HANDBAL/„Tricolorele”, la un pas de medalii

* Astăzi, junioarele României joacă în semifinale

Miercuri, în Macedonia, la Campionatul Mondial de handbal pentru junioare Under 18, s-au disputat meciurile sferturilor de finală. Au fost partidele pentru calificarea în semifinalele competiţiei, acolo unde, duminică, se va juca pentru medalii.

În primul meci, junioarele României s-au impus cu un scor categoric: 36-22 (22-12) în faţa Olandei. Practic în prima repriză a jocului, s-a marcat un gol la fiecare 82 de secunde. Marcatoarele meciului au fost Bianca Maria Bazaliu - 12 goluri, Cristina Laslo - 9, Alexandra Dindiligan - 3, Lorena Ostase - 3, Andreea Taivan - 2, Oana Maria Bucă - 2, Dana Abed-Kader - 2, Alina Ilie - 2 şi Iulia Maria Andrei, în timp ce de la olandeze s-a remarcat Annika Noordink, cu cinci reuşite. În celelalte partide s-au înregistrat rezultatele: Muntenegru - Brazilia 25-24, Germania - Coreea de Sud 35-29 şi Rusia - Danemarca 26-29 (după prelungiri, 22-22 la finele timpului regulamentar de joc). Semifinalele se vor desfăşura astăzi: România - Muntenegru (ora 18,00) şi Danemarca - Germania (ora 20,30).

Jucătoarele noastre, antrenate de Aurelian Roşca şi Gavril Kozma, au manifestat multă vervă, dar şi valoare la actuala ediţie a „Mondialelor”. Rezultatele obţinute de românce demonstrează superioritatea pe care au avut-o în Grupa C, unde au înregistrat patru victorii şi un egal, ocupând locul întâi, împreună cu Danemarca. Iată rezultatele: 34-20 cu Argentina, 42-22 cu Uzbekistan, 37-23 cu Macedonia, 27-25 cu Germania şi 30-30 cu Danemarca. A urmat victoria din „optimi” cu Croaţia: 28-22 şi, miercuri, victoria clară cu reprezentativa Ţării Lalelelor.

La aceste frumoase realizări o contribuiţie însemnată au avut şi cele  trei jucătoare gălăţence: Daniela Corban (CSS), Alexandra Dindiligan (Handbal Art) şi Andreea Taivan (crescută la CSS Galaţi, în prezent legitimată la HC Activ Plopeni).

După succesul de miercuri, Daniela Corban (marcatoare a 14 goluri) ne-a declarat: „Toate fetele au fost foarte motivate, cele şapte rezultate fără înfrângere ajutându-ne foarte mult. În momentul de faţă, ne interesează doar finala. Simţim că putem fi acolo, valoarea până în faza semifinalelor ne recomandă”.

* În precedentele ediţii ale Campionatelor Mondiale, România s-a clasat astfel: la prima ediţie, în 2006 - locul trei (cu generatia Cristinei Neagu), în 2008 şi 2010 nu s-a calificat, iar acum doi ani, în Muntenegru, s-a clasat pe locul patru. În ediţia din acest an, din Macedonia, junioarele României vor cât mai sus!

Citit 1210 ori Ultima modificare Joi, 31 Iulie 2014 20:19