Încă un weekend cu filme pentru gălăţeni, la Casa de Cultură a Sindicatelor

Încă un weekend cu filme pentru gălăţeni, la Casa de Cultură a Sindicatelor
Evaluaţi acest articol
(5 voturi)

Începând din această seară şi până duminică, la cinematograful improvizat de la Casa de Cultură a Sindicatelor, vor rula ultimele cinci filme pe care gazdele şi cei de la Asociaţia „Galaţi, oraşul meu” le-au pregătit pentru gălăţeni.

Astăzi, puteţi vedea „Roxanne”

În această seară, de la ora 18,30, sunteţi invitaţi să vedeţi pelicula românescă „Roxanne”, în regia lui Valentin Hotea. Filmul spune povestea lui Tavi Ionescu, în vârstă de 38 de ani, căruia încă îi place să se poarte ca un copil şi să ia totul în joacă. El îşi împarte viaţa între grafica pe calculator, o mamă bolnavă şi Oana, care încă speră ca el să se implice în relaţia lor. Pentru Tavi, totul se va complica însă din ziua în care se hotărăşte să-şi ceară dosarul de la Securitate şi descoperă că ar putea avea un fiu cu o fostă prietenă din liceu. Porneşte o investigaţie în care va afla multe secrete, care trebuiau să rămână ascunse şi care îi schimbă viaţa. Atunci, pentru prima dată, personajul principal este nevoit să ia anumite decizii de om matur.

Din distribuţie fac parte actorii: Şerban Pavlu, Adrian Văncică, Mihai Călin, Valeria Seciu, Diana Dumnbravă, Corina Moise, Anghel Damian şi Cristian Bota.

Scenariul, scris de Ileana Muntean şi Vali Hotea, pleacă de la fapte reale. În 1985, pe când era în liceu, Vali Hotea a scris la Europa Liberă, împreună cu un grup de prieteni, dedicând o melodie a trupei The Police, „Roxanne”, unei fete pe care o chema Roxana. „Am fost foarte liniştit că fac ceva foarte interesant, până când au început să dispară colegi din clasă şi să fie un fior foarte rece prin liceu, pentru că Securitatea făcea vizite. Într-o bună zi a venit şi randul meu. M-au luat, m-au băgat în maşină şi m-au dus unde e acum sediul Poliţiei Capitalei. M-au luat la întrebări, la percheziţii, la ameninţări”, a spus Vali Hotea, în legătura cu filonul autobiografic al poveştii.

Sâmbătă, tot film românesc

Un alt film interesant românesc, „Kapitalism - reţeta noastră secretă”, aşteaptă să fie văzut sâmbătă, 18 iulie, de la ora 18,30, pe ecranul din sala mare a Casei de Cultură a Sindicatelor Galaţi. Pelicula este un film documentar regizat de Alexandru Solomon, lansat în România în 2010. Regizorul imaginează o întoarcere a lui Nicolae Ceaușescu în țară, după 20 de ani de la execuția sa. Dictatorul ar avea surpriza de a-i revedea pe o parte din foștii conducători ai aparatului comunist, în prezent deveniți mari magnați. Filmul surprinde fenomenul privatizării forțate începute după căderea comunismului din România, pe baza unei „rețete” a cărei compoziție cuprinde corupţia, nepotismul şi trecutul comunist. Sunt intervievaşi unii dintre cei mai controversaţi oameni de afaceri din ţară, precum Dan Diaconescu, Dinu Patriciu, Dan Voiculescu sau George Copos.

Duminică, filme pentru copii, dar şi pentru cei mari

Bunicii, părinţii şi copiii care au ratat prima difuzare a filmelor „Aventurile lui Huck Finn” şi „Tom Sawyer” le pot vedea duminică, la Casa de Cultură a Sindicatelor. Primul începe la ora 11,00, iar cel de-al doilea la ora 15,00.

Pelicula „Aventurile lui Huck Finn” este realizată după romanul scris de Mark Twain şi spune povestea băieţelului nonconformist Huck Finn şi a adultului Jim, care este şi sclav, ce sunt legaţi de o prietenie strânsă, în ciuda diferenţelor sociale dintre ei. Stând împreună mereu, încep o aventură pe râul Mississippi, care le va marca viaţa pentru totdeauna, cu bune şi cu rele. Deşi micul Huck fusese învăţat că un sclav nu valorează nimic şi că locul lui e în lanţuri, el hotărăşte să-şi ajute prietenul să devină un om liber. Pe parcursul călătoriei, Jim îl învaţă pe Huck că, în ciuda părerii generale, toţi oamenii sunt la fel şi merită respect. Drumul lor nu e lipsit de peripeţii, mai ales când pe râu nimeresc în războiul dintre două tabere rivale, iar Jim e din nou ameninţat cu sclavia. Împreună trebuie să găsească puterea şi curajul de a face cum le spune inima.

Tot duminică, de la ora 15,00, cei mici sunt invitaţi să descopere aventurile lui Tom Sawyer, un băiat care nu se gândeşte decât la farse, spre marea supărare a mătuşii sale Polly, alături de care puştiul şi fratele său vitreg, Sid, locuiesc în micul St. Petersburg, pe fluviul Mississippi. Deşi nu-l poate ţine în frâu, Polly e hotărâtă să-l transforme pe Tom într-un om responsabil şi cumsecade. Însă, alături de prietenul Huck Finn, Tom Sawer face numai năzbâtii. Numai o fată cu totul ieşită din comun îl poate ţine pe puşti departe de năzdrăvănii: domnişoara Becky Thatcher, fiica noului judecător din St. Petersburg, de-abia sosită în oraş. Tom e în stare de orice pentru a o impresiona pe fată cu fapte eroice.

De la ora 18,30, gălăţenii pot vedea producţia românească „Cel ales”.  Povestea filmului începe în anii ’80, când domnul X (Bogdan Stanoevici) a fost ajutat să fugă din ţară tocmai de cei care erau puşi să-l ţină în ea cu orice preţ. Ani mai târziu, i-au cerut un favor, la schimb: o crimă. Întâi s-a împotrivit, apoi s-a conformat, dar ezitarea l-a costat scump: l-au declarat mort, în timp ce el a trebuit să părăsească ţara de adopţie, renunţând la identitate, la familie, la toată viaţa sa. Credea că a pierdut totul, dar a descoperit recent că mai are încă mult de pierdut. În prezent, domnul X conduce, alături de o tânără necunoscută (Laura Cosoi), o maşină printr-o ţară care nu mai e a lui, în căutarea ieşirii din labirintul în care a intrat cu 30 de ani în urmă. Filmul „Cel ales” a câştigat patru premii la Los Angeles Cinema Festival of Hollywood din acest an: cel mai bun film narativ, cea mai bună imagine, cea mai bună regie şi cea mai bună muzică.

Din distribuţie fac parte actorii: Laura Cosoi, Olimpia Melinte, Nicodim Ungureanu, Alexandru Mărgineanu, George Remeş, Ion Haiduc, Bogdan Stanoevici, Mărioara Sterian, Mădălina Constantin, Bogdan Talaşman, Cristian Toma şi Cristian Gheorghe.

Biletul la filmele pentru copii costă 5 lei, iar pentru celelalte pelicule 10 lei. Tichetele pot fi cumpărate de la secretariatul Casei de Cultură a Sindicatelor, între orele 9,00 şi 14,00, dar puteţi lua bilete şi la intrarea în sală.

Citit 14031 ori Ultima modificare Luni, 02 Ianuarie 2023 10:52

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.

Practicant la jandarmi la Galați, a salvat viața victimei unui accident rutier

Misiune salvatoare a unui student la Academia de Poliție care, sâmbătă seara, în drum spre Jandarmer ...

Premii și trofee pentru elevii de la Centrul Cultural

Cursanții clasei de Canto, muzică ușoară, coordonați de domnișoara profesoară Alexia-Oana Mocăniță, ...

USR vrea să interzică păcănelele și jocurile de noroc în Galați

Consiliul Local Galați ar putea decide dacă permite sau nu existența păcănelelor și a jocurilor de n ...

Accidentele de teren nu țin cont de continent

Ieri la Galați, astăzi în Nebraska   La ieșirea din sezonul rece, când temperaturile cresc brusc ș ...

„Vocea unei generații”, înscrieri deschise pentru ediția a II-a

După succesul primei ediții, Concursul de discursuri publice pentru elevi „Vocea unei Generații”, or ...

„Parada planetelor”, pe cerul nopţilor de weekend. Fenomen astronomic extem de rar

La sfârșitul lunii februarie, vom avea parte de un fenomen astronomic extem de rar, o adevărată "par ...

Incendiu la o vulcanizare din județ. Victimele, transportate la spital (VIDEO)

În această după-amiază, forțe și mijloace din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență al j ...

Gălățeanca Paula Cristea, laureata Premiului pentru Carieră și Excelență, la prima Gală a Sportului Paralimpic din România

Prima Gală a Sportului Paralimpic din România a recunoscut și onorat contribuția unei gălățence la m ...

„Step by Step”, modernizarea s-a încheiat

Primăria municipiului Galaţi anunţă încheierea lucrărilor de modernizare a clădirii în care funcţion ...

Licitaţie pentru extinderea unei grădiniţe recent modernizate

Extindere, după o modernizare cu fonduri europene, iată investiţia de care va beneficia Grădinița Nr ...

Dotarea Școlii Gimnaziale Doamna Nica Valea Mărului - NEWSCHOOL

COMUNICAT DE PRESĂ „PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!”  Finalizare proiect Comun ...

Strategal - Funcționăm pentru a vă sprijini

  10 Februarie 2026 Comunicat de presă   În perioada 14.12.2023 - 31.12.2029, Asociația Grupul d ...

Cinci importante posturi de director, scoase la concurs în Galați

Trei posturi de director general și două de director economic au fost scoase la concurs la Galați, p ...

Primarul Ionuț Pucheanu îi dă cu reforma peste nas premierului Ilie Bolojan

Într-o intervenție la Digi24, primarul municipiului Galați, Ionuț Pucheanu, prim-vicepreședinte PSD ...

Gospodărire Urbană a bulibăşit grav date publice privind decesele. Primăria Galaţi, obligată să facă precizări

Primăria municipiului Galaţi a fost nevoită să vină cu precizări privind numărul deceselor, al înhum ...

UPDATE. O groapă din centrul Galaţiului a „atacat” o autoutilitară Ecosal (FOTO)

O adevărată desfăşurare de forţe şi aproximativ trei ore de eforturi susţinute au fost necesare pent ...

Peste 1.000 de kenyeni, înrolați de Rusia pentru războiul din Ucraina

Sute de bărbați kenyeni, adesea fără niciun trecut militar, s-au trezit forțați, după ce au ajuns în ...

Negocierile „dificile” de la Geneva s-au terminat fără rezultate concrete

Ucrainenii și rușii au încheiat miercuri negocierile de la Geneva, cu mediere americană, fără rezult ...

General rus din GRU, ținta unui asasinat la Moscova

Un înalt oficial militar rus, general-locotenent Vladimir Alekseev, a fost transportat de urgență la ...

Discuțiile pentru pace de la Abu Dhabi, fără progrese reale

Ucraina și Rusia au efectuat joi un schimb de prizonieri, convenit în timpul negocierilor de la Abu ...

Secretele unei memorii de fier până la vârste înaintate

Multă vreme s-a crezut că declinul creierului este un proces inevitabil, odată cu înaintarea în vârs ...

Adolescent tăiat foarte grav într-o sticlă, operat cu succes la Galaţi

O intervenție chirurgicală complexă, realizată la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Sf. Ap. I ...

Instruire medicală tactică a jandarmilor gălățeni

Jandarmeria Galați a demarat, începând de vineri, 6 februarie, un amplu program de pregătire medical ...

Icre contaminate cu o bacterie periculoasă, retrase din Kaufland

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA) a anunțat joi, 5 ...

Autostrada Energiei, veste bună pentru combinatul siderurgic gălăţean

În decembrie anul trecut, Comisia Europeană a adoptat Pachetul European pentru Rețele Energetice, un ...

Euro ar putea ajunge la sfârșitul anului aproape de 5,20 lei

Fluctuațiile pe care le-au avut principalele valute față de leu au fost minime, în timp ce indicii R ...

Liberty și Electrica, acord pentru proiecte energetice comune

Aşa cum deja am anunţat, Grupul Electrica a semnat marți, 24 februarie, un Memorandum de Înțelegere ...

Firma unor foști studenți navaliști, investiție de șase milioane de euro

Compania GLO Marine anunță o investiție de aproximativ 6 milioane de euro într-o nouă unitate integr ...

“U” Cluj - Oțelul 4-0. Gata cu șansele la play-off

Partida de vineri seară, pierdută de gălățeni, scor 4-0, pe terenul celor de la “U” Cluj a consemnat ...

Duel cu repetiție pentru CSM Arcada

VOLEI. Au trecut doar trei zile de la meciul din "Cupa României" dintre CSM Arcada și SCMU Craiova, ...

Cu ce stări de spirit intră echipele gălățene de liga a III-a în focul jocurilor oficiale

În acest weekend, se încheie vacanța competițională și pentru echipele gălățene participante în cel ...

Dublă cu studenţii. Din sportul gălăţean

HOCHEI. Vineri şi sâmbătă, Pationarul "Dunărea" va găzdui o dublă partidă CSM Galaţi - Sportul Stude ...

Pleiadă de premii naționale pentru elevii Liceului de Arte „Dimitrie Cuclin”

Elevii Liceului de Arte „Dimitrie Cuclin” se bucură de apreciere și de recunoașterea talentului și a ...

Peste 500 de profesori și studenți din țară, în fața Palatului Cotroceni

Peste 500 de profesori, cărora li s-au alăturat și studenți, au protestat, miercuri, 25 februarie, î ...

Burse de mobilitate pentru studenți, de până la 2.000 euro

Fundația "Friends for Friends", cu sprijinul financiar al BRD Groupe Société Générale, a lansat prog ...

Parfum, bijuterie și identitate, în analiză la Universitatea „Dunărea de Jos”

În perioada 26-28 februarie 2026, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați găzduiește cea de-a doua ...

Cum a fost petrecerea publică de Revelion 2026 la Galaţi (FOTO & VIDEO)

Mai puţin numeroşi decât în anii trecuţi, sute de gălăţeni au salutat intrarea în 2026 la petrecerea ...

Mii de gălăţeni, la Festivalul de Datini şi Obiceiuri. Emoţie, credinţă şi colinde, la Dunărea de Jos

Cea mai frumoasă colindă a copilăriei noastre, „O, ce veste minunată!”, s-a înălţat din glasurile un ...

Pâinea care adună oamenii în Galați. O poveste despre tradiție, familie și rostul lucrurilor (GALERIE FOTO)

Dimineața începe devreme la MonAmour. Înainte ca orașul să se trezească, nu departe de Baia Comunală ...

Şantier sub lumina proiectoarelor, la Palatul „Simion Gheorghiu” (FOTO)

În lumina proiectoarelor special instalate, pe şantierul Palatului „Simion Gheorghiu” se lucrează şi ...

„Anul nou care n-a fost”, la Viena

Producția cinematografică „Anul nou care n-a fost”, în regia lui Bogdan Mureșanu, deschide, pe 19 fe ...

Afacerea de succes a unei gălățence în Italia. Tatiana și-a găsit fericirea printre ziare

Stabilită în Italia de peste 30 de ani, gălățeanca Tatiana Vizureanu este proprietara singurului chi ...

O familie din Galați vrea să-și aducă mortul din Italia, dar nu are bani

Un bărbat din județul Galați a murit în condiții încă neelucidate în Italia, țară în care se afla de ...

Galațiul și Cahulul, legate din nou prin cale ferată

Județul Galați se conturează ca un punct esențial în noile planuri de cooperare în domeniul infrastr ...

Cui i-e frică de Scufiţa Roşie? Vernisaj de ilustraţie de carte pentru copii la Muzeul de Artă Vizuală

Într-o atmosferă caldă, beneficiind şi de prezenţa multor copii, însoţiţi de părinţi, a fost vernisa ...

Cum se solicită transfer la o altă unitate școlară

Unele inspectorate școlare au publicat condițiile specifice de ocupare a posturilor didactice/catedr ...

Război într-un bloc gălățean, din cauza băii comune

De multe ori, traiul în comun la bloc se transformă într-o adevărată luptă, iar liniștea și căldura ...

Iluminat cu LED pe 18 străzi din municipiul Galați

Nu mai puțin de 18 străzi din municipiul Galați vor beneficia de iluminat public economic, grație un ...

Cristina Bleandură, mesaj de unitate şi un colind pentru cititorii „Vieţii libere” (VIDEO)

Redacția „Viața liberă” a avut pe 22 decembrie o invitată specială: Cristina Bleandură, solistă și a ...

„Dacă am avea iar premier de la Galaţi sau Brăila, lucrurile s-ar schimba fantastic”. Interviu cu primarul municipiului Galaţi, Ionuţ Pucheanu

Despre Galaţi şi dezvoltarea lui, despre banii pentru investiţii şi lucrările afectate, despre locur ...

Ce face Primăria cu datoria de 10 milioane de euro a Combinatului: „Am încercat să fim parte din rezolvare, nu din problemă”

„Primăria municipiului Galaţi a încercat să ajute pe cât de mult a putut și să nu încurce situația d ...

„Cravata galbenă”, un film care aduce oamenii împreună. Premieră de gală la Galați (FOTO)

Luni, 24 noiembrie, de la ora 19,00, are loc la Cinema City Galaţi proiecţia de gală, în prezenţa un ...

Luptăm pentru Mihai, „dăruind din suflet”. Campanie caritabilă a elevilor şi studenţilor

Echipa din cadrul proiectului „Dăruiește din suflet” a ales un tânăr brăilean de 15 ani căruia să-i ...

O gălățeancă are nevoie de sprijin pentru chimioterapia salvatoare

Este pentru a doua oară în decurs de un an în care Diana Stănescu este în situația de a răspunde une ...

Alege să fii voluntar în lupta împotriva cancerului!

Proiectul „Dăruiește din suflet” lansează începând cu 23 februarie 2026 cea de-a doua ediție și este ...

Speranță printre ruine pentru o familie din Braniștea

Primăria comunei Braniștea, în parteneriat cu Instituția Prefectului – Județul Galați, a distribuit ...

„Sărutul” lui Constantin Brâncuși, operă emblematică a modernismului

Compoziția statuară „Sărutul” a fost concepută ca replică la sculptura cu același titlu a maestrului ...

SF-ul junglei urbane, la Cenaclul „Noduri şi semne”

(...) Copacii dominau peisajul, dar nu semănau cu nimic din ce știam. Trunchiurile aveau o textură c ...

Actrița gălăţeană Elena Emandi, nominalizată la Gala Premiilor UNITER

Actrița Elena Emandi și textul dramatic „Viața, moartea și învierea domnului Valentin Ionescu”, pus ...

„Tradiții și obiceiuri la început de primăvară”, la Centrul Cultural

În această perioadă, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” a îmbrăcat straie de sărbătoare și și-a desch ...

Raport revoltător: Direcția Silvică Galați a făcut cheltuieli de personal peste cifra de afaceri

Direcția Silvică Galați se numără printre structurile din cadrul Regiei Naționale a Pădurilor – Roms ...

Cum a ajuns noul târg auto… depozit de vechituri (FOTO)

Noul Târg Auto - pentru amenajarea căruia Primăria Galaţi a cheltuit peste 6,9 milioane de lei - a a ...

Îngrijirea spațiilor verzi de la Grădina Botanică Galați și maimuțele din Olanda

Licitația pentru amenajarea și întreținerea spațiilor vezi de la Grădina Botanică și Grădina Zoologi ...

Cine și de ce defrișează malul gălăţean al Dunării. Răspunsuri ale Primăriei Galați

Un proiect în valoare de 981.000 de euro, conform planului de afaceri, ar trebui să se materializeze ...

Constructorii campioni ai contractelor cu Primăria Galați, în 2025. TOP 10

Revitalizarea Falezei Dunării, modernizarea Depoului de tramvaie nr. 1, a bulevardului Siderurgiștil ...

De ce nu s-a demolat niciun restaurant de pe Faleză. „În cel mai rău caz, ajungem în postura de a-i despăgubi”

După ce a obţinut suspendarea executării dispoziţiei de demolare a construcţiei de pe malul Dunării, ...

Gogomănii, golănii şi ţepe, în Galaţiul anului 2025. Să privim înapoi… şi să luăm aminte!

Bun găsit în Galaţiul gogomăniilor, golăniilor şi al ţepelor pe care - cu sau fără voia noastră - le ...

Memoria comunităţii: Gălăţeni de valoare pe care i-am pierdut în 2025

2025 şi-a luat „tributul” lăsându-ne mai săraci în oameni de valoare. Galațiul a pierdut personalită ...

Consiliul Judeţean Galaţi ar putea deveni partener pentru „Via Dobrogeana”

„Via Dobrogeana”, drumul care continuă unirea, pornind din Galați, despre care aţi putut afla din zi ...

S-a stabilit cum se face decontarea voucherelor de vacanță

Guvernul a aprobat normele de decontare a voucherelor de vacanță, relatează Agerpres. Beneficiarii ...

Stațiuni românești care și-au pierdut turiștii (foto)

Stațiunea Vidra din județul Vâlcea, unde Ceaușescu visa să organizeze Jocurile Olimpice de Iarnă, sa ...

Zeci de turiști salvați de salvamontiști

Salvamontiştii au anunţat, duminică, că în ultimele 24 de ore au primit 39 de apeluri prin care li s ...

Criminal recidivist, trimis în judecată pentru un atac cu lopata

Un infractor deosebit de periculos din Galați, nu demult eliberat din pușcărie, unde a stat închis p ...

Forță și cătușe, tactică de intervenție la parcări ilegale. Agenții de la Locală nu glumesc cu litera legii (VIDEO)

În Galațiul încă acoperit de nămeți necurățați, care fac dificilă în multe zone deplasarea pietonilo ...

Cum a ajuns criminal un hoț pe care pușcăria nu l-a vindecat

Un bărbat în vârstă de 39 de ani din județul Galați, cunoscut cu multiple probleme cu legea, cumulat ...

Unde și pentru ce se mai dă șpagă în Galați. Meteahna de care nu putem scăpa

„Șpagă”, cuvânt rostit adesea în șoaptă sau înlocuit cu formula mai blândă „atenție”, tocmai pentru ...

Drone deasupra comunei Țepu, timp de o lună

Primăria Comunei Țepu informează cetățenii că, în perioada 12 februarie - 12 martie 2026, compania O ...

Bunicii singuri sunt victime sigure pentru tâlhari! Atacuri la indigo în județul Galați

Mai multe tâlhării comise în ultimele luni pe raza județului Galați arată că hoții nu au nici teamă, ...

Crima care a îngrozit județul de Anul Nou a ajuns la Tribunal. Suspectul riscă 25 de ani de închisoare

Un bărbat în vârstă de 65 de ani din județul Galați riscă ani grei de închisoare, după ce a omorât u ...

Proiect major de reducere a riscului de inundații, în pregătire în judeţul Galaţi

După ce judeţul Galaţi a fost devastat de furia apelor, dovedindu-şi din plin vulnerabilitatea, un p ...

DIPLOMĂ (dosarele XYZ)

Şi poate chiar am să ajung/ tocmai la marginile tale, măcar o clipă să-nţeleg/ de ce, de unde, până ...

SIGUR CĂ DA! (dar nu se poate!)

Nu „panta rhei” mă ţine lămurit/ că sunt nemişcător în admirare pentru acest (ne)clar necunoscut/ di ...

AȘA (dar... altfel)

De-un timp (ne)tot, stă-n miezul tăcerii din adâncul (ne)mărginit şi gratis al întâmplării sale, şi ...

OFRANDĂ (la mormântul lui Georgel Grecu - Țărnă Ușoară!)

Vă jur, în sfârşit, să se mire (mereu)/ şi sclavii şi regii: am râs şi am plâns şi-am iubit şi-am u ...

La început a fost... ADN-ul!!!

Conform unei Cărţi scrise de nişte ingineri/doctori specialişti/experţi în Istoria apariţiei/dispari ...

Am să-l caut pe Bătrân

Promiteam în ziarul de ieri că am să scriu şi am să public cel mai frumos poem despre vârsta senectu ...

Bătrânul... şi Poghibala

Ieri... bătrânul urcă încet, foarte încet, greoi, nesigur pe sine! Are cam optzeci şi cinci de ani ş ...

Documentare... la ”Evaziunea Sentimentală” (XVI)

Da, coborâm sub Demisol! Mă cocoţ pe taburet şi aşez portretul madamei Maria lângă portretul meu! Si ...

Ciorbă de fasole boabe, preparat tradițional pentru toate gusturile

Ciorba de fasole boabe este un preparat tradițional românesc, extrem de popular, apreciat pentru con ...

Jumătate dintre adolescenți fac sex neprotejat

90 la sută dintre tinerii români nu au suficiente cunoștințe pentru a identifica și a se proteja de ...

Supravieţuitor al iadului de la Suraia, îşi caută familie

Pentru orice iubitor de animale, dar, de fapt, pentru orice OM, mărturiile despre iadul animalelor d ...

Tort de biscuiți cu cremă de ciocolată. Reţetă de post

Tortul de biscuiți cu cremă de ciocolată este un desert ușor și rapid, care te încântă în orice mome ...

Ce să mâncăm seara pentru a avea un somn odihnitor

O cină recomandată trebuie să fie ușoară, bogată în proteine și legume, dar și săracă în carbohidraț ...

Când este cel mai bun moment pentru un circuit în Uganda

Uganda surprinde prin varietate: safari clasic în parcuri naționale bine conservate, gorile de munte ...

Protejarea Datelor Financiare: Sfaturi de Top Privind Securitatea Cibernetică Pentru Securitatea Economică

Atacurile nu arată mereu spectaculos. Uneori sunt tăcute. Un e-mail fals. O parolă slabă. Un laptop ...

Cum scapi de iritațiile provocate de bijuterii

Alergia la bijuterii, cunoscută medical sub numele de dermatită de contact, este o reacție neplăcută ...