Echipa de futsal United Galaţi, meci egal în primul derby al campionatului

(4 voturi)

Formaţia gălăţeană United a încheiat la egalitate, scor 3-3 (1-2), meciul cu FK Odorheiu Secuiesc, disputat marţi seară, în deplasare, în cadrul etapei a IV-a a primei ligi de futsal. Cele două echipe sunt principalele favorite la titlu în actualul sezon.

United a deschis scorul în primul minut al jocului, prin Pele, dar gazdele au întors scorul, cu două goluri înscrise în ultimul minut dinaintea pauzei. După reluare, harghitenii au punctat şi pentru 3-1, în minutul 23, însă Araujo a redus din diferenţă câteva secunde mai târziu. Pele a înscris pentru 3-3 în minutul 30, acesta fiind şi scorul final al meciului, în ciuda mai multor ocazii consemnate la ambele porţi, în finalul jocului.

În clasament, United se află pe locul 1, cu 10 puncte, fiind singura echipă din Liga I fără înfrângere.

În runda viitoare, gălăţenii vor juca primul meci din acest sezon în Sala Sporturilor "Dunărea", sâmbătă, 22 octombrie, de la ora 18.00, cu Luceafărul Buzău.

Citit 759 ori Ultima modificare Miercuri, 19 Octombrie 2022 09:23