Gălăţenii, CAMPIONI la triatlon şi canotcă

(5 voturi)

La Tulcea a avut loc o nouă ediţie a competiţiei internaţionale "Delta Triathlon", eveniment din circuitul celor cinci triatloane aflate în calendarul federaţiei de profil, la care sportivii gălăţeni, prezenţi în număr mare, au obţinut rezultate foarte bune.

La triatlon, în proba de ştafeta olimpică mixtă (1.500 m înot, 40 km ciclism, 10 km alergare) echipa gălăţeană "Aqua Sport", formată din Mihaela Hodină, Marius Ionaşcu şi Marius Nicoară, a terminat pe primul loc la categoria de vârstă +40 ani, aceeaşi performanţă fiind reuşită şi la ştafeta olimpică masculină, de "Lupii Tineri CCG": Florin Dumitriu, George Calinovschi şi Adrian Preda.

Ștafeta de mixt:

În competiţiile individuale, Cristinel Toderiţă a sosit primul la triatlonul sprint (750 m înot, 20 km ciclism şi 5 km alergare), iar Cosmin Mihai s-a clasat pe locul al patrulea.

Şi copiii gălăţeni au fost la înălţime, terminând în primii 20 la categoriile lor de vârstă. În cursa de supersprint (400 m înot, 10 km ciclism, 2,5 km alergare), cea mai bună clasare a fost a lui Albert Stratulat, locul 6. Ceilalţi au fost: Delia Dudău, Alina Andrei, Denisa Crihană şi Teodora Constantin (toţi de la Danube Swim Club). La minitriatlon, Codrin Gogoaşă (Danube Swim) a terminat pe locul al patrulea, iar Denisa Tufaru (Aqua Sport), pe locul al şaselea. Ceilalţi sportivi gălăţeni au fost: Răzvan Hodină, Teodora Mihai, Andreea Tufaru, Mario Iacob, Rareş Slavu, Ariana Radu, Albert Badilaş (Aqua Sport), Maria Gheţău, Alexia Burlui, Bogdan Popa, Rareş Zavate (Danube Swim Club).

Campioni în canotcă

Tot la Tulcea, s-a desfăşurat şi etapa finală a concursului cu canotci 10+1, din cadrul "RowMania, descoperă România din barcă", în organizarea Asociaţiei "Ivan Patzaichin - Mila 23". Printre participanţi s-a aflat şi un echipaj gălăţean, "Veteranii2, care anul acesta şi-a luat revanşa pentru ediţiile anterioare, terminând pe prima poziţie. "Veteranii" gălăţeni sunt: Remus Alexandru Nica, Alin Datcu, Andrei Zota, Marius Conţofan, Marius Galeru, Andrei Pintilie, Alexandru Voinea, Mihai Munteanu, Cristian Boczar, Gheorghe Constantinov şi Viorel Crânganu. "A fost o victorie în premieră a gălăţenilor, formată din foşti sportivi la canoe, care şi-au luat astfel revanşa în faţa echipei câştigătoare a ediţiilor trecute", a declarat Boczar, unul dintre componenţii echipajului de veterani.

Aceştia au ajuns la finală după ce câştigaseră etapa desfăşurată la Galaţi, pe 15 august.

Citit 3413 ori Ultima modificare Vineri, 15 Septembrie 2017 08:16