Excelenţa, privită de la fereastra autorităţilor

Evaluaţi acest articol
(16 voturi)

De sus, de la fereastra autorităţilor, realitatea se vede, adesea, diferit de ceea ce trăim noi, cetăţenii. Iar ceea ce numesc autorităţile excelenţă, pentru noi ar trebui să fie normalitate, dar e departe de a fi.

În octombrie 2015, Primăria Galaţi, condusă de Marius Stan, anunţa că i-a fost decernat "Premiul de Excelenţă pentru proiecte de dezvoltare a serviciilor sociale", la Gala Premiilor de Excelenţă în Administraţie. Pentru ce? Pentru cartierele de locuințe sociale pe care Primăria le construia în Micro 17 și în Drumul Viilor.

Ar fi trebuit să fie 1.200 de locuinţe… Dar nu sunt decât 600, dintre care 528 cu greu pot fi numite astfel, pentru că nu întrunesc criteriile legale pe care trebuie să le îndeplinească o locuinţă. Sunt mai strâmte decât prevăd normele legale, iar singura sursă de iluminare naturală a dormitorului este un geam pe coridorul comun al blocului. Se încalcă prevederi din Legea locuinţei, din normele de igienă şi sănătate publică şi, cel mai grav, nici dispoziţiile privind evacuarea în caz de incendiu nu sunt respectate. Iar proiectul din Drumul Viilor a rămas pe hârtie.

Lăsăm la o parte ghetoul - scuzaţi! - campusul social din Micro 17 şi ne îndreptăm privirea spre următorul premiu decernat Primăriei Galaţi, conduse de primarul Ionuţ Pucheanu: în decembrie 2018, pentru "Excelență în Sănătate și Asistență Socială", în cadrul Galei Asociației Municipiilor din România. Excelenţă în sănătate? Chiar şi dacă vorbim despre centrele de permanenţă medicală înfiinţate până acum de Primărie, doar două la număr, e totuşi puţin. Cât despre excelenţa în asistenţă socială… Să-mi fie cu iertare, dar când încep să strige asistenţii personali, neplătiţi la timp, autorităţile locale îndreaptă un deget acuzator către Bucureşti, că de acolo întârzie banii!

A urmat, în decembrie 2019, premiul de "Excelență în Regenerarea urbană a spațiilor publice", tot la Gala Municipiilor. Ce să zic… Beton! La propriu şi la figurat!

Şi iată că acum, în decembrie 2021, Primăria Galați a obținut trofeul pentru excelență în transport public și mobilitate, în cadrul Galei Asociației Municipiilor din România - ediția a patra. Fireşte, cele peste o sută de mijloace de transport noi, achiziţionate în ultimii ani, sunt mai mult decât necesare, dar… nu îndeajuns. Şi asta pentru că problemele grave, nerezolvate de ani buni, sunt în transportul public gestionat politic. Iar autorităţile încearcă acum să afle cât costă kilometrul parcurs de mijloacele de transport, ca să ştie de câţi bani ne permitem să circulăm cu autobuzul, tramvaiul şi troleibuzul în 2022. Excelent, ce să zic!

Citit 1593 ori Ultima modificare Joi, 16 Decembrie 2021 23:33

Mai multe din această categorie:

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.