Măgura Cisnădie, ținută în șah de CSM Galați

(7 voturi)

Păcat că n-a fost sala plină la un asemenea meci, CSM Galați - Măgura Cisnădie, din sferturile de finală ale "Cupei României" la handbal feminin. Fetele noastre și-au depășit condiția și au ținut piept până în minutul 56 (din 60 de minute în total) unei echipe aflată pe locul al patrulea în prima ligă și cu prezențe în cupele europene. Aron, Manolache, Andrița sau Eiler au făcut un joc foarte bun și doar lipsa de experiență le-a privat de un succes pe care l-ar fi meritat cu prisosință. Pentru a susține această afirmație, iată evoluția scorului, în care oaspetele au trecut la conducere doar în minutul 56: 2-2, 5-4, 8-6, 8-8 (cu egalare din 7 m), 12-12 (min. 30), a urmat o aruncare din lovitură liberă și s-a făcut 13-12 la pauză; la reluare a fost 17-16, 19-16, 23-21 (min. 47 - în care Galațiul a ratat de două ori un "7 metri", iar Cisnădie ajunsese la doar patru jucătoare în teren), a venit egalarea (pe fondul unor greșeli elementare), iar în minutul 56 Măgura a trecut în avantaj. Iar experiența acestora nu le-a mai lăsat să cedeze. La fluierul final, scorul a fost 27-28.

Destul de nesigur arbitrajul prestat de brigada Georgiana Doană (Ilfov) - Ana Maria Gociu (București).

CSM Galați: Bianca Aron (două aruncări de la 7 metri apărate), Ana Maria Micu - Cristina Andrița (11 goluri), Cristina Marcu (1), Mălina Bichir (3), Andreea Prescură (1), Iulia Eiler (4), Iulia Sava, Andreea Merlă, Iasmina Ichim, Raluca Tănasă, Mădălina Manolache (4), Mădălina Mureș, Nikolina Knezevici, Ana Maria Lopătaru (3).

Citit 1423 ori Ultima modificare Miercuri, 04 Mai 2022 19:02