Negresa este o prăjitură clasică, iubită pentru simplitatea, textura pufoasă și aroma intensă de cacao. Este un desert rapid și economic, realizat adesea cu ingrediente de bază precum făină, zahăr, cacao, ulei/unt și lapte, fiind potrivită atât pentru zilele de post (fără ouă/lactate), cât și cu glazură de ciocolată sau nucă.
Se remarcă prin textură și gust umed și intens de ciocolată, iar ingredientele de bază sunt cacao de calitate, făină, zahăr, agent de afânare (praf de copt/ bicarbonat) și lichide (lapte sau apă) De obicei, conține o glazură simplă de cacao și unt sau ciocolată topită, însă se poate adăuga nucă măcinată, nuci întregi, fructe uscate sau gem (caise, măceșe). Este ideaă atât pentru a fi savurată acasă, alături de cei dragi, cât și la mesele festive.
Ingrediente: pentru aluat: 280 ml lapte, 2 ouă, 250 g făină, 300 g zahăr, 60 g ulei, 1 fiolă esență de rom, 55 g pudră de cacao, 60 g unt, 1 praf de sare; pentru glazură: 4 linguri pudră de cacao, 5-6 linguri apă, 4 linguri zahăr, 50 g unt, 1 lingură ulei.
Mod de preparare: Cernem făina și pudra de cacao într-un bol adânc. Adăugăm zahărul, ouăle, laptele și omogenizăm. Adăugăm untul, uleiul și mixăm până la omogenizare. La final adăugăm și sarea și esența și amestecăm din nou.
Transferăm aluatul într-o tavă tapetată cu hârtie de copt. Dăm tava la cuptorul preîncălzit la 180 de grade, timp de 45 de minute sau până prăjitura trece testul cu scobitoarea.
Lăsăm să se răcească. Opțional, se poate însiropa cu 250 ml lapte rece.
Pentru glazură, încălzim zahărul împreună cu pudra de cacao. Adăugăm apa și untul și fierbem timp de 2 minute, amestecând continuu. Luăm glazura de pe foc, încorporăm uleiul și turnăm imediat peste prăjitură.
Savurați-o lângă o cană de cafea neagră! Poftă bună!

