A murit Mariana „Cur de Fier” - Capăt de drum pentru una dintre „legendele” oraşului

A murit Mariana „Cur de Fier” - Capăt de drum pentru una dintre „legendele” oraşului
Evaluaţi acest articol
(2 voturi)

Mariana Baboş, cunoscută ca „Mariana Cur de Fier”, a decedat ieri dimineaţă, la ora 9,00, la Spitalul Clinic de Urgenţă "Sfântul Apostol Andrei". Femeia, în vârstă de 59 de ani, a fost internată la secţia de Neurologie a spitalului pe data de 5 decembrie, cu un accident vascular cerebral. Se pare că Mariana Baboş suferea de insuficienţă cardiacă, iar AVC-ul i-a fost fatal.

Cei din Spitalul Judeţean nu au făcut declaraţii despre decesul femeii, pentru că la ei a ajuns ca o simplă pacientă. Era şi normal până la urmă… În ultima vreme, nimeni nu mai ştia prea multe despre celebra „Mariana Cur de Fier”. Dar, dacă ar fi să îi întrebăm pe cei trecuţi de prima tinereţe, cu siguranţă am afla foarte multe despre cea care a dat un chip prostituţiei în oraşul nostru.

Prostituţie pe vremea comuniştilor
Înainte de 1989, prostituţia, chiar dacă este considerată cea mai veche meserie din lume, era un subiect tabu. Cu toate acestea, Mariana se prostitua. Apoi, a strâns o mână de fete şi le-a sprijinit în practicarea prostituţiei. Clienţi? Suficienţi. De la cei mai săraci şi până la poliţişti, securişti şi oameni importanţi ai urbei. Probabil asta a şi propulsat-o pe Mariana în viaţa „socială” a oraşului. Clienţii îi asigurau atât partea materială, cât şi protecţia. În ciuda faptului că toţi se fereau să-i pomenească numele şi activitatea, toţi o cunoşteau pe „Mariana Cur de Fier”. Generaţii întregi au auzit de legenda acestui nume. Chiar şi după ce a renunţat să practice ea însăşi prostituţia, legenda ei a rămas printre bărbaţii din oraşul nostru şi nu numai…

Printre revoluţionari
Revoluţia din decembrie 1989 a prins-o pe Mariana printre cei care ieşiseră în stradă să îşi exprime bucuria libertăţii. A ţinut morţiş să îşi facă apariţia în balconul fostului Consiliu Judeţean pentru a striga, în stilul caracteristic, că s-a dat liber la… prostituţie.

Avea pe atunci aproape 40 de ani. Trecuse prin multe şi văzuse la fel de multe. Avea relaţii, clienţi fideli şi notorietate. După Revoluţie, despre „Mariana Cur de Fier” s-a vorbit la fel ca şi înainte, numai că ea îşi cam pierduse interesul pentru Galaţi şi pentru România. Libertatea a venit pentru celebra Mariana cu izul banilor de peste hotare. Folosindu-se de ceea ce ştia cel mai bine să facă şi mizând pe fetele cu experienţă, alături de care lucrase atâta timp, a plecat să bată la porţile Europei.

I-au trebuit vreo zece ani să îşi facă „vad” printre vecinii europeni, dar a reuşit până la urmă să se facă cunoscută, ca şi la Galaţi. Italia, Spania, Turcia au fost cele mai importante locuri unde Mariana îşi făcuse relaţii.

De prin 2000, a început să racoleze fete noi. Şi-a implicat în asta inclusiv copiii.

Treaba a mers bine până undeva în 2005 - 2006. De ce şi cum a ajuns familia Baboş în atenţia autorităţilor nu se poate spune cu exactitate. Probabil, vreuna dintre fetele racolate a vrut să iasă din combinaţie…

La un moment dat, procurorii DIICOT au intrat pe fir. Şi, de aici, activitatea familiei a fost exact ca o carte deschisă pentru anchetatori. DIICOT-ul a stabilit că din grupare făceau parte şapte persoane, legate între ele prin diferite grade de rudenie, dar mai ales de dorinţa de a face bani. Şi au făcut suficienţi, cel puţin dacă este să ne uităm doar pe lista bunurilor confiscate de procurori.

După ce anchetatorii şi-au încheiat documentarea, dosarul a ajuns, în martie 2009, pe masa judecătorilor. După un an şi trei luni au apărut şi primele condamnări. Logic, cei şapte nu au fost mulţumiţi şi au atacat sentinţa dată de Tribunal. La începutul anchetei, patru dintre cei şapte au fost arestaţi, însă, după o perioadă, singurul care a rămas după gratii a fost Ascanio Baboş, fiul Marianei. Faptul că fiul ei era încă în arest, a determinat-o pe Mariana să vină la fiecare termen de judecată. Cine nu o cunoştea, nu ar fi putut să spună la vederea Marianei Baboş că aceasta a fost una dintre cele mai frumoase şi mai căutate prostituate ale oraşului. Timpul şi-a pus amprenta şi a transformat-o într-o femeie oarecare, care venea pur şi simplu să îşi vadă fiul aflat în arest. Doar fetele care o însoţeau de fiecare dată trădau faptul că şi ea a fost cândva ca ele.

După încă un an de la condamnare, pedepsele celor şapte au fost reduse de magistraţii de la Curtea de Apel Galaţi. Nici aşa nu s-au mulţumit, aşa că au atacat încă o dată decizia, dosarul fiind acum la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

Problemele de sănătate nu i-au mai permis însă Marianei „Cur de Fier” să primească sentinţa finală. Ea a murit înainte de a afla ce pedeapsă îi hărăzeşte lumea asta.

Citit 28591 ori Ultima modificare Joi, 08 Decembrie 2011 00:45

26 comentarii

 • postat de consuela
  Luni, 26 Martie 2012 05:03
  D-ZEU sa o ierte si va rog frumos sa nu o mai criticati si sa o lasati sa se odihnesca in pace acolo unde este,pe langa greselile facute Mariana o fost o femeie cu o inima foarte mare si un suflet foarte bun nimeni nu este perfect in lumea asta asa ca sa nu mai criticati,criticativa pe voi insusi si vedetiva greselile voastre,Marian a fost si va ramane mereu in sufletele noastre va ramane o Legenda ptr.toata lumea.
  3
  1
  Raportează
 • postat de cristian
  Miercuri, 28 Decembrie 2011 01:12
  pentru sorin de la 11:23, mai citeste ziarul tata nu da drumul la gura aiurea, citeste si tu la rubrica cultura bibicule
  0
  0
  Raportează
 • postat de cristina
  Duminică, 11 Decembrie 2011 15:17
  nu este chiar adevarat ce zice despre ea ea chear a fost o prostituata candva dar dupaia si-a pus curvele la produs e desteapta femeia asa ca nu mai mancati cacat ca voi nici nu o cunoasteti eu o cun am fost si la inmormantarea ei...
  1
  1
  Raportează
 • postat de vio
  Vineri, 09 Decembrie 2011 14:31
  PACAT! Ziiarul care candva era de calitate a ajuns o josnica fituica care preamareste mafiotii locali . Daca m-as considera intelectual(cum probabil se crede aceasta ziarista ) mi-ar fi rusine sa acord atata atentie infractorilor care au facut suficient de mult rau .Fituica voastra a ajuns rusinea ziarelor locale in ultima perioada.Ar fi bine sa-i schimbati si numele in ”viata mafiotilor”.
  0
  0
  Raportează
 • postat de camelia
  Vineri, 09 Decembrie 2011 11:00
  IGNOOOOOORRR !!!!!!!!!
  0
  0
  Raportează
 • postat de Vivi Manole
  Vineri, 09 Decembrie 2011 10:54
  Apropos de promovarea valorilor.....la asa oras asa personaj...felicitari ....valoare stire zero....chiar nu mai aveti ce scrie?
  1
  0
  Raportează
 • postat de robert
  Vineri, 09 Decembrie 2011 10:48
  Exhaustiv vorbind , aceasta Ioana D'arc a prostitutiei galatene, si nu numai, a incetat din viata . Imaginati-va ca autoritatile locale vor acorda ceva finante de la bugetul local pentru a construi un monument dedicat raposatei . Cum spunea cineva mai sus, nu vreau sa imi imaginez cum va arata, ideea e sa nu va mirati cand in centrul Galatiului veti vedea ca rasare un ditamai mormanul de fier, in forma de CURRRRRRRRRR. :))))))))):))))))).Propun pe aceasta cale sa stricam elicea de la faleza , sa o dam la topit, si sa modelam un cur de bronz .
  La buna vedere !!!!!!!
  1
  0
  Raportează
 • postat de zzz
  Vineri, 09 Decembrie 2011 09:50
  un oras bletemat ; nu tu primar; nu tu cultura ; si venim si ziaristi tampiti; auzi tu ce articol..............
  0
  0
  Raportează
 • postat de curiana mar de fier
  Joi, 08 Decembrie 2011 22:09
  hahaha:)))))))) wtf - asta e o stire?!!!! Sa ma ia naiba!!! Deci asta e la limita imposibilului! doamne dumnezeule care nu existi! haha, lol, a murit marina cur de fier! Puteam trai bine mersi fara sa fiu informata asupra acestui eveniment!
  1
  0
  Raportează
 • postat de io pe cine mai ciocanesc de-acu incolo
  Joi, 08 Decembrie 2011 20:28
  oare s-o indura cineva sa-i toarne la combinat sau ce a mai ramas din combinatul galatean, niste buci din fier ca sa fie puse la catafalc si sa stie, astfel, lumea cand va veni la tintirim ca acolo zace roaba lu dumnezeu cea care a aruncat cu "curu de fier" in "cainii" cu bani? :))) cica despre morti numa de bine! normal ca o regreta contabilii ei, si alti camatari si sefi de-alde pimp de galati din care si-au tot tras osanza si astfel si-au luat si ei termopane, isi facura viloaie si alde Q7. s-a întins o coarda şi ete se rupsă! mare praf si nori de fum! la cate sunt in tzara asta de discutat, la cate sunt in tzara asta de facut asta trebuia pus pe tapetul ziarului astuia? daca era prostitutia legalizata si ea saracutza a cotizat la stat impozit o viatza intreaga si chiar si-a depasit planul cincinal atunci frate da-i si o medalie si onor militar! pana atunci dragi galateni! mai bine puneti maturile in doliu decat sa scrieti la ziar cat de fier putea fi pana si un "cur" decedat! weah!
  1
  0
  Raportează
 • postat de Alpenstock
  Joi, 08 Decembrie 2011 16:16
  Pai cred si eu ca trebuia sa scrie Viata libera despre "Mareana"! Afost tiza si tovarasa de lupta in revolutie a domnului care conduce ziarul din vara. S-o fi dedulcit si 'mnealui la ceva carne proaspata si piele-ntinsa... acu' tre' sa o pomeneasca, de! asa-i crestineste. Ma intreb daca astia de la securitate - care s-au dedulcit si ei - au platit vreun necrolog!? Vad ca la Viata libera decesele-s fruncea; trebuie conservata si dezvoltata strategia asta de publicitate - aduce bani si prosperitate. Fie vorba-ntre noi... bagati tare pe morti, ca o mare parte din clienti v-a intors curul. Sper ca nu ma cenzurati acuș pentru termenul de "cur"!
  0
  0
  Raportează
 • postat de pepeman
  Joi, 08 Decembrie 2011 15:43
  Băi martalogilor, dacă ştirea nu e interesantă,. de ce drakku aţi mai postat aici cu duiumul?
  0
  0
  Raportează
 • postat de noname
  Joi, 08 Decembrie 2011 13:59
  Dar ce articol " interesant " !
  0
  1
  Raportează
 • postat de iza
  Joi, 08 Decembrie 2011 13:04
  de ce nu se spune in acest articol mai pe "sleau" despre cate fete a chinuit si cate scanaluri au fost in Galati din cauza acestei femei? o ridica in slavi de parca ar fi cineva important! oare chiar nu mai avem despre ce scrie in ziare? dupa cate stiu a mai fost un nebun ( nu-mi amintesc acum numele sau) care si-a publicat o carticica cu poezii in care era chiar si o poezie dedicata acestei femei. oameni buni ...!!!!scrieti despre ceva care chiar sa ne placa sa citim, nu umpleti paginile cu mizerii. dumnezeu sa o odihneasca in pace!
  1
  1
  Raportează
 • postat de Carmen
  Joi, 08 Decembrie 2011 11:34
  Tara moare si Viata Libera ... se piaptana..cam asa ati facut voi. Nu va e rusine cu un asemenea articol, de la cine l-a scris pana la cine si-a dat acordul pentru a fi publicat? Chiar atat de josnici sunteti si nu aveti subiecte? Nu e nicio tragedie daca nu aveti treaba serioasa, va puteti lasa oricand. Avea dreptate cine spunea de curand ca ziarul a decazut...foarte mult.
  1
  0
  Raportează
 • postat de Sorin
  Joi, 08 Decembrie 2011 11:23
  Dumnezeu sa o ierte! Dar constat cu surprindere ca tot prostutia e la inalte cote culturale si nu adevaratele talente.Aveti o galateanca extrem de talentata care pe data de 7 decembrie a lansat primul sau album THE DREAM. Este vorba despre IRINA POPA. Despre acest fapt aveti idee?
  1
  0
  Raportează
 • postat de sgs2
  Joi, 08 Decembrie 2011 11:13
  stiti ce e super la articolul asta? ca a facut 2083 de afisari in 24 de ore, ca papagalii care comenteaza ca aceasta stire nu trebuia data sparg audienta la "acces direct" si subiecte mult mai cretine, si ca asta inseamna audienta in Romania in general nu in Galati!!! Ati vazut pe strazi foarte multa cultura pe strazi in Galati pe 30.11 cumva? ati citit rapoartele de presa centrale si rapoartele de audienta TV? se vinde un ziar quality ca Romania Libera sau Click? Tampa de Simona Gherghe face 7 mil de Eur din Publicitate pt ca asta vine!!! foarte bine Viata libera ca mai abordati si stiri de acest gen pentru ca Apaterm, Sedinta Consiliului si Cultura nu va aduc decat o audienta "normala" adica medie - vedem zilnic ce se intampla!!! Sincere Felicitari!!! eventual faceti intr-o zi a saptamanii o pagina speciala de can-can si veti vedea cum creste audienta
  1
  0
  Raportează
 • postat de kyky
  Joi, 08 Decembrie 2011 11:05
  Zoso ai dreptate. Mariana nebuna i se spunea,cur de fier era Barbuzanca.
  0
  0
  Raportează
 • postat de adrsad fgsdgfs
  Joi, 08 Decembrie 2011 10:05
  @FLO - Nu stii ce vorbesti sau esti rau intentionat sau poate esti un mafiot

  Sa ne fereasca Dumnezeu de legalizarea prostitutiei. Sa nu creada careva ca prin legalizare saracele fete vor fi mai protejate ci din contra, mafiotii vor avea mai multa libertate in a le exploata.
  DIN LEGALIZAREA PROSTITUTIEI NU CASTIGA DECAT MAFIA care in felul acesta o sa iasa in fata. Sa nu credem cumva ca o sa se faca firme de stat cu bagaboante ...
  Pentru cine nu stie... prostituatelor le este oprit a fi ingropate in cimitir la un loc cu crestinii fara o deplina indreptare... !!!
  2
  0
  Raportează
 • postat de FLO
  Joi, 08 Decembrie 2011 09:28
  frumos articol! nu am fost niciodata la o prostituata, dar prostitutia trebuie legalizata! prin asta are de castigat toata lumea! DUMNEZEU SA O ODIHNEASCA!!
  0
  0
  Raportează
 • postat de eu
  Joi, 08 Decembrie 2011 08:45
  halal legenda bravo teodora poate ajungi si tu o legenda dupa asa articol
  0
  0
  Raportează
 • postat de eu
  Joi, 08 Decembrie 2011 08:43
  chiar ati terminat toate subiectele interesante ale galatiului?acest articol este o rusine pentru ziarul nostru cotidian
  0
  0
  Raportează
 • postat de Roland
  Joi, 08 Decembrie 2011 08:14
  daca asta va este simbolul vostru revolutionar de la 1989 ,nu am nimic a zice.Domnul cu voi,caci aveti mare nevoie,halal articol.Asa Tara asa ziaristi,
  0
  0
  Raportează
 • postat de Ion Cetateanu
  Joi, 08 Decembrie 2011 07:32
  Mare pacat ,a murit principalul simbol al "revolutiei"din Galati . Dar si mai mare pacat este ca mai sunt de alte sute " curve revolutionare" ,preponderent masculine ,cocotate la varf in societate si cu recompense grase.. Daca noi oamenii nu am putut sa le dam deoparte ,vad ca are grija bunul Dumnezeu sa o faca ..... mai draga ateule.
  0
  0
  Raportează
 • postat de Zoso
  Joi, 08 Decembrie 2011 06:57
  Sunteti intr-o mare eroare.Mariana Babos era Mariana NEBUNA. Mariana ,,cur de fier'' e altcineva.
  0
  0
  Raportează
 • postat de livia
  Joi, 08 Decembrie 2011 05:40
  Sa fiu sincera, nu mi-a placut subiectul. Sunt lucruri importanta pt. a fi dezbatute. Daca Legea... nu e Lege, depinde ce se intelege si cum se interpreteaza... de catre anumiti lectori. De ce-am intervenit? Gresita formularea "ca si". Gresita! Se impune o "erata".
  0
  1
  Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.