CSM Arcada a făcut “remontada”, după trei ore de joc

CSM Arcada a făcut “remontada”, după trei ore de joc
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Așteptat cu legitim interes de publicul gălățean, meciul de volei masculin CSM Arcada - SCM Zalău a fost unul ieșit din comun. A durat aproape trei ore, iar formaţia gazdă a reuşit "remontada", după ce oaspeții au condus cu 2-0 la seturi. Succesul este nemaipomenit, întrucât a fost repurtat într-o partidă de mare importanță, prima din seria de trei a semifinalelor Diviziei A1.

La 0-2, și după cum se manifestaseră "ostilitățile", puțini mai credeau într-o revenire a celor de la Arcada. Și, totuși, aceasta s-a produs. În scurta pauză dinaintea setului al treilea, antrenorul Sergiu Stancu și-a strâns băieții în jurul său și le-a transmis câteva vorbe de îmbărbătare. Această intervenție a tehnicianului gălățenilor a avut ecou.

Primele două seturi au fost fără istoric, cu echipa sălăjeană în mare formă, în timp ce Arcada a evoluat mult sub așteptări. A fost 22-25 și 19-25, după o replică modestă a gazdelor.

Din setul al treilea altfel au stat lucrurile. Permanent încurajată de public, echipa gălăţeană a renăscut… miraculos. Setul al treilea: 5-1, 11-6, 19-15, 25-19; setul al patrulea: 3-0, 9-3, 15-7, 20-14 și 25-19.

La 2-2 la seturi, cu mult timp petrecut în sală, toată lumea prezentă la meci aștepta victoria. Aceasta a venit, însă după mult dramatism. S-a jucat cu ardoare, concentrare și dăruire maxime. Au fost multe egalități și mingi de set. La 14-13 au fost nu mai puțin de cinci mingi de meci. A venit punctul decisiv pentru victorie abia la 19-17, respectiv, 3-2.

Rezultatul o menține pe CSM Arcada drept favorită la calificarea în finală.

Antrenorul Sergiu Stancu ne-a declarat: ”Succesul ne bucură pe deplin. Îi felicit pe jucători pentru tot ce au făcut. Să nu uităm de sprijinul publicului nostru, care a participat activ la revenirea noastră în meci. La 0-2, le-am cerut băieților o schimbare în sistematizare, iar la final ne-am bucurat cu toții”.

CSM Arcada: Şapoval, Butnaru, Vanker, Stalekar, Bala, Iereşcenko - Kosinski. Au mai jucat: Tupchii, Savonsalmi, Constantin şi Lohmus.

Urmează returul, sâmbătă, 25 aprilie, la Zalău, iar dacă va fi nevoie, pe 29 aprilie va avea loc meciul decisiv, la Galați.

Citit 232 ori Ultima modificare Duminică, 19 Aprilie 2026 13:30

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro