Nici în acest an credincioşii dornici să treacă în Noul An civil cu pace şi bucurie nu vor fi vitregiţi de acest fapt. Înalt Prea Sfinţitul Părinte Casian al Dunării de Jos, în noaptea din 31 decembrie înspre 1 ianuarie 2013, ne invită la rugăciune în Catedrala Galaţilor. De asemenea, la cumpăna dintre ani, toate bisericile vor avea uşile deschise pentru ca şi noi, participând la rugăciune, să ne deschidem sufletele. Credincioşii gălăţeni sunt aşteptaţi în biserici pentru a participa la rugăciunea de mulţumire pentru roadele revărsate de Dumnezeu la Dunărea de Jos, în anul pe care îl vom încheia în curând. Împreună ne vom ruga pentru vremuri paşnice, pentru lumină şi bucurii în anul care bate la uşă!
La trecerea în Anul Nou civil: Invitaţie la biserici Scris de Maria Stanciu
Maria Stanciu
Articole recente - Maria Stanciu
„Să păstrăm moștenirea din străbuni!”. Manifestare de suflet românesc (FOTO) Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul, cinstită pe 24 iunie Ochiul, „fereastra sufletului” şi neliniştile de care nu ne putem lepăda La pas, pe Calea Domnească, în straiul străbunilor. Tradiție și autenticitate în Centrul Galațiului 550 de elevi seminariști, în vacanța mare
Mai multe din această categorie:

