Administrația publică și mediul academic, parteneri pentru viitor. Workshop la Universitatea „Dunărea de Jos”

Administrația publică și mediul academic, parteneri pentru viitor. Workshop la Universitatea „Dunărea de Jos”
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Facultatea de Drept și Științe Administrative din cadrul Universității „Dunărea de Jos” Galați a găzduit, în colaborare cu Institutul Transfrontalier de Studii Internaționale și Justiție Penală, workshopul cu tema „Capacitatea de adaptare a administrației publice la provocările actuale”. Evenimentul a adus la aceeași masă cadre universitare, reprezentanți ai administrației publice locale și profesioniști din domeniu, care au urmărit să creeze punți între teorie și practica administrativă.

Scopul întâlnirii a fost de a analiza problemele cu care se confruntă administrația publică în prezent și de a identifica soluții care să le permită instituțiilor să răspundă eficient noilor realități sociale, economice și legislative. Atmosfera de dezbatere a favorizat schimbul de idei și experiențe între mediul academic și cel instituțional, accentuând nevoia unei colaborări continue pentru consolidarea capacității administrative.

Printre invitații speciali s-a numărat prefectul județului Galați, Andreea Anamaria Naggar, care a transmis un mesaj de susținere și încurajare. Într-o postare pe rețelele de socializare, oficialul a subliniat importanța unei cooperări reale între administrație și universități: „Astăzi am ales să fiu prezentă la dezbaterea organizată de Facultatea de Drept și Științe Administrative, în colaborare cu Institutul Transfrontalier de Studii Internaționale și Justiție Penală, pe tema „Capacitatea de adaptare a administrației publice la provocările actuale”, tocmai pentru că îmi doresc ca administrația publică și mediul academic să funcționeze ca parteneri reali. Cred cu tărie că implicarea universităților și colaborarea cu autoritățile locale, dar și cu mediul de afaceri, deopotrivă, sunt esențiale pentru dezvoltarea unei comunități care să știe să răspundă provocărilor prezentului.”

Mesajul prefectului întărește direcția asumată de organizatori, cea de a construi un dialog permanent între instituțiile de învățământ superior și structurile administrative, astfel încât deciziile publice să fie fundamentate pe expertiză, cercetare și adaptabilitate.

Citit 230 ori Ultima modificare Vineri, 17 Octombrie 2025 19:21

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro