Liga a V-a, după 20 de etape

În Campionatul Județean de fotbal nu au fost meciuri în cel de-al patrulea eșalon, în schimb s-a jucat etapă completă în Liga a V-a. Și au fost meciuri viabile, cu foarte multe goluri, 33 de reușite în opt partide.

Derbiul rundei s-a consumat la Schela, între ocupantele locurilor 2 și 3, respectiv ACS Lascăr Schela - Luceafărul Berești. Până la pauză a fost oarece echilibru, cu un singur gol pe tabela de scor. La reluare, însă, gazdele s-au dezlănțuit și la finele celor 90 de minute s-au impus cu 3-0 (1-0). Reușitele le-au aparținut lui Petcu, Păpăruș şi Hilohe.

La fluierul arbitrului Adrian Sava s-au aliniat următoarele formații.

Schela: Vida - Radu, Petcu, Negulescu, M. Munteanu, C. Munteanu, Mocănelu, Ifrim, Hilohe, Breb, Păpăruș. Au mai jucat: Prodan, Ușurelu, Morun (antrenor Viorel Neagu).

Bereşti: Tofan - Toderașcu, Ionașcu, Vieru, Petre, Lazăr, Nicoară, Frosin, Adamache, Dorobăț, Boșneagă. Au mai intrat: Barbu și Butunoiu (antrenor Vasile Păduraru).

În celelalte jocuri s-au înregistrat rezultatele: ACS Inter Tudor Vladimirescu - Prutul Vlădești 2-3, Avântul Matca - Viitorul Frumușița 4-3, Zorile Grivița - Șoimii Foltești 1-0, Siretul Cosmești - Inter Tudor Vladimirescu 6-1, Siretul Piscu - Flacăra Pechea 1-3, Foresta Șendreni - Viitorul C. Negri 2-1 și Voința Cișmele - Mălina Smârdan 1-2, în derbiul local, în care au marcat Sebastian și Stoica pentru oaspeți, iar gazdele au punctat prin Pastia.

Podiumul clasamentului la zi arată astfel: 1. Cosmești 54 puncte, 2. Schela 50 p, 3. Berești 43 puncte.

Citit 978 ori Ultima modificare Marți, 26 Aprilie 2022 23:20