CS Universitatea, campioană naţională la volei pe plajă

Actuala ediție a Campionatului Național de volei pe plajă, competiţie ale cărei meciuri se dispută într-un cadru special (pe nisip), a fost mai animată ca altădată. Cele 12 echipe și-au disputat șansele în mai multe etape, de fiecare dată două competitoare ieșind în evidență. Acestea sunt CS Universitatea Galați, în formula Sorina Răileanu - Diana Milea, respectiv, CS Oțelul Roșu.

Gălățencele, de pildă, s-au clasat pe primul loc la Rm. Sărat și pe al doilea la Sibiu și București. Lovitura decisivă au dat-o în meciul final, găzduit de orașul Iași. Adversarele de la Oțelul Roșu, Alexandra Ordean și Adina Stanciu, au opus o dârză rezistență, însă tenacitatea, puterea de luptă, dar în special calitatea tehnică a gălăţencelor și-au spus cuvântul. Fetele noastre au avut tăria să recupereze, în meciul decisiv, deficitul de puncte în momentele-cheie, de la 12-16 și 18-19, să câștige în prelungirile primului set cu 27-25, respectiv, 21-19 în cel de-al doilea. Această victorie a adus în vitrina clubului gălățean din strada Domnească mult râvnitul titlu de campioană a României și medaliile de aur, de către două fete de aur!

Maniera în care a fost obținută această performanță a fost una deosebită, cu patru victorii decisive, fără set pierdut.

Citit 498 ori Ultima modificare Marți, 22 August 2023 13:38