O eroare greu de explicat s-ar fi produs, zilele trecute, la plata salariilor pentru angajații Fiscului gălățean. Concret, un număr de salariați au primit mai puțini bani la leafă, sume semnificative, chiar și de peste 1.000 de lei, în timp ce alții au primit bani mai mulți, în unele cazuri de aproape 2.000 de lei.
Conform surselor noastre, eroarea s-a produs în cazul salariilor virate printr-o singură bancă. Angajații care au conturi la alte bănci au primit sumele corecte.
Nu știm încă numărul total al celor care au primit salarii greșite, nici dacă situația s-a produs numai la AJFP Galați sau a apărut și în alte unități fiscale din alte județe, subordonate Direcției Generale Regionale a Finanțelor Publice (DGRFP) Galați.
Am solicitat, miercuri, prin e-mail, clarificări de la DGRFP Galaţi. Probabil că, până vom primi un răspuns oficial - sperăm, cât mai rapid -, situația va fi deja rezolvată.

