Recidivistul, care la mijlocul lunii ianuarie a încercat să ia viața unui om pentru a scăpa de o datorie, a fost trimis în judecată, în stare de arest preventiv, pentru tentativă de omor calificat.
Conform rechizitoriului, pe 15 ianuarie, bărbatul s-a întâlnit cu victima, la care avea o datorie mai veche, în valoare de 6.500 de lei. Pe fondul unor discuții aprinse referitoare la restituirea banilor, individul a scos cuțitul și l-a atacat pe celălalt bărbat, înjunghiindu-l în abdomen. Victima a fost dusă la spital, unde medicii au considerat că i-a fost pusă viața în pericol. Incidentul, care s-ar fi putut încheia cu un deces, s-a petrecut într-un loc public din județul Galați.
Procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Galaţi a finalizat urmărirea penală şi a dispus trimiterea în judecată, în stare de arest preventiv, a inculpatului, pentru săvârşirea infracţiunii de tentativă la infracţiunea de omor calificat, în stare de recidivă postcondamnatorie. Rechizitoriul, însoţit de dosarul de urmărire penală, a fost trimis, pentru judecarea cauzei, Tribunalului Galaţi, cu propunerea de menţinere a măsurii preventive.

