China şi-a dezvăluit armele secrete la cea mai mare paradă militară

China şi-a dezvăluit armele secrete la cea mai mare paradă militară
Evaluaţi acest articol
(3 voturi)

Expunând rachete modernizate, dotate cu arme nucleare și cu o rază de acțiune aproape globală, lasere pentru apărare antiaeriană, arme hipersonice și drone maritime, China a transmis un mesaj clar de descurajare, miercuri, prin cea mai mare paradă militară organizată vreodată, scrie agenţia Reuters, citată de Hotnews.ro.

Președintele chinez Xi Jinping a găzduit miercuri o paradă militară în centrul Beijingului, pentru a marca cea de-a 80-a aniversare a sfârșitului celui de-Al Doilea Război Mondial.

Analiștii militari și diplomații spun că evenimentul, fără precedent prin amploarea sa, a transmis mai multe mesaje - către SUA și aliații săi, către vecinii Chinei, către puterile regionale India și Rusia, precum și către țările care ar putea fi interesate de achiziționarea de tehnologie chineză. 

Într-o scurtă analiză, cotidianul britanic The Telegraph a observat o armă laser - cel mai puternic laser, potrivit propagandei chineze - pe care Beijingul l-a ținut mai degrabă secret până acum.

Rachete cu capacitate nucleară

Potrivit Hotnews.ro, China a prezentat rachete cu capacitate nucleară, care pot fi lansate simultan de pe mare, uscat și aer, etalându-și pentru prima dată ”triada” de capacități nucleare. Printre acestea se numără racheta cu rază lungă de acțiune Jinglei-1, racheta intercontinentală lansată de pe submarin Julang-3 și rachetele intercontinentale Dongfeng-61 (DF-61) și Dongfeng-31 - arme care reprezintă „asul” strategic al Chinei pentru a proteja suveranitatea și demnitatea țării, a relatat Xinhua. 

Racheta Dongfeng-5C (DF-5C) prezentată miercuri este cea mai recentă versiune a unui program de rachete început de China în anii 1970. Racheta este alimentată cu combustibil lichid și este capabilă să lanseze mai multe focoase independente asupra unei singure ținte. Parada a mai prezentat rachete hipersonice anti-navă pe care China le-a testat anterior împotriva unor machete ale portavioanelor americane. Printre acestea s-au numărat Yingji-19, Yingji-17 și Yingji-20. 

Alte rachete prezentate au inclus rachete de croazieră și alte rachete hipersonice, despre care mass-media de stat din China a afirmat că sunt echipate cu ”capacități de luptă în toate condițiile meteorologice”.

Arme laser împotriva dronelor

China a dezvoltat arme laser ca mijloc de apărare împotriva atacurilor cu drone. Gama completă de sisteme anti-drone prezentate la paradă a inclus un tun cu rachete, arme laser de mare energie și arme cu microunde de mare putere. Presa de stat a anunțat că acestea reprezintă o ”triadă” a sistemelor anti-drone ale Armatei Populare de Eliberare. 

„Ori de câte ori China prezintă noi tehnologii sofisticate este bine să ne amintim că (în ciuda progreselor evidente) ar trebui să fim precauți în privința faptului că au cele mai bune echipamente sau că știu cum să le folosească”, a declarat Rob Peters, cercetător principal la Heritage Foundation, un think tank cu sediul la Washington, citat de The Telegraph.

Drone şi elicoptere fără pilot

La paradă, China a prezentat de asemenea drone care pot opera sub apă și în aer, inclusiv drone care pot fi utilizate pentru recunoaștere și pentru a lovi ținte.

În plus, au fost prezentate elicoptere fără pilot, concepute pentru a fi lansate de pe nave. Tehnologia chineză în domeniul dronelor și-a dovedit eficacitatea pe câmpul de luptă din Ucraina.

”Un mesaj de avans tehnologic și putere”

”În ciuda tuturor întrebărilor operaționale care înconjoară unele dintre aceste noi elemente, China a transmis un mesaj de avans tehnologic și putere militară pe toate fronturile, din care strategii rivali au multe de înțeles”, a declarat Alexander Neill, analist de securitate din Singapore, citat de Reuters. 

Noile drone în formă de torpilă și gama de arme hipersonice care pot fi lansate de pe uscat, mare și aer, spun analiștii, ar reprezenta o amenințare serioasă pentru SUA și partenerii săi, în special atunci când sunt combinate cu numărul tot mai mare de rachete balistice cu rază medie de acțiune DF-26, care ar putea viza nave și baze precum Guam. 

Armata Populară de Eliberare a Chinei nu a mai fost testată în luptă de la ultimul său război din 1979, pe care l-a pierdut. Cu toate acestea, parada din acest an vine la doar câteva luni după ce Pakistanul a folosit arme fabricate în China, avionul de vânătoare J-10 și racheta PL-15, pentru a doborî, aparent, un avion Rafale fabricat în Franța, aparținând forțelor aeriene indiene.

Citit 375 ori Ultima modificare Miercuri, 03 Septembrie 2025 15:25

Mai multe din această categorie:

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro