SPECIAL DE MONDIAL. Franța – Polonia 3-1: Campioana mondială trece în sferturi

Pornită ca mare favorită în această optime, Franța, campioana mondială entitre, și-a respectat statutul și a trecut lejer de Polonia, scor 3-1. Prima repriză a avut câte o mare ocazie de fiecare parte până la deschiderea de scor semnată de Giroud, iar în partea a doua a meciului s-a remarcat Mbappe cu două reușite una mai frumoasă ca cealaltă. În minutele de prelungire ale meciului a marcat și Polonia, prin Lewandowski, dintr-un penalti dictat pentru un henț în careu. Atacantul polonez a ratat în primă fază, dar portarul Lloris nu respectase regula de a sta cu picioarele pe linia porții în momentul executării, așa că a fost repetat și a doua oară Lewa n-a mai ratat.

Franța așteaptă deznodământul din optimea Senegal – Anglia pentru a-și afla adversara din sferturile de finală.

Citit 688 ori Ultima modificare Duminică, 04 Decembrie 2022 19:58