FCM Dunărea – Dunărea Giurgiu 0-1 (0-0), în Liga a II-a

Prin schimbarea antrenorului Stelian Bordeianu s-a încercat un şoc la echipă, în sensul de a-şi schimba întrucâtva comportamentul. Dar nu s-a întâmplat nici pe departe aşa ceva.

Sâmbătă, elevii preşedintelui Auraş Braşoveanu – care girează şi funcţia de antrenor principal – au avut o prestaţie slabă. Deşi au fost avertizaţi că giurgiuvenii îşi vor vinde foarte scump pielea, jucătorii n-au reuşit mare lucru.

Au încercat să împingă focul spre buturile adverse, însă de foarte puţine ori le-au pus în pericol. Jocul a lâncezit, balonul fiind purtat, adesea, între cele două careuri. Încercările timide au fost rezolvate de defensiva adversă fără prea mare efort.

În primele două minute am asistat la două tentative de atac – şuturi ale lui Ioviţă şi Bica, fără nici un fel de probleme. În min. 26, Ioviţă l-a deschis pe Bica, însă acesta şi-a prelungit prea mult balonul. Şi totuşi, în min. 29 se putea deschide scorul: Cristescu a primit cadou un balon de la adversar, însă şutul său a fost totalmente neinspirat.

Cam la fel s-a jucat şi după pauză, cu specificaţia că ocaziile de gol au lipsit şi mai mult. Scorul a fost deschis în min. 70, de către Kurtuly, care l-a surprins pe Mindileac cu un balon la rădăcina barei, în urma unei faze fixe!

Ultimele minute s-au jucat cu înverşunare; gazdele alergând după egalare, în timp ce giurgiuvenii au făcut totul pentru conservarea rezultatului. Au mai fost două zvâcniri – Enache şut pe lângă „vinclu” şi Cârjan – însă tabela nu a mai putut fi modificată.

Cornere au fost… doar unul, în contul oaspeţilor(!), în schimb au abundat cartonaşele galbene. Raportul lor: 4-6.

Au jucat formaţiile:

GALAŢI: Mindileac – Emil Cristian, Agache, Fodor, Cristea – Cucu (Jecu), Cioinac, Cristescu, Bica (Vali Munteanu) – Enache, Ioviţă (Cârjan).

GIURGIU: Dragne – Ciocârlan, Tatarciuc, Şanţmare, Cojenel – Ochia (Gheorghe), Marcu, Ungureanu, Damian – Udrea, Iordache (Kurtuly).

După acest meci, gălăţenii rămân cu 7 puncte (golaveraj 3-6) şi ocupă locul al 11-lea.

În nota meciului şi arbitrajul brigăzii Bogdan Hanceariuc (Iaşi) – Ionel Popa (Paşcani) şi Anghel Voicu (Suseni – Argeş).

În etapa viitoare, FCM Dunărea va juca în deplasare, cu Concordia Chiajna, acolo unde nu se prea pot obţine puncte!

Până atunci, însă, joi dunărenii vor susţine meciul de „Cupa României” în deplasare, cu fosta campioană CFR Cluj. Meciul va putea fi urmărit şi pe micul ecran, la Sport.ro.

Citit 845 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00