S-au zburlit prea târziu / Oţelul - FC BASEL 2-3

S-au zburlit prea târziu / Oţelul - FC BASEL 2-3

Foto: Sorin Pană
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)
15 comentarii

* Doar zece minute au apucat cei de la Oţelul să spere că pot învinge Basel şi să se califice în primăvara europeană * Entuziasmul ofensiv a lăsat găuri imense în apărare şi la pauză era 0-3, după un dezarmant 0-2 la numai un sfert de oră de la începutul meciului *


 

OŢELUL GALAŢI – FC BASEL 2-3 (0-3)
Meci disputat aseară în grupa C a Ligii Campionilor\
Stadionul „Arena Naţională” – 4.000 de spectatori;
Au marcat: Giurgiu ’75, Antal ’81 / Fabian Frei min. 10, Alexander Frei min. 14
Cartonaşe galbene: Sălăgeanu ’33, Xhaka ’63, Cabral ’72
Echipele utilizate:
OŢELUL: Grahovac – Râpă, Perendija, Sârghi, Sălăgeanu – Giurgiu, Filip, Neagu (Viglianti ’68, Paraschiv ‚’84) ) – Antal, Pena, Iorga (S. Ilie ’66). Antrenor: Dorinel Munteanu.
BASEL: Sommer - Steinhofer, Abraham, Dragovici, Joo Ho Park - Shaqiri, Huggel (Cabral 44’), Xhaka, F. Frei - Streller, A. Frei (Chipperfield ). Antrenor: Heiko Vogel
Arbitri: Tom Harald Hagen – asistat de Dag-Roger Nebben şi Frank Andas (toţi din Norvegia).


 

Drumul spre „National Arena” pentru meciul cu Basel a fost departe de a semăna cu cel  pentru primul meci acasă al Oţelului în Liga Campionilor, cu Benfica. Coloana de maşini care circula bară la bară acum mai bine de o lună, dipăruse în ceaţă. Mai puţini, dar cel  puţin la fel de pătimaşi, astfel au fost suporterii Oţelului în tribunele marelui stadion, populat cu cel mult 4.000 de spectatori.
Fanii au trăit cu entuziasm primele minute ale meciului. Fotbaliştii Oţelului au început aşa cum au promis, cu atitudinea promisă suporterilor, de războinici puşi pe dărâmat munţii. Poziţionare avansată, presing extrem de agresiv şi joc ţinut numai spre careul advers. Prima ocazie a venit firesc, era doar minutul 4 şi Sârghi, de la numai cinci metri, a reluat cu capul pete poarta goală!

Entuziam în tribune, prea mult entuziasm  pe teren în echipa gălăţeană, pentru că Basel a repetat isprăvile din meciurile precedente: trece rar de centrul terenului dar de fiecare dată când o face, marchează. Fabian Frei a avut şansa ca la prima minge în terenul Oţelului să prindă un şut deviat şi să deschidă scorul (min. 10). Următoarea minge în jumătatea de teren gălăţeană a fot de ajun pentru 0-2: pasul la ofsaid al defensivei Oţelului a fost întârziat, iar celălalt Frei, Alexander, a rămas singur cu portarul Grahovac, pe care l-a învins cu un şut plasat. Doar un sfert de oră apucaseră jucătorii lui Dorinel Munteanu şi fanii lor să trăiască iluzoria speranţă a unei victorii care să menţină şanse de calificare în primăvara europeană.
„Bătrânii” Paraschiv şi Viglianti, cei care teoretic ar fi putut fie doar şi numai prin experienţă să aducă echilibrul între entuziam şi pragmatism, erau doar pe banca de rezerve!

Gladiatori tranformaţi în pisici fără gheare
Restul a fost doar o echipă a Oţelului cu jucători transformaţi de adversar din gladiatorii de la începutul meciului în pisici de apartament, care doar se zburlesc, fără să-şi mai scoată ghearele, de zgâriat nici vorbă. Doborâţi mental de cele două goluri primite, fotbaliştii Oţelului au început să dea pase greşite una după alta, iar urmarea a fost 0-3 la pauză, după un nou gol al celor de la Basel, marcat de Streller (min. 34). Trei şuturi pe poartă, trei goluri!
O retrăire a unui meci de prin ’98 al generaţiei lui Vali Ştefan, Tase şi Ion Viorel. Cu Vejle BK in Cupa UEFA, cu start numai în careul advers dar la prima minge dincolo a ieşit gol şi eşec cu 0-3!

Au zgâriat prea târziu
Diferenţa faţă de meciul de poveste de acum 13 ani a fost finalul. Oţelul a reuşit să-şi salveze imaginea şi să smulgă aplauzele fanilor încercând eroic în ultimul sfert de oră să scoată măcar primul punct în competiţia granzilor continentului. N-au reuşit decât să rămână cu palida consolare că Giurgiu (’75) şi Antal (’81) le vor putea povesti nepoţilor cum au dat gol în liga Campionilor. Poate la anul, poate peste doi ani….

Citit 1393 ori Ultima modificare Marți, 22 Noiembrie 2011 23:52

15 comentarii

  • postat de simplu Joi, 24 Noiembrie 2011 07:41 Link la comentariu
    0
    0

    Nu inteleg de ce atat de multa rautate . E frustrare..!!?? E un joc , nu trebuie sa-i desfiintam.. Usor este sa arunci cu noroi .. Analizati putin .. Tocmai in asta gasim frumusetea fotbalului .. O echipa mica , cu posibilitati modeste .. La masa bogatilor .. Uitam cine suntem..? Cei care jignesc , au sigur motivele lor .. Nu va place, nu priviti.. !!

    Raportează
  • postat de otelulgeorge Miercuri, 23 Noiembrie 2011 16:54 Link la comentariu
    0
    0

    Alupigus sa ne faci tu ceva cu gura la toti galateni....frustratule saluta campioana.

    Raportează
  • postat de alupigus 2 Miercuri, 23 Noiembrie 2011 16:36 Link la comentariu
    0
    0

    CE atatea justificari ....ca am avut....ca nu am avut....un lucru e CLAR : AVETI O MINCINA DE EKIPA CE NU MERITA SA JOACE LA UN ASEMENEA NIVEL. A-TI LUAT UN CAMPIONAT PE FURACIUNI MARI SI ACUM CULEGETI ROADELE.....GALATENI DIN TOTE COLTURILE TREZITI-VA....CE-A M-AI PROASTA EKIPA DI TOATE TIMPURILE ESTE LA VOI....!!!??? NU O M-AI DATI IN PROSTEALA CU NOI CA NU TINE....P-U-N-C-T.

    Raportează
  • postat de ALUPIGUS Miercuri, 23 Noiembrie 2011 16:20 Link la comentariu
    0
    0

    Beeeeee....Beeeee.....Beeee...moldovenilor.....a-ti facut TARA de ras cu fotbalul vostru...S-A vazut ca a-ti FURAT CAMPIONATUL anul trecut...si GARGARITA are m-ai multe puncte decat voi. NU E NIMIC DE CAPUL VOSTRU....m-ai bine ramaneati si strigati ABBA ...ca pe vremea lui ceasca. HALAL EKIPA AVETI....Ce-l ma-i bine o DADEATI IN PROSTEALA SI NU VA PREZENTATI LA MECI....Motivati ca este CEATA AFARA SI TOT 3 BUCATI LUATI....VAI DE CAPUL VOSTU.....Stati DRACUL ACASA CA NU FACETI CINSTE ORASULUI. p-u-n-c-t.

    Raportează
  • postat de Marian Căpăţînă Miercuri, 23 Noiembrie 2011 15:22 Link la comentariu
    0
    0

    @suporter
    Ai dreptate, mea culpa. Asta fost senzatia noastră, a mai multor jurnalisti aflati în înaltul tribunei, ca a fost deviere. Problema e ca masa presei au amplasat-o tocmai in partea superioara a inelului 3, fără monitoare, nu ai cum sa vezi detalii. Nici timp de cautat pe net sa revezi fazele nu e. Asta nu inseamna ca e o scuza. Multumesc de atentionare

    Raportează
  • postat de Marian Căpăţînă Miercuri, 23 Noiembrie 2011 15:21 Link la comentariu
    0
    0

    @suporter
    Ai dreptate, mea culpa. Asta fost senzatia noastră, a mai multor jurnalisti aflati în înaltul tribunei, ca a fost deviere. Problema e ca masa presei au amplasat-o tocmai in partea superioara a inelului 3, fără monitoare, nu ai cum sa vezi detalii. Nici timp de cautat pe net sa revezi fazele nu e. Asta nu inseamna ca e o scuza. Multumesc de atentionare

    Raportează
  • postat de Recuperam Datorii Miercuri, 23 Noiembrie 2011 13:53 Link la comentariu
    0
    0

    recuperamdatorii.ro , Recuperam datorii , legal si gratuit.
    recuperamdatorii.ro

    Raportează
  • postat de suporter Miercuri, 23 Noiembrie 2011 13:27 Link la comentariu
    0
    0

    Domnule reporter la primul gol nu a fost niciun sut deviat .A fost clar greseala de portar.S-au luat trei goluri pe greseli individuale.

    Raportează
  • postat de Un suporter trist Miercuri, 23 Noiembrie 2011 11:50 Link la comentariu
    0
    0

    Dorinel a pierdut meciul.La pauza la 3-0 nu este posibil sa nu faci schimbare si cand faci sa o faci gresita (vili cu para). Cu tot respesctul pt. Dorinel dar cam asta este nivelul lui ,apogeul carierei la atins in vara .Mai mult nu poate Respect OTELUL

    Raportează
  • postat de hehe Miercuri, 23 Noiembrie 2011 11:47 Link la comentariu
    0
    0

    2 goluri in final de meci care au mai indulcit putin amarul bataii de joc din prima repriza. Pentru a schimba tactica "pamantului parjolit" aplicata cu succes de dorinel pana acum trebuie un lot mai valoros.

    Raportează
  • postat de Iftimiciuc Gabriel Miercuri, 23 Noiembrie 2011 11:29 Link la comentariu
    0
    0

    Adevarul este ca Otelul nu a avut noroc, acel noroc care ti l da divinitatea ... sau il primesti .... cu totul intamplator, In sport , in general, e 90 la suta transpiratie si 10 la suta inspiratie. Otelul nu a avut sanse ,s-a batut singura, si-a facut penalti aiurea ,si-a dat cu stangul in dreptul,etc....mingea nu a vrut sa intre in poarta....alte echipe dau 3 suturi si fac 3 goluri...eu cred ca echipa in acel minut 75, cand a dat gol Giurgiu, s-a trezit din acea stare, sa zic de nepasare , visatoare, si si a dat seama cu adevarat unde sunt, s-au trezit la realitate dar...PREA TARZIU ...pentru ei, pentru noi,suporterii, pentru intreaga tara, care i-a vazut si i-a aplaudat, cateodata , poate nemeritat...oricum inca nu e tarziu, UEFA CL s-a dus , dar mai sunt inca obiective de realizat in campionat, .imbucurator pare a fi ca Otelul parca s-a trezit...sa speram ca nu e un foc de paie. Hai OTELUL, arata- ne ce stii, uimeste -ne si daca vrei ca noi suporterii sa te iertam pentru prestatiile din uefa cl......BATE PE CLUJ.....in etapa... esti in stare...si vei inchide toate gurile rele...SUCCES.

    Raportează
  • postat de Iftimiciuc Gabriel Miercuri, 23 Noiembrie 2011 11:28 Link la comentariu
    0
    0

    Adevarul este ca Otelul nu a avut noroc, acel noroc care ti l da divinitatea ... sau il primesti .... cu totul intamplator, In sport , in general, e 90 la suta transpiratie si 10 la suta inspiratie. Otelul nu a avut sanse ,s-a batut singura, si-a facut penalti aiurea ,si-a dat cu stangul in dreptul,etc....mingea nu a vrut sa intre in poarta....alte echipe dau 3 suturi si fac 3 goluri...eu cred ca echipa in acel minut 75, cand a dat gol Giurgiu, s-a trezit din acea stare, sa zic de nepasare , visatoare, si si a dat seama cu adevarat unde sunt, s-au trezit la realitate dar...PREA TARZIU ...pentru ei, pentru noi,suporterii, pentru intreaga tara, care i-a vazut si i-a aplaudat, cateodata , poate nemeritat...oricum inca nu e tarziu, UEFA CL s-a dus , dar mai sunt inca obiective de realizat in campionat, .imbucurator pare a fi ca Otelul parca s-a trezit...sa speram ca nu e un foc de paie. Hai OTELUL, arata- ne ce stii, uimeste -ne si daca vrei ca noi suporterii sa te iertam pentru prestatiile din uefa cl......BATE PE CLUJ.....in etapa... esti in stare...si vei inchide toate gurile rele...SUCCES.

    Raportează
  • postat de gigi petarda Miercuri, 23 Noiembrie 2011 10:06 Link la comentariu
    0
    0

    @Gigi, iMarius Pena chiar este un atacant foarte bun.Si eu consider ca ai avut un mare bulan ca te-a facut mamica ta.Sanatate!

    Raportează
  • postat de Gigi Miercuri, 23 Noiembrie 2011 08:48 Link la comentariu
    0
    0

    Felicitari echipei, dar am si eu o intrebare ce-mi tot vine in minte uitandu-ma la prestatiile Otelului..... CE CAUTA PENA IN ECHIPA ? NU este in stare sa faca nimic cu mingea. Chiar nu vede nimeni ca este praf acest baiat. Nu am nimic personal cu el, dar in mementul in care-ti trebuie 5-6-7 ocazii clare ca sa dai si tu un gol, si ala dintr-un mare bulan, pe care unii i-l numesc Eurogol (si nu me refer la golul din Elvetia ci in general) NU AI CE CAUTA IN ECHIPA PE POSTUL DE ATACANT. Tind sa cred ca cineva i-l "tine" in echipa, dar sa-i caute ALT POST (dupa parerea mea copil de mingi).

    Raportează
  • postat de Marius Miercuri, 23 Noiembrie 2011 07:15 Link la comentariu
    0
    0

    Pacat ca nu am fost mai curajosi.Meritam macar un egal.Nu se poate observa totusi ca analizele partidelor care se fac dupa meci nu aduc nimic.Primim goluri din aceleasi greseli.Nu este posibil sa nu observi ca acest Filip la mijloc este oaia neagra a echipei.Din mingile recuperate jumatate sunt pierdute imediat si din jumatate din cele pierdute luam gol.Pacat pentru restul echipei.

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.