„Erai atât de frumoasă... dar minoră!”

„Erai atât de frumoasă... dar minoră!”
Evaluaţi acest articol
(7 voturi)

Asemenea „prejudecăţi” sau „scrupule” sună cumva… anacronic în vremurile de azi, din păcate! Deşi ar trebui să fie modul normal şi lucid de gândire şi acţiune.

Despre o asemenea atitudine responsabilă, de bun-simţ, am auzit-o povestind, în emisiunea „La Măruţă”, pe actriţa Daniela Nane. Eroul poveştii este cântăreţul Adrian Daminescu, de care Daniela Nane a fost îndrăgostită toată adolescenţa ei. A lipsit chiar de la şcoală pentru a urmări în reluare o emisiune la care fusese invitat şi unde lansase o melodie nouă, pe care musai trebuia să o înregistreze pe casetofon. Ce să mai, era înnebunită după artistul care, la vremea aceea, era tânăr, frumos şi cânta superb.

Vestea că va susţine un concert la Iaşi, oraşul natal al Danielei Nane, a pus-o pe jar! Era februarie, dar s-a dus în Copou până la Institutul de Horticultură ca să-i cumpere frezii! Doar nu era să-i dea garoafe! „Am stat în rândul întâi, i-am dat freziile, a cântat o melodie la care a dansat cu mine… aveam 15-16 ani, îţi dai seama! La final, m-am dus să-mi dea și mie un autograf. Am intrat în cabina unde stăteau artiştii, mi-a dat autograful, după care s-a întors cu spatele, iar Dida Drăgan m-a condus afară”.

Peste ani, i-a amintit de scenă, întrebându-l de ce s-a purtat aşa! Evident, Daminescu îşi amintea, doar dansase cu ea! şi a avut o explicaţie: „«Erai atât de frumoasă, da’ erai minoră! Mă gândeam să nu intru în belele». Mie nici prin cap nu-mi trecuse!”, a povestit Daniela.

Care acum, peste ani, e prietenă cu Daminescu şi soţia lui şi deapănă amintiri de câte ori au ocazia…

Citit 1499 ori Ultima modificare Joi, 03 Iulie 2025 13:37

Mai multe din această categorie:

1 comentariu

  • postat de Quaestio
    Joi, 03 Iulie 2025 20:38
    86.124.200.***
    Om cu capul pe umeri .
    Altfel ..imi plac explicatiile alea nevinovate - "Mie nici prin cap nu-mi trecuse!” .
    Iti dai seama :)
    2
    0

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro