Badminton. Sportivii de la CSU, cei mai buni din ţară

Badminton. Sportivii de la CSU, cei mai buni din ţară
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

La Galaţi, în Sala "Siderurgistul", s-au disputat meciurile turneului final al Campionatului Naţional de badminton pentru tineret. Pe parcursul a trei zile s-au întrecut sportivi de la principalele centre din ţară: Bacău, Iaşi, Bucureşti, Timişoara şi Galaţi. În această companie, sportivii gălăţeni au făcut faţă cu brio, au realizat un turneu foarte bun şi s-au impus în trei din cele cinci probe.

Un parcurs excelent a avut "dublul masculin" Cosmin Panfil - Radu Rusu, care în semifinale şi finală au disputat partide de câte o oră şi s-au impus spectaculos. În semifinale, sportivii noştri au dispus de cuplul Vladimir Leadavschi/ Vitalie Izbas (Iaşi) cu scorul de 2-1, cu acelaşi scor impunându-se gălăţenii şi în finala cu colegii de la Ştiinţa Bacău: Matei Droancă/ Cătălin Ionaşcu.
După o serie de meciuri dârze, palpitante, sportivii de la CSU Galaţi au cucerit trei medalii de aur şi una de bronz. Iată performerii clubului gălăţean (director Mihai Pantea, antrenor Dorel Badiu) şi campionii de tineret pe acest an: simplu masculin - Andreas Thiel (CSM Timişoara), locul 3 - Ştefan Constandache (CSU Galaţi); simplu feminin - Ioana Grecea (Sportul Studenţesc); dublu masculin - Cosmin Panfil, Radu Rusu (CSU Galaţi); dublu feminin - Cătălina Simionescu/ Irina Călin (CSU Galaţi); dublu mixt - Radu Rusu/ Cătălina Simionescu (Galaţi).
Antrenorul Dorel Badiu a ţinut să concluzioneze: "A fost un turneu reuşit din toate punctele de vedere, în care sportivii noştri au demonstrat o foarte bună pregătire, ceea ce le-a permis să lupte cu succes pentru medalii. Totodată, a fost o repetiţie necesară în vederea participării la Campionatul Naţional de seniori, programat între 10-12 noiembrie, în Sala "Siderurgistul".

Se întrevăd performanţe şi la cadeţi

Sportivii de categoria cadeţi se vor întrece în Capitală, în perioada 27-29 octombrie, în Campionatul Naţional Under 15 şi Under 11. Clubul Siderurgistul Galaţi va fi prezent în concurs cu un lot compact de 19 sportivi, dintre care îi amintim pe: Dragoş Gherasim (locul 3 şi medalii de bronz la simplu şi dublu masculin la "Cupa României", desfăşurată în urmă cu două săptămâni), Claudia Gavriliuc, Alexandra Ilie, George Şerbănescu şi Delia Iftene - la Under 15, respectiv, Irina Gherasim, Mădălina Panaite, Amalia Pintilie şi Matei Slavu (antrenori Iulian  Călin şi Dorel Badiu).

Citit 1507 ori Ultima modificare Miercuri, 25 Octombrie 2017 22:03

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.