Vom putea face apeluri video la 112, peste câteva luni

Vom putea face apeluri video la 112, peste câteva luni
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

România implementează sistemul Next Generation 112, o soluție tehnologică ce permite preluarea apelurilor video și localizarea victimelor cu o marjă de eroare de doar câțiva metri.

Noua tehnologie, bazată pe algoritmi de rețea, funcționează independent de tipul telefonului, fiind o premieră în Europa, potrivit Digi24.

Sistemul include o aplicație pentru persoane cu deficiențe de auz, oferind suport video și comunicare prin pictograme sugestive.

Testat momentan în București și Ilfov, proiectul Serviciului de Telecomunicații Speciale va fi extins la nivel național în următoarele luni, reducând semnificativ timpul de intervenție.

Citit 95 ori Ultima modificare Joi, 12 Februarie 2026 16:37

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro