Gropi la noi, gropi la Montreal

Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

* Sărbătoare tristă la Chişinău: Ieri, basarabenii au sărbătorit Ziua Independenţei  şi a Limbii Române. O independenţă cu prezenţa trupelor ruse pe teritoriul Basarabiei şi cu o slugă a ruşilor pe post de preşedinte. Nici Limba română nu stă mai bine, ea fiind alungată din spaţul public ş oficial din motive de neaplicare a legii privind limba de stat şi de încercările disperate ale comuniştilor proruşi de a impune o aşa-zisă limbă moldovenească scoasa din arsenalul comunist stalinist de unde şi ei îşi trag existenţa.

* Aniversarea împăciuirii dintre români şi unguri: Cu ocazia împlinirii a 160 de ani de la semnarea (14 iulie 1849), la Seghedin, de către Nicolae Bălcescu şi Kossuth Lajos, a Proiectului de împăciuire româno-maghiar, Autoguvernările Românilor din Seghedin şi Macau, în colaborare cu Consulatul General al României la Seghedin, organizează, pe 4 septembrie 2009, programul profesional-cultural cu tema „Românii în revoluţia din 1848-1849".

* Amenzile la Montreal: „Dacă trăieşti la Montréal şi ai maşină, nu eşti neapărat fericit. Pe lângă "cuiburile de găină", cum le spun localnicii gropilor din asfalt, au răsărit şi o grămadă de cratere, săpate de primărie. Ai impresia că deviza administraţiei Tremblay este "nicio stradă fără groapă". N-au scăpat de la măcel nici străzile asfaltate anul trecut.

În plus, primăria a decis mărirea semnificativă a amenzilor pentru parcarea neregulamentară. De la 1 octombrie a.c., pentru o parcare interzisă, amenda va varia între 40 şi 60 de dolari, plus taxele şi cheltuielile administrative. Azi, aceeaşi infracţiune costă 30 de dolari, iar cu toate taxele se ajunge la 42 de dolari.

O parcare în zone în care oprirea este interzisă (în apropierea intersecţiilor, de exemplu) va scoate din buzunar între 60 şi 100 de dolari. Plus toate taxele. O parcare pe un loc rezervat persoanelor cu handicap sau pe o bandă rezervată autobuzelor va costa între 100 şi 200 de dolari. Adică de trei ori mai mult decât în prezent.”(fragment dintr-un articol publicat în Pagini româneşti).

* Român nevinovat, după gratii la Londra: Şapte zile a petrecut A.C. în arest, la Londra, pentru că ducea plicuri promoţionale de la patronul său către diferite adrese. În plicuri erau droguri, iar patronul turc a dat vina pe românul care muncea la negru. După şapte zile petrecute în arest, poliţiştii au ajuns la concluzia că este nevinovat. A fost eliberat şi a intrat ca martor împotriva patronului care îl plătea cu 40 de lire sterline pe zi. Acum turcul se află după gratii, iar A.C. mulţumeşte lui Dumnezeu că a scăpat  basma curată.

* Fiesta RoMadrid 2009: Anul acesta va avea loc în Hanul Burebista din localitatea madrilena Torrelaguna (C/ San Francisco nº13) cea de-a cincea ediţie consecutivă a petrecerii anuale RoMadrid cu Bere şi Mici Gratis pentru tineri români din Spania cu vârste între 18 şi 36 de ani. Sâmbătă, 29 august, începând cu ora 19,00 membrii RoMadrid şi în jur de 300 de invitaţi vor fi serviţi cu tradiţionalii mici şi nelipsita bere. Petrecera va fi însoţită de o expoziţie de pictură şi de un concert de muzică tradiţională românească.

* Clubul filmului la Chicago: În perioada 28-30 august, la Chicago, în organizarea Round Table Society, Art Show Media şi Sahia Film are loc The International Festival of Romanian Film.

* Campioană la şah: Daniela Movileanu visează ca la Campionatele mondiale de şah să îmbrace tricoul albastru al echipei italiene. Cetăţenia română este un obstacol însă, chiar dacă din punct de vedere sportiv este italiancă. Daniela are aproape 13 ani, s-a născut la Focşni şi trăieşte la Roma de patru ani. Şi-a adjudecat titlul de campioană a Italiei la concursul naţional de şah de la Courmayeur, un turneu cu 900 de jucători. A jucat în şapte zile nouă partide pentru a  merge la campionatele mondiale, din noiembrie, din Turcia. Dar are cetăţenie română. Singura soluţie ar fi obţinerea paşaportului italian şi învingerea birocraţiei.

Citit 795 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.