Campioană, scoasă din Cupă de un arbitru anonim

Incursiunile lui Sălăgeanu nu au fost de ajuns pentru a trimite Oţelul în semifinalele Cupei României

* Echipa gălăţeană a fost eliminată din Cupa României după un meci superb, cu deznodământ la care au contribuit şi arbitrii * Oţelul i s-au refuzat trei penaltiuri

OŢELUL GALAŢI – FC VASLUI 2-3

Meci disputat joi seară, în sferturile de finală ale Cupei României

Stadionul „Oţelul” – 8.000 de spectatori;

Au marcat: Wesley 45’ şi 62', Antal 65', Iorga din penalty 67'

Cartonaşe galbene: Paraschiv 24’, Râpă 30’, Almeida 25’, Wesley 68’, Stanciu 86’, Didi 88’

Echipele utilizate:

OŢELUL: Grahovac – Râpă, Sîrghi, Perendija, Sălăgeanu – Neagu (Didi min. 62, Filip, Giurgiu – Iorga, Paraschiv (Pena, min. 52) Stromajer (Antal, min. 54). Antrenor: Dorinel Munteanu.

FC VASLUI: Borjan – Milanov, M. Constantin, Papp, Paito – N’Doye, Almeida – Adailton (Stanciu, min. 73), Wesley, Sânmărtean (Farkaş, min. 89’) – Temwanjera (Yero Bello, min. 75). Antrenor: Augusto Inacio.

Arbitri: Cătălin Popa – Aurel Oniţa, Eduard Dumitrescu.

Cu Paraschiv titularizat în ofensivă de Dorinel Munteanu, Oţelul a avut un început pe gustul fanilor, aruncându-se asupra careului advers. Prima ocazie uriaşă a venit repede, Iorga trimiţînd cu capul la rădăcina barei. Faza a continuat şi a apărut prima eroare extrem de gravă a arbitrului Cătălin Popa, care nu a văzut henţul lui Paito, refuzând un penalti fără dubii Oţelului! Filip a trimis şi el cu capul puţin pe lângă (min. 17), pentru ca apoi arbitrul Popa – de unde l-ai scos, Crăciunescule? - să o comită din nou. Milanov se urcă pe Paraschiv în propriul careu dar fluieraşul îi dă cartonaş galben gălăţeanului în loc de cuvenitul penalti.

Ajutaţi să scape basma curată, cei de la Vaslui pun stăpânire pe mijlocul terenului, presingul sufocant le aduce posesie şi prima ocazie, a lui Papp. Jocul curgea spre pauză fără gol, trece şi minutul de prelungire, arbitrul uită să fluiere, Sânmărtean centrează, Wesley, singur în şase metri pune capul şi 0-1! Aceeaşi doi jucători ai Vaslui repetă isprava în minutul 62: 0-2.

Antal, ce gol!

Totul părea terminat pentru Oţelul. Şi totuşi, parcă mai e timp. Dorinel mutase, intră Antal, Pena şi Didi.  Pena e tras de Milanov, Oţelului i se refuză un al treilea penalti. Se poate împotriva lui Popa? Minutul 65, centrare Râpă, foarfece Antal, gooool (min. 65). „Da, se poate”, a fost urletul tribunei şi peste alte două minute, Didi e faultat în careu, în sfârşit, penalti. Iorga, portarul e pe minge şi..intră. Revenire fabuloasă! Wesley simulează, Popa îl iartă de al doile galben şi, implicit, de eliminare. Nebunie în tribune, dar Sânmărtean îşi arată iar clasa şi îşi trece în cont un nou asist, de data aceasta pentru N’Doye (2-3). Era minutul 84! Zadarnic a încheiat Oţelul cu portarul în careul advers, Fc Vaslui s-a dus în semifinale. Mai zice ceva, Porumboiu, de arbitraj, aşa cum a urlat tot anul trecut?

Citit 2917 ori Ultima modificare Vineri, 16 Martie 2012 13:07