FCM Dunărea, eşec în derbiul cu CF Brăila

Echipa gălăţeană de eşalon doi venea după o suită de patru jocuri fără înfrângere şi avea toate motivele să creadă într-un nou rezultat favorabil. Din păcate jocul nu a convins şi a părăsit terenul învinsă pentru a cincea oară în acest sezon, iar cu această înfrângere a ajuns la minus 9 în clasamentul adevărului şi este ameninţată cu retrogradarea.

Întâlnirea cu brăilenii a fost aprig disputată, cu multe clinciuri, dar şi cu multe greşeli de ambele părţi. Finalmente s-a impus formaţia care a greşit mai puţin, şi aceasta a fost cea pregătită de antrenorul brăilean, fostul „oţelar” Alin Pânzaru.

Iată momentele importante ale primei reprize: min. 8 - gălăţeanul Hristian a salvat de pe linia porţii un gol gata făcut;  min. 27 – henţ făcut de brăileni, arbitrul nu acordă penaltiul care se impunea; min. 38 - Măstăcan şi-a salvat echipa, deviind în corner mingea şutată de Cîmpeanu.

După reluare au căzut cele trei „bobiţe”: min. 52, 0-1, gol marcat de Cîmpeanu, după o greşeală în lanţ a defensivei noastre; min. 68, 1-1, Enache l-a lobat pe Bunduc, tot după o gafă de fundaş, iar şase minute mai târziu, Pungă, abia intrat în joc, i-a pus pe tavă o minge lui Ciocâlteu şi acesta, nemarcat, a concretizat cu capul pentru 1-2. Apoi, gălăţenii au avut două ocazii de egalare, dar Grosu şi Cucu n-au putut să-l bată pe goalkeeperul advers (min. 82 şi 83). În minutele de prelungiri, Ochia de la brăileni şi apoi Ginghină de la Dunărea au fost eliminaţi pentru cumul de cartonaşe galbene.

FCM Dunărea a evoluat în următoarea alcătuire: Măstăcan – Căldăraru (min. 58 - Ginghină), Hristian, Teleagă (85 – Chelaru), Popescu – Chiriac, Negoescu (73 – Dragomir), Cucu, Cristea – Grosu, Enache.

Alte rezultatele înregistrate în runda a XII-a, Seria I: Farul – Unirea Slobozia 0-1, Dinamo II – Chindia 3-1, FC Botoşani – Sportul Studenţesc 1-0, Delta – CS Otopeni 1-1. Au stat, Săgeata, Rapid CFR Suceava şi ACS Buftea;  Clasament:  Sportul – 21 p, Delta – 20 p, Năvodari, Otopeni şi Botoşani – câte 18 puncte. FCM Dunărea îşi păstrează locul al X-lea, cu numai 9 puncte (10-14). Săptămâna viitoare, gălăţenii au etapă liberă. În ultimele două runde din tur, FCM Dunărea va juca acasă, cu Năvodari (24 noiembrie) şi la Sportul Studenţesc (1 decembrie).

Rezultate din Seria a II-a: FC Bihor – FC Maramureş 1-1, CS Mioveni – FCM Tg. Mureş 0-0, Unirea Alba Iulia – FC Argeş 1-1, Corona Braşov – CSM Rm. Vâlcea 2-3 (surpriza etapei), ALRO Slatina – Luceafărul Oradea 0-0. Timişoara şi Damila Măciuca au stat,. Clasament: 1. Corona – 24 p, 2-3. Poli Timişoara şi Damila – câte 20 puncte.

Citit 1019 ori Ultima modificare Duminică, 11 Noiembrie 2012 16:11