținem cont că s-au făcut sacrificii mari ca echipa să fie menținută pe linia de plutire. Vom plăti, bineînțeles, dar așa cum FC Barcelona și alte mari cluburi din lume sunt pline de datorii, e normal ca, la un moment dat, în activitatea unui club, să se ajungă și la astfel de situații. Noi avem un obiectiv de îndeplinit și am pus bunul mers al echipei pe primul plan, iar acest lucru este vizibil în rezultatele obținute. Am intrat în play-off de pe primul loc și acum suntem ca și calificați la baraj", ne-a spus Cristi Munteanu.
În conturile clubului Oțelul e de așteptat să ajungă până la finalul anului suma de 2.600.000 de lei, ca urmare a aprobării bugetului de către Consiliul local Galați.

Citit 4207 ori Ultima modificare Joi, 14 Aprilie 2022 01:18

8 comentarii

  • postat de comunismul
    Joi, 14 Aprilie 2022 01:53
    5.13.232.***
    pai de ce!? ma rog! cred ca este dreptul indiferent ca e antrenor sau jucator sa isi ceara salariul!
    4
    1
    Raportează
  • postat de Constantin
    Miercuri, 13 Aprilie 2022 22:28
    109.166.138.***
    E normal sa isi ceara drepturile din contract.Asa cum si un fotbalist vrea banii de clubul unde joaca Omul acesta a "jucat" si el in acest club,a tot amanat,a inteles,dar si el,la randul lui,trebuie inteles.Asta daca vrem sa ne consideram in continuare,noi,galatenii,oameni corecti.Clubul va plati,sunt convins,dar si rabdarea are unele limite,atunci cand ajunge cutitul la os.Ca sa tii un restaurant,nu e usor,il inteleg pe acest om.Nici sa tii un club de fotbal nu e usor,dar mai frumose sa fim curati si saraci,decat bogati si aroganti.Succes Otelul si poate prindem si noi ceva promovari si fotbal bun,in Galati
    2
    6
    Raportează
  • postat de George C
    Miercuri, 13 Aprilie 2022 15:40
    82.76.133.***
    Ce usor este pentru unii sa comenteze situatia, mai ca sunt si deranjati pe patronul restaurantului.
    Este vorba de bani, omul ala are o afacere, un contract cu un club de fotbal care trebuie respectat. Asta cu suporter sa iubesti sa sprijini echipa e una, inteleg o sponsorizare de cateva cutii de pizza, niste salata, etc dar o suma de 14000 de euro este o suma importanta. Omul ala are angajati, are taxe de platit, are salarii, are utilitati de platit si unii comenteaza usor acid la adresa patronului. Iar raspunsul domnului C Munteanu este de vis, compara situatia unui club din Ro cu FC Barcelona.....Pe motivul ca trebuie sa sprijinim echipa trebuie sa acceptam la nesfarsit ca un club sa nu plateasca nimic, nu e o solutie asta. Nu au mai platit masa la restaurant si au cautat sa manance in alta parte. Legat de analizele jucatorilor va spun ca tot asa au facut. Au datorii de aprox 6000 lei catre un laborator privat de analize medicale in oras, culmea din oras, nu o multinationala, fix unei firme din propriul oras de mai bine de 2 ani de zile. Jucatorii sunt nevoiti sau clubul sa le ofere un set de analize medicale de laborator pe baza lor medicul de medicina sportiva le elibereaza avizul. An an de an laboratorul i-a ajutat, i-a inteles, le-a acordat facilitati si i-a asteptat cu plata sumelor pt serviciile prestate, ba ca sa le fie mai usor s-au deplasat la stadion, au recoltat in conditii inumane, iarna in Ianuarie pe intuneric si in frig pentru ca apa si curentul erau oprite pt neplata banuiesc. Unii jucatori in frunte cu un fost antrenor, au avut o atitudine nepotrivita la adresa asistentei care recolta, glume si tot felul de remarci nepotrivite. Grupul sanitar din incinta a fost folosit pe intuneric la lumina lanternei de la telefon. Au trecut mai bine de 2 ani de atunci, jucatorii actuali sau noi veniti cu siguranta au avut nevoie de viza si au apelat probabil la alti furnizori de servicii medicale. Am incercat sa discutam atat cu Domnul Munteanu Dorinel cat si cu sotia dumnealui, i-am explicat situatia, nu stiau, bineinteles au preluat si dansii, au promis ca vor esalona in 3 transe datoria si cam atat, mesaje pe telefon nimic mai mult. Pentru cei care ma judeca, o sa va zic ca iubesc echipa, tatal meu si omul care m-a botezat au jucat in trecut pentru fotbalul galatean, cand inca nu exista Otelul, au jucat chiar si finala de Cupa Romaniei, am mers pe stadion de mic, mi-am platit abonamentul /biletul mereu, am cumparat fular,tricou, ba chiar colaborator fiind am incercat sa cumpar 2 bilete pt un meci de cupa, am fost nevoit sa astept 2h in frig un domn care venea cu masina de la Br. Mi-ar fi placut si mie sa existe un oarecare profesionalism si corectitudine fata de oamenii din oras care chiar au ajutat echipa, mi-ar fi placut sincer sa apeleze la multinationale sa le faca ei pe banii lor servicii medicale. Noroc ca am un manager intelegator si nu-mi imputa pierderea financiara. Succes pe aceasta cale echipei !
    2
    9
    Raportează
  • postat de Derby
    Miercuri, 13 Aprilie 2022 09:47
    194.105.20.***
    Acum ca este pe val, se gasesc unii sa improste cu noroi, este in specificul nostru.
    Lasati Otelul in pace, Otelule plateste-ti datoriile si hai in liga 2.
    17
    6
    Raportează
  • postat de Viorel
    Miercuri, 13 Aprilie 2022 09:47
    5.13.229.***
    Lipsa comunicării a dus la această situație.E clar ca banii trebuiesc plătiți, de aceea sunt sigur ca se vor găsi soluții, reciproc avantajoase!!Succes Oțelul Galați....Succes Mișule!!
    3
    20
    Raportează
  • postat de Alexutz
    Miercuri, 13 Aprilie 2022 09:34
    5.2.205.***
    Dorinel Munteanu este antrenor, el antreneaza echipa si nu este obligat sa vorbeasca cu patronii de restaurant sau altii care au de recuperat bani de la club pentru ca el are altele pe cap, pentru datorii si alte discutii din astea se discuta cu persoane din club cum este Cristi Munteanu.
    9
    13
    Raportează
  • postat de Tofan
    Miercuri, 13 Aprilie 2022 08:45
    109.166.137.***
    Dacă fotbaliștii de la oful nu luau masa în acel restaurant, ce vânzări avea patronul. Sa mai aștepte un pic și mai mult ca sigur clubul va plăti.
    19
    4
    Raportează
  • postat de Stefan T
    Miercuri, 13 Aprilie 2022 08:01
    194.105.20.***
    Intr-un oras in care predomina pensionarii, fara infrastructura, fara industrie, cu un viitor sumbru...
    O echipa de fotbal nu poate rezista doar cu bani de la bugetul local.
    Degeaba ai 6000 de spectatori la fiecare meci daca nu incasezi nimic.
    Daca puneati 10 lei biletul la meciul din weekend cu Focsaniul adunati banii necesari pentru a-i achita datoria omului.
    Dar nu, acordam gratuitate.
    Suntem saraci si fudui.
    0
    32
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.