Echipa DynaByte a Colegiului "Vasile Alecsandri", gazdă pentru un concurs regional de robotică

Echipa DynaByte a Colegiului "Vasile Alecsandri", gazdă pentru un concurs regional de robotică
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Sezonul 10 FTC DECODE a adus pentru echipa de robotică DynaByte a Colegiului Național "Vasile Alecsandri", coordonată de mentorul prof. Onuț-Valeriu Atanasiu, una dintre cele mai mari provocări de până acum: rolul de gazdă pentru un eveniment de tip League Meet. 

„Organizarea unei astfel de competiții presupune o responsabilitate uriașă, de la asigurarea condițiilor tehnice de joc și gestionarea echipelor participante din județele Galați, Brăila și Tulcea, până la menținerea unei atmosfere pline de energie și fair-play. Astfel, prin DynaMeet, am facilitat acest cadru, fapt ce ne oferă o satisfacție aparte. Privind în urmă, efortul depus în pregătirea terenului și coordonarea voluntarilor a meritat din plin. Am reușit să transformăm sala de sport a Liceului Tehnologic "General de marină Nicolae Dumitrescu Maican” într-o arenă vibrantă, unde pasiunea pentru robotică a fost motorul fiecărui meci. Dincolo de responsabilitățile logistice, adevărata testare a avut loc în teren. Robotul nostru a fost supus la numeroase încercări, iar fiecare meci ne-a forțat să ne adaptăm strategiile în timp real”, ne-a spus prof. Onuț Atanasiu.

La finalul competiției, DynaByte s-a clasat pe locul 3, câștigând patru din cele şase meciuri. Această realizare este mai mult decât o recunoaștere, este o confirmare a muncii întregii echipe, efort constant de programare, design și asamblare.

„Dorim să-i felicităm pe câștigătorii Meetului, care au dat dovadă de performanță în cadrul acestui eveniment, fiind răsplătiți cu premii oferite de Moviland Met SRL. Echipa Seramitae a Colegiului Național "Costache Negri" Galați s-a clasat pe locul 1, iar Thobor, echipa Colegiului Național "Calistrat Hogaș" Tecuci, a ocupat poziţia a doua. Nimic nu ar fi fost posibil fără sprijinul partenerilor care au înțeles importanța susținerii educației STEAM. Adresăm mulțumiri speciale principalului nostru sponsor din acest sezon, Patisgal SRL, care a dat savoare evenimentului. Datorită generozității lor, am reușit să amenajăm un Food Corner primitor, unde participanții și voluntarii s-au putut bucura de produse de patiserie proaspete și delicioase. De asemenea, suntem recunoscători Universității „Dunărea de Jos” din Galați pentru cele două premii speciale oferite echipelor Epsilon a Colegiului Național "Spiru Haret"din Tulcea și Hex a Bibliotecii Județene "Panait Istrati" din Brăila, precum şi Consiliului Județean Galați, care a asigurat pentru fiecare echipă participantă materiale de promovare a județului nostru”, a mai spus prof. Onuț Atanasiu.

Citit 283 ori Ultima modificare Marți, 13 Ianuarie 2026 18:23

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro