Campioană, scoasă din Cupă de un arbitru anonim

Campioană, scoasă din Cupă de un arbitru anonim

Incursiunile lui Sălăgeanu nu au fost de ajuns pentru a trimite Oţelul în semifinalele Cupei României Foto: Sorin Pană
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)
16 comentarii

* Echipa gălăţeană a fost eliminată din Cupa României după un meci superb, cu deznodământ la care au contribuit şi arbitrii * Oţelul i s-au refuzat trei penaltiuri


 

OŢELUL GALAŢI – FC VASLUI 2-3
Meci disputat joi seară, în sferturile de finală ale Cupei României
Stadionul „Oţelul” – 8.000 de spectatori;
Au marcat: Wesley 45’ şi 62', Antal 65', Iorga din penalty 67'
Cartonaşe galbene: Paraschiv 24’, Râpă 30’, Almeida 25’, Wesley 68’, Stanciu 86’, Didi 88’
Echipele utilizate:
OŢELUL: Grahovac – Râpă, Sîrghi, Perendija, Sălăgeanu – Neagu (Didi min. 62, Filip, Giurgiu – Iorga, Paraschiv (Pena, min. 52) Stromajer (Antal, min. 54). Antrenor: Dorinel Munteanu.
FC VASLUI: Borjan – Milanov, M. Constantin, Papp, Paito – N’Doye, Almeida – Adailton (Stanciu, min. 73), Wesley, Sânmărtean (Farkaş, min. 89’) – Temwanjera (Yero Bello, min. 75). Antrenor: Augusto Inacio.
Arbitri: Cătălin Popa – Aurel Oniţa, Eduard Dumitrescu.


 

Cu Paraschiv titularizat în ofensivă de Dorinel Munteanu, Oţelul a avut un început pe gustul fanilor, aruncându-se asupra careului advers. Prima ocazie uriaşă a venit repede, Iorga trimiţînd cu capul la rădăcina barei. Faza a continuat şi a apărut prima eroare extrem de gravă a arbitrului Cătălin Popa, care nu a văzut henţul lui Paito, refuzând un penalti fără dubii Oţelului! Filip a trimis şi el cu capul puţin pe lângă (min. 17), pentru ca apoi arbitrul Popa – de unde l-ai scos, Crăciunescule? - să o comită din nou. Milanov se urcă pe Paraschiv în propriul careu dar fluieraşul îi dă cartonaş galben gălăţeanului în loc de cuvenitul penalti.
Ajutaţi să scape basma curată, cei de la Vaslui pun stăpânire pe mijlocul terenului, presingul sufocant le aduce posesie şi prima ocazie, a lui Papp. Jocul curgea spre pauză fără gol, trece şi minutul de prelungire, arbitrul uită să fluiere, Sânmărtean centrează, Wesley, singur în şase metri pune capul şi 0-1! Aceeaşi doi jucători ai Vaslui repetă isprava în minutul 62: 0-2.

Antal, ce gol!
Totul părea terminat pentru Oţelul. Şi totuşi, parcă mai e timp. Dorinel mutase, intră Antal, Pena şi Didi.  Pena e tras de Milanov, Oţelului i se refuză un al treilea penalti. Se poate împotriva lui Popa? Minutul 65, centrare Râpă, foarfece Antal, gooool (min. 65). „Da, se poate”, a fost urletul tribunei şi peste alte două minute, Didi e faultat în careu, în sfârşit, penalti. Iorga, portarul e pe minge şi..intră. Revenire fabuloasă! Wesley simulează, Popa îl iartă de al doile galben şi, implicit, de eliminare. Nebunie în tribune, dar Sânmărtean îşi arată iar clasa şi îşi trece în cont un nou asist, de data aceasta pentru N’Doye (2-3). Era minutul 84! Zadarnic a încheiat Oţelul cu portarul în careul advers, Fc Vaslui s-a dus în semifinale. Mai zice ceva, Porumboiu, de arbitraj, aşa cum a urlat tot anul trecut?

Citit 2708 ori Ultima modificare Vineri, 16 Martie 2012 13:07

16 comentarii

  • postat de stan păpuşă Duminică, 18 Martie 2012 19:06 Link la comentariu
    0
    0

    Vă rugăm furnizaţi date despre afacerile lui Marius Stan cu turnătorul la Securitate, Pâslaru! Ce-i cu plata acelor 500mil către TVG?

    Raportează
  • postat de DITU Duminică, 18 Martie 2012 13:30 Link la comentariu
    0
    0

    Daca nu era candidatul usl-ului la primarie MARIUS STAN
    DNA-ul ar fi fost demult pe urmele lui, dar deocamdata este tinut de cei de la USL, dar dupa alegeri va trebui sa de-a socoteala pt cei 10 mil de ero incasati si de care nu se stie nimic .

    Raportează
  • postat de dragos Duminică, 18 Martie 2012 09:40 Link la comentariu
    0
    0

    Plateste prin televiziunea lui Paslaru, Tv Galati

    Raportează
  • postat de @dragos Sâmbătă, 17 Martie 2012 00:48 Link la comentariu
    0
    0

    Cum adica ii plateste lui Paslaru 500 de milioane? lui Florin Paslaru? In ce fel??

    Raportează
  • postat de anonim Vineri, 16 Martie 2012 22:12 Link la comentariu
    0
    0

    Mare dreptate ai dragos, ce ne mai mira la hotii astia, care sunt in stare sa calce pe cadavre. Marius Stan trebuie sa dea in primul socoteala unde sunt banii din CL (din cate stiu peste 10mil Euro) sau asa vrea sa faca si la primarie, vine fura/falimenteaza orasul si pleaca.
    In ceea ce il priveste pe Paslaru, are aceeasi strategie, incaseaza 100 de mil si nici macar nu isi plateste angajatii/ziaristii

    Raportează
  • postat de dragos Vineri, 16 Martie 2012 22:03 Link la comentariu
    0
    0

    In timp ce a taiat salariile jucatorilor, Marius Stan plateste hotului de Paslaru 500 de milioane pe luna. Ne mai miram ca Otelul a ratat calificare !?

    Raportează
  • postat de roro Vineri, 16 Martie 2012 18:54 Link la comentariu
    0
    0

    O SANSA REALA DE A FACE BANI INTR-UN TIMP SCURT (PANA IN 09.04.2012)


    Atentie! Google castiga miliarde de
    dolari anual din reclama fara sa
    imparta nimic cu noi. Insa din 9
    aprilie 2012, noul motor de cautare
    WAZZUB va oferi 50% din profituri
    utilizatorilor!!! Pentru aceasta
    trebuie doar sa va inregistrati. Daca
    veti invita si alte persoane castigul
    dvs. va spori pe masura. Inscrierile
    se fac doar pana pe 9 aprilie 2012,
    numai pe baza de invitatii de la alte
    persoane inscrise deja. Cei interesati
    pot accesa linkul-invitatie de mai jos
    pentru
    inscriere: http://signup.wazzub.info/?lrRef=13d5a2e4

    DUPA INREGISTRARE SI ACTIVAREA
    CONTULUI , DISTRIBUITI LINK-UL DVS SI
    INFORMATIA ALTOR PERSOANE !

    Raportează
  • postat de Raul Vineri, 16 Martie 2012 15:46 Link la comentariu
    0
    0

    Rapa mai avea un cartonas galben..probabil dak faulta il primea si pe al 2-lea!!

    Raportează
  • postat de jiji Vineri, 16 Martie 2012 12:39 Link la comentariu
    0
    0

    ei da, ati inceput sa legati doua-trei pase si acum dati vina pe arbitru ca nu v-a dat trei penaltyuri. haide, poate la Para mai mearga. apropo, schimbarile de jucatori din timpul meciului au fost bune. si Para, ti-a trecut vremea, din vara ai doua variante: ori pui ghetele in cui si lasi pe altii mai tineri ori te reprofilezi pe faza defensiva, ca nu o mai bagi in poarta ca altadata...a se citi aportul tau ofensiv aseara - si in ultimele meciuri + CLeague, a fost zero...

    Raportează
  • postat de anst Vineri, 16 Martie 2012 12:35 Link la comentariu
    0
    0

    @ Marian Capatina: faultul asupra lui Paraschiv l-a facut PAPP - nu te-ai uitat la alta faza?

    Da,Da,Daaaa Rapa,Neagu, Filip ar trebui odihniti serios. Cum poti sa lasi un jucator de 30 si ceva de ani sa treaca ca rapidul pe langa tine iar tu sa nu faci nici macar fault?Doar Rapa poate raspunde!!! Daca este asa-mai bine il lua Becali -beeeeeeee!!!..............In rest, cand vor incepe sa il joace si pe Stromajer, atunci ii vom vedea calitatile.Acum,numai mingi la "carota" pentru el.
    Cateva cuvinte si despre acest mare "latifun-diar" Porumboiu:nimic in declaratiile lui despre arbitraj.Pai, cand il faci ALBIE DE PORCI PE CRACIUNESCU(vezi declaratii dupa Petrolul-Vaslui) si apoi primesti o PROSTIE DE ARBITRU (care nu stie sa deosebeasca o simulare de un fault evident, care are 2 tusieri fara COAIE - tusierul de la tribuna 2 ar fi trebuit sa ii arate penalty , etc) ce sa declari? Ca arbitrul a avut experienta?Este ca si cum ai recunoaste ca te-a ajutat.................Milanov(Vaslui) a facut hent, fault pe la spate, faulturi repetate si a vazut galben?Cand?? Wesley nu primeste al 2 lea galben pentru o simulare mult mai evidenta ca una a lui Paraschiv? Si, a vazut galben?? Rapa in schimb la al 2 lea fault de joc vede galben. .................SI ATUNCI - dle Porumbac - cinstea aia cu care te lauzi peste tot unde este ? Stim ca nu ne vei ierta in veci ca am castigat titlul anul trecut.Insa,in prezent suntem CAMPIONII ROMANIEI -indiferent de rezultate.De la anul vom fi trecuti in cartea fotbalului romanesc.Voi?? La capitolul "PIERDERI"..........................

    Nene P. ...................................esti un "produs" al acestei societati bolnave dupa praduiala,bani, foloase,jigniri,etc. ..........Lasa ca le iei cu tine cand va fi sa pleci !!!!!??

    Raportează
  • postat de Otelul Galati Vineri, 16 Martie 2012 12:32 Link la comentariu
    0
    0

    Modul cum a jucat Otelul ne da sperante. Pacat ca nu am fost constanti pe toata perioada jocului.

    Raportează
  • postat de obama Vineri, 16 Martie 2012 11:10 Link la comentariu
    0
    0

    M-am stricat de ras asearam dupa meci. La Pro Sport au fost chemati la interviu N'Doye si Wesley. Cine nu a vazut poate sa-si inchipuiie ce interviu a iesit. Un brazilian si un senegalez de...Vaslui, vorbind romaneste :))))))) Funky

    Raportează
  • postat de gopolino20 Vineri, 16 Martie 2012 11:00 Link la comentariu
    0
    0

    a fost un ghinion total, asta e...........o luam de la capat, dar jocul mi-a placut.......dupa ce am vazut aseara ma gandesc ce s-a intamplat in primele 2 etape???............ unde a fost atitudinea de aseara?.......de ce a lipsit......oricum intrun final, baietii, si Dorinel au fost la inaltimea.........asa da, se poate spune ca jucam fotbal, chiar si in conditiile in care pierdem, ei au avut jucatori mult mai buni individual, care in momente cheie au stiut sa preseze, dar deasta este frumos fotbalul, sa ai emotii placute pana la final, sper intr-un meci la fel cu atitudine maxima, la Brasov, si in victorie sa ne relansam........

    Raportează
  • postat de Galati Vineri, 16 Martie 2012 07:24 Link la comentariu
    0
    0

    Ca de obicei un comentariu de bun simt al lui Marius Stan.Nici nu vreau sa ma gandesc ce-ar fi fost la gura lui Porumboiu daca Vasluiul lua bataie

    Raportează
  • postat de marius Vineri, 16 Martie 2012 06:57 Link la comentariu
    0
    0

    In sfarsit se pare ca incepem sa jucam ceva.Bravo Dorinel pentru faptul ca esti consecvent in ceea ce spui vis a vis de forma jucatorilor si de modul cum ii introduci.Bine ar fi ca in acest spirit sa ii mai lasi putin si pe Rapa si Neagu sa se mai odihneasca ,pentru ca par putin obositi de la nationala.Si spunei lui Piti sa il anunte pe Rapa ca poate faulta jucatorul cu mingea pe la 40 metri pana ajunge in preajma careului.In rest felicitari pentru jocul de aseara.

    Raportează