Poșta din Hong Kong a anunțat, miercuri, că suspendă livrările de colete către Statele Unite ale Americii, ca răspuns la majorările tarifare „intimidatoare” ale președintelui american Donald Trump.
Această măsură intră în vigoare imediat pentru corespondența expediată pe cale maritimă și se va aplica de pe 27 aprilie pentru transportul aerian, potrivit Le Figaro. În ceea ce privește coletele deja acceptate, dar care nu au fost încă expediate, Poșta a transmis că va contacta expeditorii pentru a le returna și a le rambursa costurile poștale, începând cu 22 aprilie. Scrisorile nu vor fi afectate, a declarat Hong Kong Post.
Măsura anunțată va afecta americanii care comandă de pe site-uri precum Shein, Temu şi AliExpress.
Tarifele impuse de americani Chinei afectează și Hong Kong. Șeful executiv al metropolei, John Lee, a criticat tarifele americane, numindu-le „absurde” şi spunând că orice tarif ar trebui să fie zero, deoarece Hong Kong este un port liber.