Fizicianul teoretician Edward Teller s-a născut pe 15 ianuarie 1908, la Budapesta.
A fost unul dintre oamenii importanți ai Proiectului Manhattan – proiectul de dezvoltare a primei arme nucleare (cunoscută popular ca bomba atomică) în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial de către SUA, Regatul Unit și Canada.
Deşi a fost îndemnat să studieze chimia, a preferat matematica. Ulterior, s-a orientat spre mecanică cuantică. În 1928, s-a mutat la Universitatea din Munchen, iar în 1930 și-a obținut și doctoratul, astfel, începând să predea în diverse universităţi, primind și o bursă din partea Fundaţiei Rockefeller. După venirea lui Hitler la conducerea Germaniei, a plecat în SUA.
În anii ’30, fizicienii deveniseră conştienţi de faptul că atomul putea fi spart, iar U-235, un izotop al uraniului, putea fi folosit pentru obţinerea unei reacţii în lanţ, capabilă să elibereze cantităţi uriaşe de energie.
Teller a început să lucreze la proiectul Manhattan şi s-a mutat la Los Alamos, locul construirii bombei atomice. A elaborat un studiu amplu, privitor la construirea unei bombe cu hidrogen și, după terminarea războiului, şi-a îndreptat atenţia spre construirea ei, deși a întâmpinat opoziţii din partea comunităţii ştiinţifice.
După 1949, după ce URSS şi-a construit propria bombă atomică, a existat interes pentru crearea unei bombe mult mai puternice decât cea nucleară, astfel că s-a conceput un mecanism care folosea raze X pentru aprinderea combustibilului nuclear. Dispozitivul, numit Mike, a fost detonat în 1952, în Pacificul de Sud, pe locul fostei insule apărând un imens crater.
Edward Teller a devenit cel mai important savant ce susţinea bomba H, testele nucleare şi dezvoltarea de rachete purtătoare.
În anii ’70 a publicat cartea, „Energie din cer şi din pământ”, în care pleda pentru folosirea energiei nucleare.
Când Ronald Reagan a devenit preşedinte, Edward Teller i-a propus construirea unui sistem de apărare antirachetă, convingându-l pe Reagan că ameninţarea URSS-ului este una majoră. Sistemul de apărare anti-nuclear urma să fie amplasat în spaţiu. Au fost alocate 36 de miliarde de dolari într-o perioadă de zece ani. Toate aceste planuri pentru cucerirea spațiului au fost în final abandonate. Un singur lucru s-a reușit: confirmarea dorinței lui Teller de-a controla natura. Convingerea că omul ar trebui să domine natura nu a fost doar a lui Edward Teller, totuşi pentru el a fost nordul carierei sale.
A încetat din viață pe 9 septembrie 2003, la Stanford, California, SUA.