Din sportul gălățean. Argint și bronz la patinaj viteză

PATINAJ. În orașul Inzell (Germania) au avut loc întrecerile "Naționalelor" României la patinaj viteză. Gălățeanul Filip Mihail Voicik (Dunărea) a cucerit titlul de vicecampion național de seniori la 3.000 m şi s-a clasat al treilea la 500, 1.500 și 5.000 de metri.

ARBITRAJE. În primul eșalon de volei, în acest weekend vor oficia și câțiva gălățeni. Lucian Năstase va arbitra jocul Dinamo - SCM "U" Craiova (feminin), George Grădinaru, meciul Argeș Pitești - CSM Lugoj (feminin), în timp ce Nicu Marin va fi observator la Craiova - Știința București (masculin).

ATLETISM. La București s-a desfășurat etapa de zonă a Campionatului Național de atletism pentru juniori Under 16. Gălățeanul Ștefan Oancă (Dunărea Galați - antrenor prof. Sorin Grecu) s-a clasat în primii opt, cu un rezultat de 10,98 m la aruncarea greutății, calificându-se pentru finale.

ȘAH. Sportivi din București, Galați, Focșani, Brăila și din Ucraina au luat parte la un concurs de șah organizat în orașul vecin. CS Municipal Galați a participat cu șapte sportivi - cinci juniori și doi începători - și au înregistrat clasări foarte bune. Astfel, Andrei Simulescu (9 ani) - locul 1, Sofia Maria Teodorescu (8 ani) - locul 2; la Under 6 ani (începători), David Talabă - locul 2, iar Vladimir Basa - locul 3. În clasamentul general, alți trei gălățeni s-au situat pe pozițiile: a doua - Mircea Ovidiu Lupu (13 ani), a patra - Mario Alexandru Ioniță (8 ani), iar Rareș Ștefan Pasat a fost al șaselea.