FCM Dunărea Galaţi, egal la Slobozia, în Liga a II-a de fotbal

Gălăţenii de la FCM Dunărea au avut viaţă grea la Slobozia, unde au fost nevoiţi să joace mult timp în inferioritate numerică. În min. 63 a fost eliminat Daniel Florea (pentru două galbene), iar în ultimele minute a fost trimis la cabine şi al doilea fundaş – Radu.

A fost un joc de luptă, fără valenţe tehnice. Primele 45 de minute s-au disputat sub semnul echilibrului, pentru ca mitanul al doilea să fie dominat de ialomiţeani, în special după eliminare. Gălăţenii au deschis scorul în min. 37, prin Cucu, care a înscris printr-o lovitură cu capul la un corner. Egalarea s-a produs cu şapte minute înainte de fluierul final (gol D. Gheorghe): 1-1. Antrenorul Vali Stan ne-a declarat că elevii săi au obţinut un rezultat bun – al patrulea fără înfrângere – şi chiar ar fi putut învinge, întrucât arbitrul întâlnirii le-a anulat două goluri, pentru poziţii de ofsaid, deşi cel puţin unul dintre ele a fost valabil.

„Unsprezecele” aliniat de gălăţeni: Măstăcan – Radu, Florea, Teleagă, Popescu – Iancu (min. 59 Grosu), Cucu, Chiriac, Dragomir (65 Căldăraru), Cristea – Drăgan (46 – Chelaru).

În următorul meci, Dunărea va juca acasă, cu CF Brăila.

* Etapa a XI-a a Ligii a II-a ne-a oferit câteva rezultate surpriză. De exemplu: Sportul Studenţesc – Delta Tulcea 0-4 sau FCM Tg. Mureş – ACS Poli Timişoara 1-2.

„Podimul” celor două serii se prezintă astfel: Sportul – 21 p, Delta – 19 şi Otopeni – 17 puncte, respectiv, Corona Braşov – 24 p, Poli Timişoara şi Damila Măciuca – cu câte 20 puncte. FCM DUNĂREA are 9 puncte (golaveraj 9-12) şi se poziţionează pe locul al zecelea.

Citit 918 ori Ultima modificare Duminică, 04 Noiembrie 2012 14:00