Echipa de VOLEI Universitatea Galaţi, la un pas de primul eşalon

Turneele semifinale din weekendul trecut au stabilit cele patru echipe din eşalonul secund de volei feminin care vor lupta pentru promovarea în Divizia A1. Din turneul de la Focşani, unde au evoluat echipele din Seria Est, au obţinut acest drept CSM Piteşti - cu trei victorii şi CS Universitatea Galaţi - două victorii, CSM Focşani obţinând o singură victorie, în timp ce echipa CTF „Mihai I” Bucureşti a înregistrat trei înfrângeri.

Echipele calificate din Seria Vest sunt CSU Politehnica Timişoara - trei victorii şi ACS Agroland Timişoara - două victorii. Acestea vor ajunge la turneul de promovare, care este programat în perioada 6-8 mai, primele două clasate urmând să urce în primul eşalon.

Revenind la jocurile echipei gălăţene, începutul a fost slab (1-3 cu Piteşti), dar pe parcurs şi-a mobilizat forţele şi a obţinut cele două succese necesare calificării în turneul final: 3-0 cu „Mihai I” şi tot 3-0 cu CSM Focşani, în meciul decisiv. A fost un examen greu, în faţa echipei gazdă, dar elevele antrenoarei Ileana Berdilă l-au depăşit cu brio, printr-un succes clar. Au fost seturi cu scoruri strânse: 7-8, 9-12, 19-14, 25-20 în setul I; 13-13, 20-18, 25-21 în setul II; 1-4, 10-14, 22-22, 25-22 în setul III.

Gălăţencele au jucat cu acelaşi „sextet” tot meciul: Ioana Stoica, Adriana Dudnic, Florina Chirilov, Elena Girip Ivan, Irina  Todaşcă, Andreea Ordeanu - Violeta Stan (libero). Din lotul deplasat au mai făcut parte: Camelia Vasile, Roxana Petre şi Corina Vasilie.

O nouă accidentare la Arcada

În ceea ce priveşte echipa masculină de primă ligă Arcada, aceasta a pierdut pentru finalul de sezon încă un jucător important. După problemele de sănătate ale sârbului Nemanja Radovici, în meciul cu Zalăul, din semifinalele „Cupei României” de la Piatra Neamţ, s-a accidentat şi Victor Sysoev. "El a avut probleme cu ligamentele în trecut, iar acum acestea au recidivat şi, din păcate, a devenit indisponibil până la finalul sezonului. Rezultatul nefavorabil ne-a fost dat ieri, după examenul RMN făcut la Policlinica din Neamţ", ne-a declarat noul manager al clubului Arcada, fostul arbitru internaţional Mirel Zaharescu.

Jucătorii echipei Arcada au rămas la Piatra Neamţ după înfrângerea din semifinala Cupei, iar luni la prânz au plecat spre Zalău. În oraşul ardelean, elevii antrenorilor Nicuşor Harabagiu şi Marian Apostu vor susţine, mâine, de la ora 18,00, meciul decisiv al semifinalei Diviziei A1 de volei masculin. După patru meciuri, scorul general este egal: 2-2.

Altfel, VM Zalău a câştigat, scor 3-0, în faţa formaţiei Ştiinţa Explorări Baia Mare în finala „Cupei României”. Partida a fost arbitrată de internaţionalul gălăţean Lucian Năstase.

Citit 2048 ori Ultima modificare Marți, 04 Iulie 2017 13:56