Liga Naţională feminină. Gălăţencele, înfrângere rapidă

Meciul dintre Rapid Bucureşti – nou-promovată şi CSU Danubius s-a disputat într-o atmosferă specială în Sala „Giuleşti”. O galerie foarte zgomotoasă a creat un astfel de cadru care, în special, într-un meci feminin, îşi pune amprenta.

Şi totuşi, elevele lui Valeriu Costea aveau toate celelalte atuuri de partea lor: valoare, experienţă, o poziţionare mai bună în clasament. Începutul disputei demonstra acest lucru, fetele noastre conducând jumătate de repriză: 1-3, 3-5 şi 4-5 (min 14). În min. 19 a avut loc o accidentare a Alinei Dobrin – veterana giuleştencelor, care şi-a pus apoi amprenta asupra jocului oaspetelor. Dobrin s-a ales cu umărul drept dislocat, fiind nevoie de intervenţia medicilor de la ambulanţă, fapt care a impresionat pe toată lumea prezentă la sală, inclusiv pe gălăţence. Şi ca acest lucru să nu fie suficient, în următoarea fază s-a accidentat şi Alla Şeiko, una dintre principalele noastre realizatoare.

Astfel că jocul gălăţencelor a avut mult de suferit, primind goluri şi când s-au aflat într-o dublă superioritate numerică. Jocul s-a echilibrat, iar de aici s-a mers cap la cap: 8-8, 10-10 până la 12-12. Din acest moment gazdele s-au desprins, conducând cu trei şi patru goluri. Acestea s-au evidenţiat printr-o agresivitate sporită (12 minute de penalizare, faţă de numai şase al gălăţencelor), în timp ce fetele noastre nu au găsit antidotul unei astfel de tactici. Aşa s-a întâmplat, şi la finalul celor 60 de minute de joc Rapidul a câştigat destul de clar: 24-20 (13-12). Un meci pe care, cu ceva mai multă concentrare, beneficiind şi de experienţa de care spuneam, „studentele” puteau şi trebuiau să se impună!

Gălăţencele au folosit jucătoarele: Elena Şerban, Roxana Caragea, Emilia Anghel – Elena Livrinikj 10 goluri, Nicoleta Safta 1, Alla Şeiko 1, Tamara Bokarici, Daciana Curtean Balaban, Cristina Marcu 2, Iulia Artean Stroia, Dajana Jovanoska 2, Denisa Şelever, Andreea Taivan 4 şi Andreea Mihart.

Gălăţencele au beneficiat de 8 aruncări de la 7 metri, două ratate, în timp ce Rapidul a avut 5 asemenea aruncări, una ratată, minute de penalizare: 12-6.

Următorul meci al gălăţencelor va avea loc sâmbătă, cu formaţia Corona Braşov, la Galaţi, partida fiind în deschiderea cuplajului de volei masculin şi baschet feminin.

Altfel, echipa masculină a aceluiaşi club a câştigat, scor 29-23, în faţa formaţiei a doua a CS Municipal Bucureşti.

Citit 1225 ori Ultima modificare Duminică, 22 Octombrie 2017 17:21