FCM Dunărea în „Cupa României” - Ce ocazie au irosit!

Dan Popescu şi coechipierii săi au pus mari probleme vasluienilor în prima repriză

* FCM Dunărea Galaţi a condus cu 1-0 şi a ratat o ocazie gigantică de a face 2-0 * Vasluienii s-au impus în repriza secundă, abia după ce au fost trimişi în teren Sânmărtean şi Adailton

FC VASLUI – FCM DUNĂREA GALAŢI 4-1 (1-1)

Meci disputat ieriseară, în optimile de finală ale „Cupei României” Stadionul „Municipal”  din Vaslui – 4.000 de spectatori

Au marcat: Wesley '38, Neagu '55 şi Adailton '56, '70, respectiv, Chelaru '19

Cartonaşe galbene: Neagu '62 / Cucu '73

FC VASLUI: Puia - Jovanovici, Papp, Balaur, Hugo Luz - Costin (Pavlovici '77), Zmeu (Sânmărtean '46) - Buhăescu (Adailton '46), Wesley, Gheorghiu - R. Neagu. Antrenor: Viorel Hizo

DUNĂREA: Pârvu - Radu (Grosu '17), Marin, Cucu, Popescu - Cioinac - Cristea, Avram (Eni '72), Cristescu, Bârlădeanu - Chelaru (Cârjan '67). Antrenor: Viorel Tănase

Arbitri: Sebastian Colţescu (Craiova) - Iulian Radu Iulian şi Florin Ungureanu (asistenţi) - Sorin Antonie (rezervă) – toţi din Bucureşti.

Cât de aproape au fost puştii lui Viorel Tănase să pună de-o explozie a mămăligii în curtea lui Adrian Porumboiu, tocmai acolo unde banii vin din afaceri cu porumb şi mălai. Au ezitat doar în primul sfert de oră, iar ratările lui Papp (12’) şi Neagu (14’), ambii doar cu portarul Pârvu în faţă, n-au făcut altceva decât să le dea curaj. S-au pus pe făcut deranj, să se ia la trântă fotbalistică cu mult mai titraţii adversari, tupeul fiindu-le recompensat repede. Avram a tras de la 30 de metri, portarul Puia a respins în faţă, iar vârful de atac Chelaru a împins mingea în plasă: 0-1! Atacantul a avut apoi şansa unei duble care să-l facă celebru şi să-şi ducă echipa foarte aproape de calificare. Avram (29’) a centrat perfect de pe dreapta, Chelaru avea jumătate de poartă goală pentru a pune latul, de la numai cinci metri, pentru un 0-2 de poveste, dar a reluat pe lângă!

Golgeterul Wesley i-a readus culoarea în obraji lui Porumboiu prin golul egalizator - pivotare superbă în careu şi şut imparabil – dar ocazia uriaşă ratată de Bârlădeanu (40’) l-a convins pe Hizo că nu e de glumă. Odată cu startul reprizei secunde şi-a trimis în teren „greii” - pe Sânmărtean şi Adailton - care au rezolvat aproape singuri problema. S-a făcut 3-1 repede, iar gălăţenii au cedat. Nu înainte ca Avram să-i facă un „elastic” de manual lui Adailton cu care a scos noi expresii admirative de la Emil Grădinescu, comentatorul tv de la Dolce Sport: „Unde suntem, pe ce lume ne aflăm”!

Citit 1723 ori Ultima modificare Joi, 27 Octombrie 2011 19:31