Premiul pentru interpretare (rol secundar), câștigat de actorul Andrei Dombrovschi, pentru rolurile din „Alice in Wonderland” este trofeul cu care Teatrul pentru Copii și Tineret „Gulliver” din Galați s-a întors de la Festivalul Internațional de Animație „Sub bagheta lui Merlin”, ediția a X-a, de la Timișoara. Cele două roluri cu care actorul a convins juriul sunt pacientul numit Grimasă și Pisica de Cheshire.
„Ne bucurăm nespus că am fost, din nou, parte din povestea magică a lui Merlin! Mulțumim pentru oportunitatea de a aduce povestea «Alice in Wonderland» mai departe și, nu în ultimul rând, mulțumim pentru premiul acordat! A fost, ca de fiecare dată, o experiență magică!”, a transmis trupa Teatrului „Gulliver” după participarea la ediția aniversară a festivalului.
Potrivit organizatorilor, festivalul s-a încheiat cu emoție, aplauze și recunoștință pentru toți artiștii care, timp de opt zile, au adus la Timișoara povești pline de sensibilitate, culoare și imaginație.
Iar „Alice...” a fost una dintre cele mai frumoase!
Cât despre rolurile care i-au adus actorului Andrei Dombrovschi Premiul pentru interpretare, o lăsăm să povestească pe regizoarea spectacolului, Ana Crăciun Lambru: „Andrei e un actor complex, sensibil, ce poate trece cu ușurință, de la un registru comic, la momente de dramă. Are adevărul la el, cum se spune, și îl crezi. Când intră în scenă, te lipești de el, căci are o carismă care iese prin toți porii. Pe Andrei nu poți să te superi, căci chiar e ca un motan mare care face prostii și tot felul de giumbușlucuri, dar e super iubibil. Andrei a creat o Pisică de Cheshire cu poveste, nu doar o apariție trecătoare. Sper ca mulți tineri să se regăsească în personajul său, cu traumele și bucuriile sale”, a scris regizoarea, într-o postare pe pagina sa de Facebook.