BASCHET FEMININ/ Phoenix ”U” a pierdut în faţa liderului (FOTO)

Echipa de baschet feminin Phoenix U a fost învinsă, miercuri seară, 4 februarie, de campioana en-titre și liderul momentului, CSM Târgoviște, cu scorul 89-58 (24-7, 31-17, 15-18, 19-16), într-un meci contând pentru etapa a 22-a din Liga Națională.

Gălățencele au fost conduse categoric în primele două sferturi, reușind o ușoară revenire în sfertul trei, pe care l-au încheiat cu un avantaj de trei puncte, dar prea puțin pentru a recupera diferența de 31 de puncte de la pauză.

Pentru echipa gălățeană au marcat: Chelsey Lee cu 19 puncte și 12 recuperări realizând al 16-lea ”double-double” din sezonul regulat al LNBF, Amber Jones 11 p, Ivory James 10 p, Gabriela Necula  8 p, Romina Filip 7 p, Adelina Ștefan 3 puncte. Au mai evoluat: Gabriela Cursaru 2 pase decisive, Andra Ionescu 3 recuperări și Denisa Fota - o recuperare.

După această etapă, Phoenix U se menține în clasamentul Ligii Naționale, pe locul șapte, cu 35 de puncte. Următorul meci al echipei gălățene se va disputa, duminică, de la ora 18,00, cu BCM Tymes Timișoara, pe teren propriu.

Citeşte şi: VOLEI/ Arcada a fost înfrântă în trei seturi

Citit 1104 ori Ultima modificare Joi, 05 Februarie 2015 13:47