Din sportul gălățean. Mihnea Maftei, locul întâi la Brăila

(6 voturi)

TENIS. La Brăila s-au desfășurat întrecerile turneului de tenis dotat cu "Trofeul Ion Țiriac". Categoria Under 18 a fost câștigată de gălățeanul Robert Mihnea Maftei (Dunărea), cu trei victorii. La aceeași categorie de vârstă, Ellis Amalia Lungu (Dacia) a încheiat pe poziția secundă, cu două victorii și o înfrângere.

HANDBAL. Selecționata feminină de handbal a României a învins, miercuri seară, echipa Macedoniei de Nord cu scorul de 31-23 și s-a calificat în grupele principale ale Campionatului European. Din lotul țării noastre face parte și gălățeanca Alexandra Dindiligan.

ARTE MARȚIALE. La Sf. Gheorghe a fost organizată ediția a IV-a a Trofeului "Fudokan Brașov Cup", la care au participat 235 de sportivi. Trofeul a fost câștigat de Clubul Sportiv Neko Me Tecuci, sportivi antrenați de sensei Angel Doncea, care au obținut 82 de medalii, dintre care 41 de aur, 22 de argint și 19 de bronz. Sportivii evidențiați vor participa, luna viitoare, la Lublin (Polonia), la Campionatul Mondial.