Nici 2-0 nu-i suficient! Oțelul a remizat din nou: 2-2 cu FC Voluntari

(31 voturi)

Nici după șapte etape n-a reușit Oțelul să obţină prima victorie din Superligă, chiar dacă la pauză a condus-o cu 2-0 pe FC Voluntari, dar la final a fost un egal cu gust amar: 2-2.

Prima repriză a meciului cu Voluntari a fost cea mai bună de până acum pentru gălățeni în prima ligă, iar Oțelul a luat un avans de două goluri, care însă s-a dovedit insuficient până la final. Primul gol a fost marcat de Cisotti (min. 27), dintr-un penalty obținut tot de el. După ce ratase cu UTA, în prima etapă, italianul a marcat cu ceva emoții, mingea trecând foarte aproape de portarul Vâlceanu. În minutul 40, Alexandru Pop, care nu se poate abține când joacă Oțelul acasă, a marcat din nou, de această dată pentru 2-0, de la câțiva metri de poartă, după o centrare foarte bună a bulgarului Jelev.

Emoțiile de final au început cu o gafă impardonabilă a portarului Stoian, care a ieșit hazardat la "chifla" lui Adăscăliței, iar Dumiter a marcat cu poarta goală, de la marginea careului de 16 metri pentru 2-1 (min. 77). Peste doar patru minute, întreaga apărare a gălățenilor a fost surprinsă de pasa lui Dumiter către Niță, care a egalat din interiorul careului, după ce a scăpat singur cu Stoian.

Dorinel Munteanu a folosit următoarea formulă de echipă: Stoian - Adăscăliței, Yabre, Lovrici, Jelev - Cisotti, Lopez, Teles - Maciel, Pop, Tănasă. Au mai intrat: Cîrjan, Bodișteanu, Zivulici şi Jardan.

Oțelul a ajuns la 6 puncte în clasament, după șapte etape, cu golaveraj 5-7.

Următorul meci de campionat al gălățenilor va avea loc vinerea viitoare, în deplasare cu Petrolul.

Citit 3854 ori Ultima modificare Luni, 28 August 2023 08:00

19 comentarii

• postat de Galatean, din pacate
    Luni, 28 August 2023 12:50
    81.12.150.***
    Poa' sa vina si "Murinio", tot degeaba. Daca n-ai cu cine....
    0
    0
  • postat de De-ale echipei
    Duminică, 27 August 2023 14:32
    213.233.88.***
    Apărarea nu e rea. Problema e ca atunci cind se considera ca trebuie apărarea rezultatului, după mine o prostie, atacanții și mijlocașii ofensivi nu mai fac echipa cu apărarea...sau poate ii lasă condiția fizica. Sa nu uitam ca din cei ce au făcut v atra dornei putini mai sint în echipa..
    0
    0
  • postat de Mi-am adus aminte de Oțelul-Steaua în Liga a 2-a, aveam 3-0 și s-a terminat 3-2 pt. noi, cu emoții.
    Duminică, 27 August 2023 09:04
    109.166.128.***
    Supărare, dar pe ansamblu, băieții au jucat bine, am prins atac, goluri și ratări, avem mijloc care s-a impus, am pus presiune, nu am pierdut mingea la mijloc și pase greșite, în număr mic.. Și acum. de ,,Viceversa'' a la Caragiale, avem mijloc, atac, goluri, nu mai avem apărare și portar.
    0
    0
  • postat de comunismul
    Sâmbătă, 26 August 2023 18:58
    5.13.211.***
    cum dumnezeu controlezi meciul in prima repriza! si in a doua repriza! mori pe teren! numai ai baterie! asta-i viata!
    0
    0
  • postat de Nicusor
    Sâmbătă, 26 August 2023 13:45
    5.13.152.***
    @ MISU,
    Luati de la Gospodarie Urbana pentru ca au destui. Invatati de la familia Magearu. Odata si Laurentiu Magearu manca o paine alba de la Otelul.
    0
    0
  • postat de Suparare
    Sâmbătă, 26 August 2023 12:13
    Antrenorul nu știe sa gestioneze sfirsitul meciurilor? jucătorilor le e frica de victorie? E o blocare mentala din cauza frustrărilor acumulate? Cineva trebuie sa descopere problema și sa o rezolve. Otelul trebuie sa ramina în L1.
    0
    0
  • postat de Conducerea trebuie sa remedieze, e o cauza ce aduce ghinionul
    Sâmbătă, 26 August 2023 12:06
    Ghinion!? nu cred. Pe sfirsit de meci luam goluri, se ratează penalty, se ratează ocazii clare, se greșește decisiv în teren, greșește portarul decisiv... Astea nu sint intimplari pentru ca e vorba deja de 7 meciuri cu același scenariu. Undeva se greșește, o fac jucătorii, o face antrenorul?
    0
    0
  • postat de Mario
    Sâmbătă, 26 August 2023 12:00
    89.137.136.***
    Nu înțeleg de ce Munteanu sau Cristi Munteanu nu fac scandal ptr faptul că fundașul de la voluntari tb eliminat,a fost chiar înainte de eroarea comisă de Adascalitei și Stoian,ptr că odată rămași în 10,nu mai ajungeau la poarta noastră,chiar de jucau până dimineață,o mizerie de arbitru...
    0
    0
  • Sâmbătă, 26 August 2023 10:36
    188.25.227.***
    Cristi Munteanu nare nimic de comentat?de ce numai antrenorul da interviuri?bodisteanu a jucat bine doua etape,apoi a luat piciorul de pe acceleratie.durbozoanca cand revine in poarta?
    0
    0
  • postat de MISU
    Sâmbătă, 26 August 2023 09:49
    86.124.202.***
    Vorba lui DORINEL,suntem în căutare de atacanți și foarte greu găsim!!! Nu avem decît unul cel MAI MIC din superligă!!!
    goluri ce puteau fi aparate cu UTA si FCSB
    iar acum din nou si-a batut joc de intreaga echipa!
    0
    0
  • postat de contribuabil
    Sâmbătă, 26 August 2023 08:35
    86.124.200.***
    probabil nu va convince comentariile... PENIBILILOR !
    0
    0
  • postat de cetățean
    Sâmbătă, 26 August 2023 08:11
    178.138.99.***
    antrenorul e principalul vinovat.nu a știut să gestioneze scorul...atât poate...și nu știu de ce solicită iarăși jucători.pe banii lui ?
    0
    0
  • postat de s-au primit goluri cind s-a vrut mentinerea scorului...
    Sâmbătă, 26 August 2023 06:58
    89.39.81.***
    ultimile 30 minute au fost de cosmar in toate meciurile. mai ales cind se vrea mentinerea unui rezultat. se pierde concentrarea, luciditatea, apar greseli mari. cred ca trebuie lucrat pe mentalul jucatorilor. ar fi benefica si prezenta unui psiholog la echipa....pacat, echipa joaca.
    5.14.140.***
    Inapoi in B. Gata, ca ati stat prea mult pe langa rechinii mari. Inca odata se dovedeste ca ati ajuns pur accidental in divizia A. Cautati-va un job serios acum cat inca sunteti tineri ca apoi la 35 de ani gata cariera de asa zis fotbalist ! Si asa asta e sportul huliganilor, golanilor si burlacilor
    0
    0
  • postat de Mihai
    Vineri, 25 August 2023 23:52
    86.122.130.***
    Cred că la această partidă Dorinel nu a aplcat cea mai bună strategie, mai ales în repriza a 2-a când putea conserva rezultatul și putea face schimbări mai repede pentru a reda prospețimea jucătorilor.
    În plus, vreo 2-3 jucători din acest meci ar trebui să plece de la Oțelul, fiind sub orice critic
    0
    0
  • postat de Se zice ca norocul ii ajuta pe cei buni
    Vineri, 25 August 2023 22:30
    Antrenorul e supărat pe toată lumea:suporteri echipa adversa, arbitrii, mai nou pe televiziuni și suporterii proprii. El nu e supărat pe el și nici pe jucători care greșesc flagrant... Chiar e mulțumit de joc. La patinaj artistic se dau note și pe impresie artistica. La fotbal e pe goluri și puncte.
    0
    0
  • postat de Demisia- pina nu e prea tirziu !
    Vineri, 25 August 2023 21:42
    5.13.153.***
    Doar o oferta din Golf ne poate scapa de acest antrenor ! Cu un joc doar la rezultat, jucind doar o repriza ,adoptind o tactica defensiva nu avem nici o sansa in liga 1 ! O varianta ar fi aducerea celui care ne facea sa plecam fericiti de la stadion chiar si cind pierdeam - Petre Grigoras !