FCM Dunărea, din nou în 16-imile Cupei României!

* Divizionara secundă FCM Dunărea Galaţi s-a calificat în faza în care intră şi echipele de Liga I, acolo unde a fost şi anul trecut * Dunărenii lui Stelian Bordeianu au învins fosta prim-divizionară Gloria Buzău cu scorul de 1-0 * Vineri va avea loc tragerea la sorţi a etapei în care va apărea şi Oţelul *

FCM DUNĂREA GALAŢI – GLORIA BUZĂU 1-0 (0-0)

Meci disputat miercuri după-amiază în Cupa României;

Stadionul „Dunărea” – 200 spectatori;

A marcat: Cioinac 61’;

Echipele utilizate:

DUNĂREA: Mindileac – Agache, E. Cristian, Velescu, Cristea – Cioinac, St. Cucu – Bica (65’ D. Cristescu), A. Popescu (89’ State), Ioviţă (84’ D. Popescu) – Cârjan. Antrenor: Stelian Bordeianu;

GLORIA: Sârbu – M. Lazăr, C. Marin, Marincău (55’ Mândrean), Ursu – Drăguţ, Chimir, Nicodim, T. Stan (73’ R. Radu), Chiorcău (65’ A. Toma) – Priescu. Antrenor: Nicolae Anton;

Au arbitrat: Cristian Sava (Bacău) – Daniel Hulubei (Vaslui), Eduard Crângaşu (Ploieşti) – Andrei Rotaru (Brăila).

Alt Buzău, altă filozofie

A doua echipă a Galaţiului are iarăşi dreptul să spere la un adversar cu nume şi bani în şaisprezecimile de finală ale întrecerii KO. Anul trecut au dat de Gaz Metan Mediaş şi au prins culoar de optimi, unde s-au împiedicat de Poli Timişoara.

„Ne dorim să obţinem cât mai multe rezultate pozitive în ambele competiţii, n-am preferinţe la tragerea la sorţi”, a comentat tehnicianul lui FCM Dunărea, Stelian Bordeianu, transpirat tot după ce a ţipat tot meciul cu faţa în soare.

Buzăul de ieri n-a semănat nici măcar la echipament cu cel care bătea Oţelul în primăvară, pe celălalt stadion al oraşului. Apărare cu orice preţ şi atac dacă se mai poate.

Cioinac, salvatorul

O asemenea filozofie de joc le putea totuşi zâmbi, prima ocazie de gol venind în minutul 15, când balonul raşchetat de Velescu a ajuns la Priescu, în buza suprafeţei de pedeapsă. Vârful Gloriei a vrut să lobeze chişca peste Mindileac – o fi văzut şi el procedeul pe la Liga Campionilor, la televizor! – dar i-a ieşit numai un şut aiurit lângă bară.

Apoi a avut şi Dunărea o situaţie de gol, prin A. Popescu (21’) şi nimic nu s-a mai întâmplat până la pauză.

În partea secundă, s-a jucat numai în terenul oaspeţilor, A. Popescu (47’, 57’), Ioviţă (50’), Cârjan (55’, 76’) şi Cristescu (67’) exasperându-l pe Bordeianu cu ratările.

Noroc de şutul lui Cioinac din minutul 61, în urma unei faze create de Bica, altfel probabil se ajunge la prelungiri.

Citit 692 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00