„Zimbrii” au produs o nouă surpriză

(8 voturi)

Două dintre cele trei echipe gălăţene aflate în “Cupa României” s-au calificat în faza următoare, care se va disputa luna viitoare.

Hotărât lucru, echipa Zimbrul Slobozia Conachi se află pe cai mari. În ultimele trei meciuri – toate oficiale, a obţinut tot atâtea succese, şi toate la acelaşi scor. A fost 3-2 la Gloria Buzău, în primul tur al Cupei, 3-2 în Supercupa judeţeană, cu SC Oţelul şi miercuri după-amiază, tot 3-2, cu Avântul Valea Mărului. Pe terenul de la Schela (gazda meciului) nu s-a resimţit niciun moment faptul că cele două grupări activează în ligi diferite – Zimbrul într-a patra, Avântul în a treia.

La pauză a fost 2-0, pentru ca apoi oaspeţii să egaleze. Golul victoriei a fost marcat de Constantin Spînache, care a fost, de fapt, autorul tuturor reuşitelor! Şi încă o remarcă, primul şi ultimul gol au fost marcate din penalti. Pentru Avântul au înscris Andrei Frunză şi Dodan. Iată distribuţiile celor două formaţii.

Zimbrul: Stoica – Pădure, Scutaru, M. Grigoraş, Fl. Grigoraş – Boghean, R. Codreanu, Năpârlică, Cazacu – Spânache, Tudosă. Au mai jucat: Rădulescu, Velicu şi Radu (antrenor Florin Anghel).

Avântul: Chiriţescu – Apostol, Popa, Antofe, Cr. Frunză – Anastasie , Bălan, Căldăraru, A. Frunză – Gârleanu, I. Cristian. Au mai intrat: Dodan, Vârlan şi D. Voicu (antrenor Valentin Cramer).

Cu un succes şi mai clar au încheiat disputa, din deplasare, şi jucătorii de la Sporting Lieşti. Aceştia au jucat la Sportul Chiscani şi au câştigat cu scorul de 3-1 (1-0). Jocul a fost la discreţia lieştenilor care, pe lângă cele trei goluri, au avut şi numeroase alte ocazii, prin Adamache, Coman, Zaharia, în timp ce Cană a şutat în bară. Scorul a fost deschis foarte repede, în minutul 4, prin Coman, reuşita acestuia fiind completată de cele ale lui Voicu şi Blănaru. Brăilenii au redus din diferenţă în minutul 85.

„Unsprezecele” aliniat de Ionuţ Niculcea: Vădeanu – Stancu (Filimon), Preda, Voicu, Manea – Munchiu, Adamache (Blănaru) – Bursuc, Mihu (Cană), Zaharia – Coman.

O misiune deloc uşoară a avut echipa Metalosport. Abia încropită, după multă vreme de căutări, „metalurgiştii” s-au deplasat la CSM Focşani, echipă recent promovată în Liga a III-a. Conform previziunilor, focşănenii au dominat disputa pe care au câştigat-o cu scorul de 5-0 (1-0).

Iată şi echipa aliniată de gălăţeni: Tofan – Enache, Alexandru, Trandafir, Pintilie – Batista, Cărare, Corozel, Serea – Dragomir, Misăilă. Au mai jucat: Grădinaru, Butunoiu şi Neamţu (antrenor Ion Balauru).

Faza a treia a “Cupei României”, la care vor participa cele 29 de echipe calificate din faza a doua, plus 5 echipe participante în ediţia precedentă a Ligii a III-a şi două echipe participante în ediţia precedentă a Ligii a III-a, este programată să aibă loc miercuri, 13 septembrie.

Citit 2923 ori Ultima modificare Joi, 24 August 2017 07:22