Reduceri de cheltuieli în domeniul feroviar

Reduceri de cheltuieli în domeniul feroviar
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Ministerul Transporturilor a anunțat o serie de măsuri menite să reducă cheltuielile în sectorul feroviar, măsuri ce vor afecta atât conducerea companiilor de stat, cât și o parte dintre angajați și chiar circulația trenurilor, relatează HotNews.ro.

Printre cele mai vizibile decizii se numără reducerea cu 10% a indemnizațiilor directorilor generali și financiari ai CFR Călători și CFR SA, dar și ai filialelor acestora. El a adăugat că măsura va fi aplicată și directorilor filialelor precum Informatică Feroviară, Electrificare CFR, Tipografică Feroviară și SCRL Brașov.

La CFR SA, măsurile de economie continuă și cu reducerea programului de lucru la patru zile pe săptămână pentru un număr restrâns de angajați, fără a afecta siguranța circulației. „Începând din luna august, va fi implementată modificarea programului de lucru pentru un număr restrâns de salariați care își desfășoară activitatea în secții cu trafic redus sau inexistent, vizate de acțiuni de restructurare, raționalizare și optimizare a activității”, a declarat ministrul Transporturilor, Ciprian Șerban. Decizia nu presupune închiderea operațională a acestor secții, care vor rămâne funcționale pentru eventuale solicitări.

Ministerul estimează că măsurile luate la CFR SA vor duce la economii anuale de 57 milioane de lei, la care se adaugă 8,7 milioane de lei obținute din casarea materialului rulant tehnologic învechit.

CFR Călători aplică la rândul său măsuri pentru reducerea cheltuielilor, cu o economie totală estimată de peste 130 milioane de lei, până la finalul anului. Printre acestea se numără: suspendarea unor trenuri neperformante: 40 milioane lei; neacordarea orelor suplimentare și festive: 47 milioane lei; demersuri pentru redimensionarea volumului de activitate: 40 milioane lei; reducerea indemnizațiilor conducerii: 0,3 milioane lei; sistarea cumulului pensie-salariu: 1,5 milioane lei.

Citit 360 ori Ultima modificare Miercuri, 23 Iulie 2025 16:32

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro