Karateka de la Meikyo Galaţi au cucerit „Cupa României” la copii

(8 voturi)

Campionatul Naţional de Karate Tradiţional - Fudokan pentru copii, desfăşurat la Oradea, s-a încheiat cu rezultate impresionante pentru cele trei cluburi de profil din Galaţi: Meikyo (foto), Kodo şi Karate Club. În cadrul acestui eveniment sportiv a avut loc şi „Cupa României”, un trofeu care se acordă pentru bilanţul total al sportivilor unui club în concursurile individuale din cadrul Campionatului Naţional.

Trofeul “Cupa României” a fost cucerit de sportivii de la Meikyo (antrenor Daniela Stamate Farkas), care au obţinut 27 de medalii (18 aur, 4 argint şi 5 bronz) şi 562 de puncte, prin 12 karateka: Rareş Bălănică (3 medalii aur), Răzvan Postelnicu (2 aur, un argint şi un bronz), Yasmina Zamfir (2 aur, un argint şi un bronz), Radu Cazacu (2 aur, un argint), Robert Ştefan (2 aur), Alexia Miron (2 aur), Alexandra Tomiţă (un aur şi un bronz), Andreea Suditu (un aur şi un bronz), Alexia Manole (un aur şi un bronz), Teodora Homner (un aur), Andra Manole (un aur) şi David Rusu (un argint).

Clubul Kodo (antrenori Mihai-Cristian Tâmpeanu şi Alin Daiciu) a încheiat competiţia pe locul nouă, cu 6 medalii şi 110 puncte. Medaliaţii de la Kodo au fost: Ana Maria Popescu (un aur şi un argint), Vlad Popescu (un aur, un argint şi un bronz) şi Cătălin Stamate (un argint).

Sportivii de la Karate Club (Nicolae Mărăndici) au obţinut patru medalii (locul 11 cu 76 de puncte), prin: Mihai Drăguţ (un aur), Radu Drăguţ (un bronz), respectiv Ştefania Palade (un aur şi un bronz).

Competiţia, care a reunit 24 de cluburi, a fost criteriu de selecţie pentru stabilirea lotului naţional de copii care vor participa la Campionatul European de Karate Fudokan din Cracovia (Polonia, 13-16 octombrie). Toţi sportivii gălăţeni medaliaţi la “naţionale” vor face parte din lotul naţional, care se va afla în cantonament la Oradea, în perioada 10-12 octombrie.  În ceea ce priveşte lotul de seniori, tineret, cadeţi şi juniori, acesta are în componenţă următorii sportivi gălăţen: de la Kodo, Mihai-Cristian Tâmpeanu şi Bianca Moglan (seniori), Alex Butură, Anca Codreanu şi Alexia Găină (tineret); Karate Club - Roxana Stoica (seniori), Andreea Bureschi (tineret) şi Cristina Petcu (cadeţi);  Meikyo - Andrei Diaconu (cadeţi).

Citit 6458 ori Ultima modificare Miercuri, 05 Octombrie 2016 17:22