Dansul sportiv, sub "lupa" publicului gălăţean | "Memorialul Daniel Nechita", un succes

Ediţia a şaptea a "Memorialului Daniel Nechita", în organizarea clubului gălăţean Beija Flor, a fost un succes pentru dansatorii sportivi gălăţeni, care au putut să îşi etaleze valoarea în faţa propriului public. La competiţia, considerată de federaţia de dans ca fiind zonală, au participat sportivi ai cluburilor de specialitate din Galaţi, Brăila, Constanţa, Iaşi şi Bucureşti, dar şi din Republica Moldova.

De la clubul organizator, Beija Flor, s-a remarcat perechea mixtă Ana Delia Tenie - Mihai Ciolan (Fantezia), care a obţinut două locuri 1 la Clasa D, atât la Standard, cât şi la Latino (16-35 ani), precum şi locul 3 la Basic Standard. Tot locul 1 a fost obţinut şi de perechea Mădălin Chiriac - Katy Mahulea, la Basic Latino (16-35 ani). Clubul a avut şi câteva perechi finaliste, astfel:  Robert Avram - Bianca Alexia Codrescu (Acanta), locul 4 la Open Basic Standard (12-15 ani) şi locul 6 la Open Basic Latino; Cristian Hurmuzache - Andreea Dublea, locul 5 la Clasa D (12-15 ani); Mădălin Chiriac - Katy Mahulea, locul 6 la Open Standard Clasa A (16-35 ani).

Acanta a obţinut următoarele clasări: Răzvan Manolache - Beatrice Axinte, locul 2 la Open Standard Clasa A (16-35 ani) şi locul 4 la Open Latino, la aceeaşi clasă; Andi Dragoş (Generaţia 9 Bucureşti) - Cristina Leca, două locuri 3, la Clasa D, Standard şi Latino. La Clasa D (12-15 ani), perechea Alexandru Bălan (Phoenix) - Ioana Cristachi a terminat pe poziţia a opta.

De la Fantezia, pe primul loc s-au clasat următoarele perechi: Radu Beşleagă (Dance Studio Iaşi) - Mitzura Pentiuc, la Clasa B Standard (12-15 ani), Rareş Vădană - Tea Neculae, la Clasa B Latino (12-15 ani), Eduard Sorcaru - Gabriela Căluianu, la Clasa D Combinat (12-15 ani). Locurile doi au fost adjudecate de: Vlad Pasoveanu (Şcoala „Mihai Petre” Bucureşti) - Jasmine Popa, la Clasa B Latino, respectiv, Latino (12-15 ani), Tudor Bratu - Maria Hârtopeanu, la Basic Standard (12-15 ani). Perechea Bratu - Hârtopeanu a încheiat pe locul 3 atât la proba Basic Latino, cât şi la Clasa B Standard. Alte rezultate ale dansatorilor de la Fantezia au fost ale perechilor: Bratu - Hârtopeanu, locul 5 la Clasa B Latino, şi Alecsandru Pămînt - Anca Pitulice, locul 7 la Clasa A Latino (16-35 ani).

Următoarea competiţie la care vor participa şi dansatori gălăţeni va avea loc în acest weekend, la Iaşi, "Cupa Iaşului", ca apoi, pe 25-26 noiembrie, la Bucreşti, să se desfăşoare WDSF Bucharest Open.

Citit 2843 ori Ultima modificare Miercuri, 15 Noiembrie 2017 16:17