Phoenix, înfrângere în ultimele secunde | FOTO

Echipa feminină de baschet Phoenix a pierdur, scor 82-84 (43-45), în faţa formaţiei Olimpia CSU Braşov, într-un meci disputat miercuri seară, la Galaţi, contând pentru etapa a 14-a din Liga Naţională (LN).

A fost un meci foarte echilibrat, cu nu mai puţin de 9 egalităţi doar pe parcursul primelor 20 de minute. Phoenix a început bine, a condus cu 7-4 (min 4), 12-9 (min 5), 16-13 (min 6), încheind primul sfert la scorul de 23-21. Braşovencele au pornit în forţă în sfertul al doilea, reuşind 6 puncte consecutive, ca apoi Phoenix să replice cu o serie de 8 puncte la rând, de la 23-27 la 31-27.

Intrarea la vestiare în pauză a fost cu formaţia Olimpia în avantaj, scor 45-43. La revenire, au urmat încă două egalităţi, la 45 şi  47, pentru ca apoi braşovencele să se distanţeze la 13 puncte (68-55, min 27), cea mai mare diferenţă a partidei.

Phoenix a reuşit să se apropie (68-72 în min 31, 79-80 în min 36) şi chiar să egaleze, la 82, când mai erau doar 94 de secunde de joc. Gălăţencele au avut şansa să preia conducerea în urma coşului reuşit de Erica Covile, dar acesta a fost anulat de comisarul partidei, Stelian Bănică, invocând expirarea timpului de atac. Apoi, Pesovici, mai mereu un coşmar pentru Phoenix încă de pe vremea când juca la Danzio Timişoara, a marcat pentru formaţia braşoveană când mai erau 9,5 secunde. Reuşita acesteia s-a dovedit a fi decisivă, Phoenix ratând ultimul atac.

Cea mai bună jucătoare de la Phoenix a fost Shanice Steenholdt, care a reuşit un nou ”double-double”, cu 17 puncte, 14 recuperări şi 2 pase decisive. Celelalte realizatoare ale echipei gălăţene au fost: Jeanette Jackson - 18 puncte (4X3p) şi o pasă decisivă, Erica Covile - 16 puncte, 9 recuperări, 4 ”assists”, Katie Rutan - 16 p (4X3p), 1 r, 4 a, Romina Filip - 10 p (2X3p), 8 r, 5 a şi Alexandra Dumitrache - 5 puncte, 2 recuperări şi 3 pase decisive.

După această înfrângere, Phoenix se menţine pe locul 5 în clasamentul LN. Următor meci al echipei gălăţene va avea loc pe 4 ianuarie, în deplasare, cu CSBT Alexandria, în prima manşă a optimilor de finală ale ”Cupei României”.