Evaluaţi acest articol
(15 voturi)
7 comentarii

Neatenţia la volan şi, probabil, manevra neinspirată a unui şofer, au dus la blocarea celei mai aglomerate artere a oraşului, la o oră de vârf. S-a întâmplat joi după-amiază, când o coliziune care a antrenat mai multe autoturisme s-a soldat cu importante pagube materiale, cu rănirea a trei persoane şi, nu în ultimul rând, cu blocarea, timp de câteva ore, a traficului, inclusiv a troleibuzelor care au rămas "consemnate" în centru. Impactul, au susţinut poliţiştii, la capătul a două ore de cercetări, s-a petrecut puţin după orele 17,00, în faţa Liceului Pedagogic, la coada formată la semaforul din dreptul sediului Poliţiei Judeţene. Pe imaginile surprinse de camerele de supraveghere se vede cum un şofer iese din coloana de pe banda a doua şi se încadrează pe banda a treia, mai liberă. În acel moment a fost acroşat din spate de un alt autoturism care venea cu viteză, ciocnirea antrenând ulterior alte cinci maşini, unele aflate în mişcare, altele staţionate. 
"Cercetarea la fața locului pentru elucidarea cauzelor a stabilit că accidentul rutier s-ar fi produs din cauza nerespectării distanței regulamentare în mers între autoturisme. Conducătorii auto implicați au fost testați alcoolscopic, rezultatul fiind negativ", a precizat ag. şef. pr. Ciprian Stoica, purtătorul de cuvânt al IPJ Galaţi.
Răniţii din impact au fost duşi la spital, starea lor fiind în afara oricărui pericol. Şase maşini dintre cele şapte implicate au fost însă serios avariate şi au fost luate pe platforme de la faţa locului. Timp de două ore, traficul pe segmentul cuprins între bulevardul George Coşbuc şi strada Constructorilor a fost oprit, pentru ca poliţiştii să facă toate măsurătorile necesare. În cauză a fost deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă. 

Citit 8763 ori Ultima modificare Marți, 09 Februarie 2021 15:54

7 comentarii

  • postat de G-Man Vineri, 05 Februarie 2021 14:13 82.76.134.*** Link la comentariu
    1
    9

    las-o jos cu neatentia la volan. Se vede de la o posta cum gonea cocalarul de parca vroia sa decoleze nu sa se opreasca la semafor.

    Raportează
  • postat de Vica de pe 11 Siret Vineri, 05 Februarie 2021 11:47 95.76.3.*** Link la comentariu
    6
    4

    Iata o consecinta amplsarii haotice a semafoarelor!

    In zona, cate semafoare sunt?

    La locul coleziunilor, au demarat pe verde de la semaforul din Cosbuc, iar la 150-200 de metri, alt semafor, probabil pe rosu,cand politica amplasarii acestor semafoare era, dar nu s-a infaptuit, de a fi verde, unda verde,SIC!,pe tot sectorul,pana la semaforul din Tiglina 2,inclusiv!

    Dar, probabil, demarand cu viteza din Cosbuc, schimband banda, s-a asteptat tot la semafor verde, distanta fiind mica intre semafoare, demaraj in forta, l-a plesnit pe cel din fata, nemaiavand timp sa pastreze distanta stiind unda verde a lui cap de minge!

    Nu am inteles de ce este nevoie de atatea semafoare la distante mici, inclusiv in zona cu pricina!???

    Aceeasi situatie si pe Brailei, de la Potcoava pana in Cosbuc!

    Raportează
  • postat de CD Vineri, 05 Februarie 2021 08:41 5.2.209.*** Link la comentariu
    3
    8

    De ce like-urile pro se schimba din 2 in 2, iar dislike-urile din 1 in 1?

    Raportează
  • postat de vader Vineri, 05 Februarie 2021 08:16 193.230.156.*** Link la comentariu
    4
    13

    Acel pasaj este mult prea lung si prea putin supravegheat de politie. Clar. Pasajele in aliniament, cu asfalt bun atrag ori tembeli cu carnet de cateva luni, care se cred in Need for Speed, ori neatenti, ori chiar nulitati. ma intreb oare ce-ar face acesti "adevarati" care au provocat accidentul, in orase precum Bucuresti, Cluj, Brasov. In Bucuresti, cel putin, ar fi mancati de vii. Imi pun capul.

    Raportează
  • postat de Petrov Joi, 04 Februarie 2021 22:48 89.137.230.*** Link la comentariu
    32
    33

    Asta se intampla cand toti vor sa mearga cu masina zi de zi ca mersul pe jos la ei nu face piciorul frumos. S-a mers bara la bara, a pus unul frana si au intrat unii in altii. Eu circul cu bicicleta, trotineta electrica si cu troleibuzul.

    Raportează
  • postat de Blob Joi, 04 Februarie 2021 22:36 5.13.208.*** Link la comentariu
    3
    64

    Să vedeți când începe școala și se îmbulzesc toți să-și ia plozii de la Pedagogic...

    Raportează
  • postat de Tania Joi, 04 Februarie 2021 20:05 89.136.0.*** Link la comentariu
    5
    48

    Lipsa activitatii de prevenire din activitatea politiilor locale, nationale, animale, si a celorlalte cate mai sunt. Daca autospecialele cu girofar sunt pozitionate in zonele intens circulate, intersectii si alte zone de risc (nu in parcari subterane, spatele blocurilor, sau adaposturi la panda pe interzise)! Cam aici este concluzia. Nu exista prezenta pe strada. Pana si o sperietoare de paie imbracata cu vesta reflectorizanta genereaza reactia de atentie in trafic si reducere a vitezei. Si nu iau norme de hrana, sporuri de antena sau echipamente si pensii. Este adevarat ca sunt la gura erbivorelor, dar macar nu au costuri!

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.