Ca la noi... Alimentele s-au SCUMPIT, în ciuda reducerii TVA

Ca la noi... Alimentele s-au SCUMPIT, în ciuda reducerii TVA
Evaluaţi acest articol
(10 voturi)


Deşi cota generală a TVA a scăzut cu patru procente, din prima zi a anului trecut, de la 24 la sută până la 20 la sută, accizele pentru mai multe produse s-au redus, iar cota TVA pentru apa potabilă şi pentru cea folosită la irigaţii a scăzut la 9 la sută, aceste reduceri nu s-au regăsit în totalitate şi în preţul alimentelor.

Conform Institutului Naţional de Statistică, preţurile alimentelor au crescut, în 2016, cu 0,68 la sută comparativ cu finalul anului 2015. Mărfurile nealimentare s-au ieftinit cu 0,87 la sută, iar preţurile serviciilor au coborât cu 1,83 la sută. În cazul în care comercianţii ar fi aplicat integral reducerea TVA la preţurile de la raft, preţurile finale ar fi trebuit să scadă cu 3,2 procente.

Pe tot parcursul anului 2016, cele mai mari creşteri de preţuri s-au înregistrat la servicii poştale (+29 la sută) şi zahăr (+10 la sută), iar cele mai mari ieftiniri au fost la gaze (-7,7 la sută), apă-canal-salubritate (-7,5 la sută) şi energie electrică (-6,3 la sută).

Citit 2224 ori Ultima modificare Luni, 23 Ianuarie 2017 19:06

7 comentarii

  • postat de Mickey Mouse
    Joi, 26 Ianuarie 2017 08:39
    5.13.241.***
    Numai un pensionar fara minime cunostinte economice poate crede ca statul ii va mari pensia cu 10-20% la aceeasi putere de cumparare. Nimeni nu-si pune problema de unde vin acei bani? Intelegeti ca cineva trebuie sa produca in plus ca sa existe acei bani,iar cum la noi se intampla exact invers,logic ca apare o depreciere a puterii de cumparare sau o devalorizare a banilor. Cand o dudui economia si o sa fie cerere de forta de munca pe piata,abia atunci sa aveti pretentii. Pana una,alta,va imbata astia cu apa chioara ca sa-si rezolve problemele cu justitia...
    0
    1
    Raportează
  • postat de daniel
    Miercuri, 25 Ianuarie 2017 17:24
    89.137.139.***
    Nimeni nu controleaza preturile la alimente..daca se maresc salariile sau scade tva si cu 15% tot aceleasi preturi sau mai mari. E o intreaga mafie in acest lant. Guvernul poate de maine sa spuna: v-am marit salariile cu 100%..ei...cum afla comerciantii maresc si ei preturile si practit tot aia. Bataie de joc! Trebuie eliminati intermediarii si lasati doar producatorii sa vanda direct ca sa fie un pret mai bun.
    1
    0
    Raportează
  • postat de MIHAIL
    Marți, 24 Ianuarie 2017 18:07
    5.13.254.***
    PROMISIUNILE DE BASM .prin care partidul rozaliu a dobandit majoritatea in PARLAMENT mi-au amintit un banc,si va veti convinge ca situatia evocata seamana foarte bine cu ce a facut (fara rusine,zic si eu!!!)psd-ul in campania electorala,mintindu-ne ,UITAND PROBABIL CA ,ASA CUM SE SPUNE ,MINCIUNA ESTE O GRAVA INSULTA PENTRU CEI CARORA LE ESTE DESTINATA!!!!iAR TINTA A FOST,CUM SE VEDE ,POPORUL!!!SA REVIN LA BANCUL PROMIS; ITIC,un evreu sarac lipit(na, ca mai sunt si evrei saraci!!!).simtindu-si aproape sfarsitul isi cheama grabnic rudele cele mai apropiate pentru a le spune cum dispune de averea sa...-----Copiii mei iubiti,luati aminte si respectati aceste dispozitii,mai intai vreau ca restaurantul din centrul orasului sa -l las lui STRUL,bun si credincios frate!!Via de la NICORESTI o las pentru REBECA,buna si inteleapta mea fiica,magazinul de stofe il las lui SLOIM,devotat si intelept fiu,continuand astfel pret de cateva minute bune...INTR-UN tarziu,REBECA ,cu tot respectul cuvenit bunului tata in acel emotionant moment,indrazneste sa intervina;-------TATA,dar nimic din ce spui ca lasi nu ai avut niciodata,si nici acum,se intelege???!!!IMPERTURBABIL,,ITIC,dupa un monment de gandire,raspunde;------DAR BUNA MEA FIICA,nu conteaza ca nu am nimic dintre cele enumerate,FITI -MI RECUNOSCATORI PENTRU BUNELE MELE INTENTII,ACESTEA CONTEAZA CU ADEVARAT!!!!
    0
    5
    Raportează
  • postat de crystal
    Marți, 24 Ianuarie 2017 14:31
    95.76.32.***
    Au grija mafiotii din fruntea tarii care au la mana anumite alimente pe bursa sa le scumpeasca ,ei controleaza preturile .
    Vezi miliardarul Tariceanu din fruntea ALDE si unul din sponsorii ciumei rosii PSD ,fostul prim ministru rocker pe motocicleta care detina total sau procentual ATS dealur oficial de masini Citroen in Romania, asa ca atunci cand cumparati o masina citroen veti face fundul un pic mai mare lui tariceanu. Si asta e doar una din cele vreo 14 firme, cel putin, printre care chiar si de comercializare vinuri ca sa nu mai vorbim de rompetrol constanta unde cele 10 milioane de actiuni vandute la bvb au adus o cifra estimata de 5 miliarde lei si asta in anul 2005.
    2
    10
    Raportează
  • postat de NOAPTE BUNA GALATENI!
    Marți, 24 Ianuarie 2017 11:50
    78.96.253.***
    Ce va mirati, au crescut salariile si pensiile,50,60 lei pe medie,care se intorc dublat, poate si mai mult, la capitalistii de carton, ieri comunisti!

    Ce au luat-o in barba romanii la 11 decembrie, cand si-au dat votul pe promisiuni desarte!

    Si asta-i de abia inceputul, ateptati, nu departe in timp, primavara, cand fundul sacului, de atata bajbaiala, este deja rupt,de cei care au bagat mana la repeazeala sa-si umple buzunarele....

    Fraierii la coada,la..., vot.

    Si,

    Sarmale, bautura, fasole cu carnati, bautura,MOACA ba, pe la biserici.
    Vai de gardurile bisericilor, la ce navala o sa fie!

    Noapte buna galateni!
    2
    11
    Raportează
  • postat de EU
    Marți, 24 Ianuarie 2017 10:11
    5.13.195.***
    Macar pretul la apa sa scada daca tot au scazut TVA la 9%, sa le fie rusine daca au facut scumpiri.
    1
    15
    Raportează
  • postat de cetateanuL
    Marți, 24 Ianuarie 2017 08:55
    89.137.230.***
    Tot ce se da se va lua tot de la noi. Impresia, ca va fi mai bine asa cum Ponta mintea continuu ca economia duduie dari noi nu simteam nimic, Dragnea este pregatit pentru acelasi lucru. Ba mai mult, o sa incaiere poporul pe alte minciuni si masinatii, gen gratiere.
    2
    16
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.