Voleibaliştii de la Arcada au reintrat în zona de play-off

(3 voturi)
  • Echipa gălăţeană a întrerupt seria înfrângerilor şi a urcat pe locul patru, după victoria de trei puncte din disputa cu CSM Bucureşti

După o serie neagră, cu trei înfrângeri la zero, echipa masculină Arcada a dat primele semne de revenire, câştigând sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, partida cu CS Municipal Bucureşti. Succesul s-a conturat, însă, mai greu decât se aşteptau gălăţenii.

Cu un staff tehnic având componenţa schimbată - acum cu Nicuşor Harabagiu, fostul secund, ca principal, iar Marian Apostu devenit secund - Arcada n-a excelat, permiţându-i modestului adversar să se ţină scai. Acest lucru s-a întâmplat în seturile doi şi trei, dar nici primul act nu a fost floare la ureche.

Jocul a avut şi numeroase scăderi, cele două echipe greşind 17 mingi din servicii (9-8), dar şi la preluări şi blocaj. În primul set a fost 0-2, 3-3, 6-3, 6-6, 9-7 şi de aici s-a sprintat spre victorie: 15-12, 19-14 şi 25-17. Deosebit de animat a fost următorul act, în care gălăţenii au trebuit să facă mari eforturi pentru a restabili echilibrul: din nou 3-3 şi 6-6, apoi 8-10, 14-14, 15-17 şi 18-20. S-a egalat la 20 şi apoi s-a închis setul la 25-23.

La fel de palpitant a fost şi setul trei. Şi de această dată a stăruit nesiguranţa în jocul echipei gălăţene, generând emoţii în rândul numerosului public care a ţinut să fie alături de favoriţi. Iată evoluţia scorului în acest ultim set: 3-4, 6-6, 13-9 şi 13-14 (?!?), s-a egalat la 16, apoi 17-19 şi 20-19, după care tabela s-a dus la 23-20 şi 25-21.

Arcada a ajucat în formula. Despotovski, De Pra, Sysoev, Radovici, Suson (Paşcan), Marquez - Cristudor (libero).

Căpitanul echipei Arcada, Filip Despotovski, a admis că s-a jucat şi de această dată mult sub poteţial: "Sunt bucuros de victorie, dar avem foarte mult de lucru, pentru că jocul nostru este departe de cel pe care l-am etalat deseori în acest sezon. Jucăm sub valoarea noastră, suntem ieşiţi din formă. În ceea ce priveşte schimbarea staffului tehnic, aceasta este problema conducerii. Avem un meci greu miercuri, în Cupa României, cu Craiova. Trebuie să câştigăm cu 3-0 şi să luăm un set în deplasare, dacă vrem să mergem mai departe."

În condiţiile în care VC Caransebeş, cu care Arcada se afla la egalitate înaintea acestei etapei, a pierdut pe teren propriu (0-3 cu VCM Zalău), echipa gălăţeană a revenit în zona locurilor de play-off. Prima parte a clasamentului primului eşalon de volei masculin arată astfel: 1. Craiova 43 p, 2. Zalău 38 p, 3. Baia Mare 36 p, 4. Arcada 32 p, 5. Caranşebeş 29 puncte.

Următorul meci al echipei gălăţene va avea loc miercuri, pe teren propriu, cu SCM "U" Craiova, prima manşă din sferturile Cupei României (Sala „Dunărea”, ora 18,00).

Citit 1208 ori Ultima modificare Duminică, 14 Februarie 2016 17:19