Poliția a dat un potop de amenzi rutiere într-o razie feroviară

Poliția a dat un potop de amenzi rutiere într-o razie feroviară
Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

Unde nu cade, pică! După un astfel de scenariu s-a desfășurat cea mai recentă acțiune a Secției Regionale de Poliție Transporturi Galați, care, în marțea din Săptămâna Patimilor, a descins în gările din circumscripție și în trenuri, în căutare de indivizi certați cu legea, care aduceau atingere ordinii și siguranței publice.

Însoțiți de jandarmi, oamenii legii nu a avut foarte multe surprize neplăcute, dar asta nu însemnat că au plecat cu mâna goală din misiune. Abaterile rutiere comise de șoferi la trecerile de cale ferată au salvat onoarea acțiunii și au arătat că traficul feroviar sau adiacent zonelor feroviare, precum și siguranța oamenilor în aceste zone nu sunt chiar în afara pericolului.

”Pe parcursul acțiunii au fost aplicate 61 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 16.580 de lei, dintre care 30 pentru nerespectarea prevederilor O.U.G. nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice și 23 pentru încălcarea prevederilor Legii nr. 61/1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice. Polițiștii au verificat peste 100 de autovehicule și au legitimat aproximativ 270 de persoane. Totodată, au fost reținute 6 permise de conducere și au fost retrase 4 certificate de înmatriculare ale unor vehicule care prezentau diferite probleme”, au anunțat IPJ Galați la finalul acțiunii.

Cel mai mare ghinionist al întâlnirilor cu echipajele de poliție desfășurate în teren cu ocazia acestei acțiuni a fost un șofer în privința căruia analizele de laborator vor trebui să certifice dacă reprezintă sau nu pericol public. A fost, de altfel, singura persoană testată pentru consum de droguri, alături de alți șapte conducători auto testați pentru consum de alcool.

”Este vorba despre conducătorul unui autoturism, un bărbat în vârstă de 35 de ani, din municipiul Galați, care a fost depistat în flagrant delict de către polițiștii Postului de Poliție Transporturi Feroviare Brăila, la trecerea la nivel cu calea ferată de pe strada Anton Pann, din municipiul Brăila. În urma testării au rezultat indicii cu privire la posibila prezență a unor substanțe psihoactive. Ulterior, acesta a fost condus la o unitate medicală pentru recoltarea de mostre biologice, în vederea stabilirii cu exactitate a consumului unor substanțe interzise. În cauză a fost întocmit dosar penal”, a adăugat sursa citată.

Citit 381 ori Ultima modificare Joi, 09 Aprilie 2026 18:31

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro