*… ne asigură Irene Zamfir, şefa Staţiei Meteorologice Galaţi *
Nu, nu meritam avertizarea de cod galben, portocaliu sau mov. Şi iată de ce:
„La Galaţi au fost într-adevăr, înregistrate căderi de apă de 23,6 de litri pe metrul pătrat, dar la Tecuci a plouat doar un litru pe metrul pătrat”, explică meteorologul Irene Zamfir şi continuă:
„Aşadar, cantităţile de apă nu au fost deloc distribuite uniform în tot judeţul. În plus, avertizarea de cod se emite bazându-se pe o întreagă sumă de indici, alţii decât cei privind strict potenţialele cantităţi de precipitaţii”.
De joi - senin
Şi duminică, şi luni, cantităţile de apă căzute la Galaţi au fost sensibil egale – în jurul valorii de 23 de litri. Conform datelor obţinute de la Staţia Meteo, nu putem spera la vreme frumoasă decât începând de mâine.
„Miercuri precipitaţiile vor continua, deci trebuie să luăm în continuare umbrelele cu noi. Cu toate acestea, temperaturile nu scad decât în timpul averselor propriu-zise. Altfel avem 26-27 C°, iar ploile sunt ploi obişnuite, de vară”, încheie şefa Staţiei Meteo.
Cu un început neclar de vară, Galaţiul arată neaşteptat de murat. Să nu disperăm însă, mai este încă destul praf de înghiţit pe străzile oraşului nostru.