GALERIE FOTO & VIDEO / Potopul de 30 de minute de la Corod a devastat 550 de gospodării

GALERIE FOTO & VIDEO / Potopul de 30 de minute de la Corod a devastat 550 de gospodării
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

20 de case au fost inundate, după o ploaie dealtfel foarte scurtă


O ploaie torenţială a distrus 550 de gospodării din comuna Corod. În doar 30 de minute, perioadă în care nu se vedea nici măcar cerul, apa a pătruns în curţile corodenilor, le-a devastat culturile şi, în 20 de cazuri, a intrat şi în case. Cei care nu au fost foarte curajoşi să iasă să înfrunte torentul au rămas şi fără păsările din curte. „Am reuşit să scăpăm animalele mari. Le-am dus pe la vecini. Păsările, însă, nu am reuşit să le mai salvăm. Am rămas şi fără ele, şi fără legumele din curte”, ne-a povestit Ştefan Nica.

Ploaia de miercuri seară a prins-o pe Profira Zărnescu în vizită la părinţi. Femeia, însărcinată în şapte luni, s-a speriat foarte tare când a venit apa. „Ne-a inundat tot. Apa încă pluteşte în beci. Proviziile pe care le aveam acolo au fost acoperite de apă. Fântâna s-a lăsat în pământ din cauza viiturii. Nu mai avem nimic aici. Eu plec la Tecuci, dar părinţii mei vor rămâne aici şi îmi e teamă pentru ei”, ne-a mărturisit femeia.

Pompierii nu ştiau unde să intervină mai repede

Pe uliţa din apropierea pârâului Corozel, pompierii s-au luptat ore în şir să scoată apa din casele şi din curţile oamenilor. Înarmaţi cu pompe, aceştia nu ştiau unde să intervină mai repede, astfel încât să îi ajute pe toţi cei afectaţi. Unii însă nu au mai aşteptat ajutorul, ci s-au apucat de dărâmat gardurile, cu picamărul, pentru a evacua apa din grădini. „Sunt mulţi oameni afectaţi, cărora le-a intrat apa în case. La noi e bine, avem apă doar în grădină. Ne descurcăm singuri. Să îi ajute pe cei năpăstuiţi”, ne-au spus unele dintre victimele viiturii.

Şi aveau dreptate. Consătenii lor erau afectaţi mult mai tare. În unele cazuri, apa a distrus deja tencuiala, iar pereţii caselor s-au îmbibat serios, fiind în pericol să cedeze. Apele nu au iertat nici biserica veche din comună. Apa a intrat cu putere în încăpere şi a lăsat în urmă foarte mult noroi, ca şi în casele afectate.

Demersuri pentru ajutoare guvernamentale

Toate pagubele au fost evaluate de comisiile de la primărie. Primarul Vasile Cârjeu a luat la pas comuna, pentru a vedea cu ochii lui pagubele. „Am mers la oameni să văd ce pagube au. Momentan ştiu că sunt afectate 550 de gospodării, dintre care 20 sunt case. Am convocat o adunare la Căminul Cultural, unde îi aştept pe toţi cei care au avut probleme. Am început demersurile pentru ajutoare guvernamentale. Am trimis deja la Prefectură toate datele pe care le am şi aştept de acolo o echipă de evaluare. Încerc să îi ajut pe oameni pentru că am primit înştiinţare că vor mai fi ploi şi în această noapte”, ne-a declarat Vasile Cârjeu.

Corodenii privesc resemnaţi spre cer şi cer îndurare. Speranţa că nu va mai ploua este singura care le mai alină suferinţa. Cu toate acestea, meteorologii anunţă în continuare veşti proaste pentru jumătatea de nord a judeţului.

Citit 4643 ori Ultima modificare Joi, 13 Iunie 2013 17:19

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.